Yerebatan Sarnıcı Tarihi Hikayesi Hakkında Bilgi

Bu hafta gezilecek ve görülecek yerler köşemizde Yerebatan Sarnıcı’na yer veriyoruz. Yerebatan Sarnıcı nedir, hangi amaçla yapılmıştır, niçin inşa edilmiştir, nasıl bir mimariye sahiptir, Yerebatan Sarnıcı’nın tarihi ile ilgili ansiklopedik bilgiler ve Yerebatan Sarnıcı resimleri/fotoğrafları hakkındaki bir çok veriyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

İstanbul dört yanı tarihle dolup taşan  bir şehirdir. İstanbul uzaktan bakıldığında trafiği, suç oranı ve pahalılığıyla göz korkutsa da bir kez havasını içine çekenlerin, burada biraz yaşama şansı bulanların vazgeçemediği bir yerdir. Adımınızı attığınız her yerde bir medeniyete ait eserler karşınıza çıkar İstanbul’da. Medreseler, camiiler, kiliseler, taş duvarlar, sarnıçlar ve daha pek çok tarihi yapıyı bünyesinde barındırır. İstanbul’u İstanbul yapan bu tarih kokan binalardır. Kimi ilk inşa edildiği günden farklı bir amaçla kullanılırken, kimi hala özbenliğini korumaktadır. İşte Yerebatan Sarnıcı bunlardan biridir.

Ayasofya’nın yanı başında bulunan sarnıç dönemin imparatoru 1. İustinianos tarafından 6. yy.da yaptırılmıştır. Şehri su ihtiyacını karşılamak maksadıyla inşa edilmiştir. 138 metre uzunluğa ve 64,6 metre genişliğe sahiptir. Sarnıçta toplam 336 mermer sütun kullanılmış, bu sütunlar estetik açıdan güçlü sütun başlıkları ve kemerlerle desteklenmiştir.
Yerebatan Sarnıcı’na adım attığınızda yüzünüze nemli bir hava çