yüksek kolesterolü olanlar neler yemeli

 

Kolestrol ve trigliserid için beslenme listesi diyet listeri neler yemeli içmeli Diyet listeleri

Kolesterol ve Trigliserid Düşürücü Diyet

  Önerilen Gidalar Ölçülü Yenecek Gidalar Kaçinilmasi Gereken Gidalar
Ekmek-Tahil Kepekli bugday
Çavdar ekmegi
Yulaf ezmesi
Misir Gevergi
Makarna
Pirinç
Bulgur
  Açma
Kruvasan
Pogaça vb..
Sütlü Ürünler Yagsgz süt
Az yagli peynir
ve eritme peyniri
Yagsiz yogurt
Yumurta aki
Yarim yagli süt
yarim yagli peynir (dil peyniri)
Yarim yagli yogurt
Yumurta (Haftada 2)
Tam yaglı süt
Konsantre süt
Taklit sütü
Yaglg peynir ve yogurt
Kaymak, santi
Çorbalar Sebze Çorbasi
Et suyu çorbasi
  Iskembe Çorbasi
Paça
Balik Bütün beyaz etli ve yagli baliklar
(Izgara, bugulama)
Uygun yagda kizartilmis balik Belirsiz yagda kizartilmis baliklar
Balik yumurtasi
Havyar
Et Tavuk
Hindi
Dana
Av eti
Yagsiz sigir
Kuzu (Haftada 1-2)
Ciger (Ayda 1)
Dana jambon
Dana ve tavuk sosis
Yagli görünen tüm etler
Kümes hayvanlari derisi
Ördek, kaz
Sosis, salam
Pastırma, sucuk
Yaglar   Çoklu doymamis yaglar
(Ayçiçegi, misir özü, soya)
Tekli doymamis yaglar
(Zeytinyagi, hidrojene
olmamis yumusak margarin)
Tereyagi
Hidrojene yaglar
Sert margarinler
İç yagi, kuyruk yagi
Sebze ve Meyva Tüm taze ve dondurulmus sebzeler
Kuru baklagiller
Haslama patates
Uygun yagda kizartilmis
patates ve sebze
Belirsiz yagda kizartilmis patates ve sebze
Cips
Tuzlu konserve sebzeler
Tatlilar Yagsiz sütle yapilan tatlilar
(Muhallebi, sütlaç, vs..)
Meyva salatasi
Limon dondurmasi
Asure, pestiller
Kuruyemisli sucuklar, cezerve
Çoklu doymamis yag ve margarinle yapilan pasta ve bisküviler
Badem tatlisi
Helva
Dondurma
Baklava
Kremali pasta
Hazir pasta ve bisküviler
Hazir pudingler
Çikolata ve tüm hazir tatlilar
Kuruyemis Ceviz
Badem
Kestane
Yer fistigi
Antep fistigi
Hindistan cevizi
Tuzlu eglencelik
Içecekler, Soslar Çay
Kahve, neskafe
Az kalorili mesrubat
Az yagli soslar Fazla tuz
Hazir salata soslari
Mayonez

 

MEYVE VE SEBZE DİYETİ

Bu diyet “tek gıda rejimi”  Diyet grubuna giriyor.diyet süresince bolca su içilmesi gerekir.Yine bitki ve baharatlar ile, tuz, acı biber ve sirke eklenerek yenilen sebzeler tatlandırılabilir.7 günden fazla uygulanmamalıdır.Diyeti daha etkili hale getirmekçin gün içinde bir saat yürümek oldukca etkili olacaktır.

Meyve-sebze diyeti şöyle uygulanır :

1.GÜN : Muz hariç gün boyunca istediğiniz kadar meyve

2.GÜN : Gün boyunca sadece istediğiniz kadar sebze yemeği (patates hariç)

3.GÜN : İstediğiniz kadar meyve ve sebze yemeği (patates ve muz hariç)

4.GÜN : 5 muz, 5 bardak süt

5.GÜN : Haşlanmış sebze, ızgarada pişmiş bir parça biftek, tavuk veya balık (Öğle ve Akşam)

6.GÜN : 2 parça ızgara biftek , çiğ sebze, (havuç, kereviz, domates, lahana vs) (Öğle ve Akşam)

7.GÜN : Haşlanmış sebze, ızgarada pişmiş bir parça biftek, tavuk veya balık (Öğle ve Akşam

Kolestrol diyeti nasıl olmalı?

Dr. Burak Başarır, günümüzün sorunlarından olan kolesterolü, beslenme yoluyla kolesterol düzeyinin nasıl düşürülebileceğini anlatıyor.

Kolestrol diyeti nasıl olmalı?
Kolesterol problemi olan kişilerin sayısı 30’lu yaşlardan itibaren sıklıkla ve artarak gündeme gelmektedir. Medikal yönden ise kolesterol yüksekliği nerdeyse sigara ile eşdeğerde tutulmaktadır. Kolesterol kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı, dolaşım yetmezliği gibi birçok ciddi hastalığın riskini yükseltir. Çarpıcı bir örnek olarak halen dünyada en çok satılan ilacın kolesterol düzenleyici olduğunu belirtmek sorunun yaygınlığı konusunda fikir verebilir.

Kolesterol aldığımız besinlerle, genetik faktörlere ve yaşam tarzına bağlıdır. Görüldüğü gibi genetik dışındaki faktörler insanların elindedir. Kolesterolün en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olmasında, giderek artan hazır gıda, fast food ve bisküvi çikolata, şekerli gıda tüketimi en önemli etkendir.

Kolesterol düzeyini düşürmek için ilaç ve/veya beslenme düzenlemesine ihtiyaç vardır. Düzenli takip edilen kolesterol diyetleri ile 2-3 aylık bir süreçte kolesterolün seviyesinde belirgin düşüşler tespit edilebilmektedir. Aslında çözümler önümüzde durmakta biz onları ya görmezden gelmekte veya bilmemekteyiz. Kolesterol seviyesinin düşürmenin anahtarı yüksek lif tüketmektir. Beslenmemizdeki lif oranını artırarak kolesterol emilimini düşürüp, yıkımını hızlandırmak mümkündür. Lif oranı yüksek gıdalar; entegral ekmek, makarna ve buğday ürünleri, sebze ve meyveler, kuru baklagiller olarak özetlenebilir.

Bir başka önemli nokta kuru baklagil tüketimidir. Baklagiller içindeki bazı maddeler kolesterol karşıtı çalışırlar ve hızla kolesterol seviyesini düşürürler.

İlaç ile yapılan düzenleme sonuçta diyetin alternatifi değil ancak tamamlayıcısı olabilir ki bu yanlış bilinmektedir. Yüksek kolesterol vücuda mutlak hasar verir ve bunun etkisi eninde sonunda gözlemlenir.

Sportif aktivite ve egzersiz iyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin yükselmesine yardımcı olarak çok önemli bir rol oynar. Bayanlarda menopoz sonrası iyi kolesterol hormonal sebeplerle hızla düşmeye başlar ki bu da bayanların kalp krizi riskinin en çok arttığı dönemdir. Bitkisel ve hayvansal Omega 3 tüketimi kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcıdır fakat tek başına yeterli değildir.

Tekli (zeytinyağı, badem, ceviz, avokado, fındık) ve çoklu doymamış yağ asitleri(mısır soya, balık, ayçiçeği) ile doymuş (hayvansal yağlar, süt ve süt ürünleri, çikolata) ve trans yağlar (margarin, fast food, bisküvi şekerleme) tüketimi dışarıdan alınan kolesterol miktarını kontrol için ana kriteri teşkil etmektedir. Tekli ve çoklu doymamış yağlar kolesterol seviyesini olumlu yönde etkiler. Trans ve doymuş yağlar ise olumsuz etkirler ve kolesterolü yükseltirler.

Özellikle trans yağlar üzerinde çalışmalar kalp krizi ve kanser gibi ciddi sorunlara yol açtıklarını kanıtlamıştır. Dolayısıyla doymuş ve trans yağların minimum tüketilmesi, özellikle süt peynir yoğurt gibi ürünlerin yağı azaltılmışlar arasından seçilmesine dikkat etmek gerekir. Trans yağlar ise diyet bisküviler dahil her türlü bisküvi ve şekerlemenin ve yağda kızartılarak hazırlanan fast food’larda fazlasıyla bulunurlar.

Yüksek kolesterol tedavisi için en son çare ilaç olmalıdır, kesinlikle öncelik beslenme ile kolesterol ve trigliserid’lerin düşmesini sağlamaya çalışmaktır. Beslenmeyi düzenlemeksizin; sadece ilaç tedavisi de optimum sonuç için hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Sonuç olarak kolesterol yüksekliği veya normalliği öncelikle beslenmeyle kontrol edilebilir ve bu kesinlikle elimizdedir. Birçok kişi ne yiyip yiyemeyeceğinin farkındadır ama tek başına başaramamaktadır.

Kolesterolün en büyük düşmanı ceviz

Kolesterolü yok etmenin en önemli yollarından birinin ceviz olduğunu belirtilerek, “Kolesterol sorunu olanlar ilimizde bolca yetişen cevizden günde en az iki tane yemelidir.” tavsiyesi yapıldı.

Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterolün zaman içinde damar duvarında birikmeye başladığı bilgisini veren Aydın Sağlık Müdürü MehmetÇobanoğlu, bu birikim sonucu o damarda daralma ve tıkanma oluştuğunu söyledi.

Kolesterolün biriktiği damarla vücut ilişkilerinden sorun yaşandığını belirten Müdür Çobanoğlu, “Bunun sonucu olarak hastalıklar ortaya çıkar. Kalbi besleyen damarlarda kolesterol birikimi sonucu göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Beyni besleyen boyun damarlarında kolesterol birikimi olması felçlere, dengesiz yürümeye ve bilinç kaybına neden olabilir. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi olması yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu nedenle kolesterol yüksekliğini önlemek, yüksekse düşürmek çok önemlidir.” diye konuştu.

Kolesterol rahatsızlığının çözümü için iki tedavi yönteminin mevcut olduğuna dikkat çeken Çobanoğlu, kanaldaki kolesterol tıbbi ilaç kullanmayı zorunlu kılıyorsa uzman bir doktorun kontrolünde önerilen ilaçların kullanılmasını tavsiye etti.

İkinci yolun ise bu rahatsızlığa yakalanmamak için yaşam boyu iyileştirici diyet uygulanmas olduğuna işaret eden Çobanoğlu, şunları söyledi: “İlaç kullanımı sözkonusu olsa dahi diyet mutlaka uygulanmalıdır. Bu anlamda öğünlerimizde daha az doymuş yağ tüketilmeye çalışılmalı. Kolesterolü yüksek olan vatandaşlarımız tam yağlı süt, yoğunlaştırılmış süt, şanti, kaymak, taklit süt, yağlı peynir, yumurta, işkembe çorbası, paça, balık yumurtası, havyar, belirsiz yağda kızartılmış ürünler, yağlı etler, sosis, salam, sucuk, dondurma, baklava, kremalı pasta, bütün hazır çikolatalı ürünler, hindistan cevizi, tuzlu eğlencelik, hazır salata soslarından mutlaka kaçınmalıdır. Kolesterolü olan vatandaşlarımız günde en az iki tane ceviz tüketmeli, yemeklerde zeytin yağı ya da soya yağı kullanmalı, bulgur tüketmeli, meyveleri kabuklu olarak yemeli, mevsime uygun sebze ve meyveler tercih edilmeli, her gün egzersiz yapılmalıdır.”

Kolesterolü yüksek hastaların yememesi gereken yiyecekler

Yüksek kolesterol”38 yaşında 1.78 boyunda 62 kilo ağırlığında erkeğim.
Yapılan tahlilde kolesterol ve kan yağları yüksek çıktı. Hayvanî ve nebati yağlardan bir yıldır uzak duruyorum. İlaç kullanmadan nasıl bir perhiz yaparak düşürebilirim?

Dut pekmezi kolesterolü düşürür mü?

 

Sayın okurumuz

Yaşınız 38, kilonuz 62 olmasına rağmen kan kolesterol ve tirigtiserid değerleriniz (kan lipidleri, yani yağlar) oldukça yüksek. Sizdeki hiperlipidemilnin sebebi muhtemelen ailevî, yani ırsî olabilir. Kolesterolü yüksek hastalara yememesini tavsiye edeceğimiz yiyecekleri sıralarsak:

1. Yumurta sarısı (beyaz yenebilir).

2. Sakadatlar (karaciğer, beyin, böbrek, dil, dalak).

3. Yağlı gıdalar (kaymak, krema, mayonez, çikolata vb. pasta sosları, kuruyemişler, tahin, tahin helvası).

4. Kuyruk yağı, iç yağı.

5. Yağda kızartmalar.

6. Alkollü içecekler, meşrubat.

7. Yağlı etler, yağlı balıklar, yağlı tavuk, et türevleri, sucuk, pastırma, sosis, salam.

8. Tuz ve tuzlu yiyecekler (turşu, sirke, zeytin vb.).

Sorunuza gelince dut pekmezinin kolesterol üzerine ne düşürücü, ne de artırıcı etkisi olduğunu söyleyemem. Kolesterol eğer yüksek ise tabii ki kalb-damar hastalığına yolaçacaktır. Değer olarak kolesterolün % 250 mg’ın üzerinde olması bir risk faktörüdür.

 Kolesterolü yüksek hastaların yememesi gereken yiyecekler hakkinda aciklamalar Kolesterolü yüksek hastaların yememesi gereken yiyecekler konusunda bilgiler.

 

Anahtar Kelimeler:Kolesterolü yüksek hastaların yememesi gereken yiyecekler, Kolesterolü yüksek hastalar ne yemeli, Kolesterol Hastası Ne Yememeli , Kolestrerolü yüksek olanların yememesi gerekenler

Kolestrerolü yüksek olanların yapması gerekenler, yemesi gerekenler

Kolesterolle savaşta sathı müdafaa yapın

Yüksek kolesterol sorununuz mu var? Milyarlarca dolarlık pazar sizi ‘hemen ilaç almaya’ yönelik hattı müdafaaya zorlasa da, genel olarak ‘yaşam biçiminizi değiştirecek’ sathı müdafaa ile kolesterol değerlerinizi düşürebileceğinizi gösteren yüzlerce araştırma var. Bu nedenle, önce, sadece kolesterole değil, daha birçok sağlık sorununu çözebilecek sağlıklı beslenmeyi, düzenli egzersizi, stresten uzak bir hayatı deneyin.

“KOLESTEROL ilaçlarını kullanalım mı, kullanmayalım mı?” tartışması yeniden alevlendi. Bilim adamları ve doktorlar bu konuda iki gruba ayrılmış durumda. Bir grup “LDL kolesterolün 160 mg/dl’yi geçtiğini gördüğüm anda ilaca başlarım arkadaş!” derken, diğer grup “Bu ilaçlar etkili ama yan etkileri ve zararlı olma potansiyelleri faydalarından çok. Bu nedenle çok özel durumlar dışında kullanılmamaları gerekiyor” diyor. Hatta bazıları “Bu ilaçlara elimi sürmem, doğal yöntemlerle bu işi çözmeye çalışırım, çünkü bu ilaçların yan etkileri zannedildiğinden çok daha fazla” diye düşünüyor. Kısacası ortalık toz duman.

Müthiş ilaç ekonomisi

Kolesterol yüksekliği sorununun yaygın bir sağlık problemi olduğu da, problemin çözümünde kullanılan ilaçların inanılmaz bir ekonomi oluşturduğu da tartışılmaz. Tam rakamı bilmiyorum ama dünya ölçeğinde sadece statin grubu ilaçların yıllık satış rakamlarının 30 milyar dolardan az olmadığı düşüncesindeyim. Bu kadar büyük bir pazarın ilaç üreticilerini heyecanlandırmaması ve sonuçta pazarı yönlendirmekle ilgili bazı çabaların olmaması mümkün değil. Son yıllarda birbiri ardına yeni statin moleküllerinin üretilmesinin nedeni de pazarın büyüklüğü.

Ben, ilaç firmaları “daha iyisini, etkilisini, güçlüsünü, yan etkisi daha az olanını bulalım” diye yeni moleküller geliştirmeye çalışıyor kanısında değilim.

Liberal ekonominin kuralları burada da hükmünü sürdürüyor. Firmalar bir yandan pastadan pay almaya çalışırken, diğer yandan da pastayı büyütme gayretlerini sürdürüyorlar. Benim kanaatim o ki, son yıllarda düzenlenen kalp damar hastalıklarıyla ilgili kongrelerin, kardiyoloji toplantılarının, seminer ve konferansların sponsorları da ilaç üreticileridir. Çünkü bu toplantıların en önemli konularından biri de mutlaka kolesterol problemi oluyor. Problemin çözümü ile ilgili çalışmaların sonuçları, kolesterol ilaçlarının etkileri, yan etkileri, birbirlerine üstünlükleri, avantaj veya dezavantajlarıyla ilgili araştırma sonuçlarının tartışılması kongrelerin yarısını işgal ediyor!

Hemen başlamak yerine…

Bu toplantıların çoğunda, yaşam tarzı değişiklikleri”nin, özellikle “beslenme, egzersiz ve benzeri adımların kolesterol seviyelerini ne yönde etkilediğine ilişkin dişe dokunur bir toplantı, konferans ya da tartışma yapılmıyor.

Kapsamlı hayat tarzı değişikliğinin kolesterol ile mücadelede ne gibi etkileri olduğuna dair toplumsal araştırmaları ise mikroskopla aramanız lazım. Çünkü bu değişikliklerin olumlu-olumsuz etkilerini araştıran çalışmaların ya da yapılacak toplantıların ekonomik giderlerini karşılayacak herhangi bir sponsoru mumla arasanız bulamazsınız.

SÖZÜN ÖZÜ

ANLATMAK istediğimiz şey şudur, kolesterol yüksekliği olan herkesin hemen bir ilaca başlaması şart değildir. Hangi hastalara ilaca hemen başlanacağı konusunda henüz üzerinde fikir birliğine varılmış net kriterler de mevcut değildir. Ayrıca koroner kalp hastalıklarından, yalnızca kolesterol seviyesi kontrol altına alınarak korunulamayacağı da unutulmamalıdır. Kan şekeri yüksekliği olan birinde kan şekeri düşürülmeden, sigara kullanan birinde sigara bırakılmadan, HDL kolesterolü çok düşük, göbekli birinde kilo sorunu, HDL kolesterol azlığı, insülin direnci problemi çözülmeden problemi yalnızca LDL kolesterolü azaltarak çözemezsiniz.

BİR ÖNERİ

Kimler ilaç almalı

CİDDİ düzeyde kalp sorunu olan veya yüksek risk gurubunda yer alan kişilerde kolesterol ilacı kullanmak söz konusu olduğunda gereksiz yere direnç göstermenin de anlamı yoktur. Aşağıdaki hallerde, bir taraftan yaşam tarzı değişiklikleri uygulamaya konulurken, kolesterol ilaçlarını da kullanmaya başlamak gerekiyor:

* LDL kolesterolü yüksek bulunan ve stend uygulanmış veya kalp krizi geçirmiş ve/veya baypas operasyonu yapılmış,

* Ffelç veya geçici istemik atak geçirmiş,

* Koroner anjiyografide damarlarında %70’in üzerinde darlık saptanmış,

* Boyunda karotis damarlarında %80’in üzerinde darlık belirlenmiş,

* Koroner anjiyografide damar darlığı %70’in altında olmasına rağmen kalp kasında problemler saptanan ya da kanında Hs-CRP değeri yüksek bulunanlar.

Bu yazdıklarıma bazı meslektaşlarım katılmayabilir ama ben prensip olarak kolesterol sorunu olan birini takip ederken yukarıda özetlemeye çalıştığım bu prensiplerden hareket ediyorum.

KESİP SAKLAYIN

Kolesterol diyeti (*)

KALP damar hastalığı teşhisi almamış, hafif kolesterol yüksekliği olan hastalara önerilen kolesterol diyeti:

Et ür ünlerİ: Haftada üç öğün balık, iki öğün kırmızı et, bir öğün tavuk eti yiyebilirsiniz.

Şarküteri ürünleri: Yağlı olanlar yasak, yağsız olanları tercih edin. Yumurta serbest.

Yağ: Tereyağı ve tüm katı yağlar ile margarinleri çok az tüketelim, daha çok zeytinyağını ve mısır özü yağını tercih edelim.

Hububat: Rafine ürünlerden uzak durmaya çalışalım; kepekli ve kabuklu olanları tercih edelim. Rafine edilmiş buğday, kabuğu alınmış pirinç haftada bir öğünden fazla yenmeyecek. Yulaf ezmesi, çavdar ezmesi, tam tahıl buğday, bulgur, kabuklu pirinçten yapılmış pilavlar kilo almamak kaydıyla bolca yenilebilir.

* Şeker: Her türlü beyaz şeker ve şekerli ürünlere dikkat edilecek. Çaya ve kahveye şeker konulmayacak. Haftada bir tatlı yenilebilir.

Tuz: Günlük toplam tuz alımınız 1,5 çay kaşığını geçmemelidir.

Sebzeler: Yağda kızartmamak kaydıyla her türlü sebze yenilebilir. Patates, yer elması, brokoli, lahana, ıspanak, fasulye, mısır, marul ve burada sayamayacağım, aklınıza gelen her türlü sebzeyi yiyebilirsiniz.

Baklagİller: Fasulye, nohut, bezelye, barbunya, mercimek ve tüm baklagiller serbest.

Meyve: Her türlü meyve serbest. Günlük meyve alımınızı tek kerede değil, üçe bölerek yemeye dikkat ediniz.

İçecekler: Su, tansiyon hastası değilseniz madensuyu, meyve suyu (bir bardağı geçmeden), çay ve kahve serbest. Alkol aşırıya kaçılmadığı sürece serbest.

Pekmez: İki tatlı kaşığı serbest.

Meyve suyu: Meyvenin kendisini yemeyi tercih edelim. Suyunu günde bir bardaktan fazla içmeyelim. O da mutlaka taze sıkılmış olsun.

* Tatlı/Bal: Günde bir tatlı kaşığını aşmamak kaydıyla serbest. İrmik, bal, pekmez tatlıları haftada iki günü aşmamak kaydıyla yenilebilir.

Salata sosları: Yağ ve kreması az olanları tercih edelim. Az miktarda zeytinyağı, sirke, elma sirkesi, balsamik sirke, nar ekşisi, limon, kırmızıbiber ve karabiber, hardal, yağsız soslar, örneğin soya sütü.

Kuruyemiş: Ceviz, fındık, yer fıstığı, Antep fıstığı, badem, leblebi, beyaz leblebi, tuzsuz ve yağsız patlamış mısır, kestane, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir aşırıya kaçmamak ve kilo almamak şartıyla serbest.

(*) Dr. Murat Kınıkoğlu/Kalbinize Sahip Çıkın/Doğan Kitap

Doktora şöyle deyin

Bugüne kadar yapılan yüzlerce araştırma bazı kişilerin kolesterol düzeylerini kontrol altına almak için sadece alışkanlıklarını değiştirmelerinin yeterli olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesi, egzersizin bir yaşam tarzı haline getirilmesi gibi değişimler yalnızca kolesterolü düşürmeye yardımcı olmuyor. Daha pek çok olumlu katkılar yapıyor.

Önce kilo versem

İşte bu nedenle sağlıksız yeme alışkanlıkları olan biriyseniz, hareketsiz, tembel bir hayat sürüyorsanız, stres kontrolünüz bozuksa, çok özel bazı durumlar dışında LDL kolesterolünüz 150-160, hatta 170-180 mg/dl çıktı diye size hemen bir ilaç reçete eden doktorunuza;

 

paylaş:

Yorum Yap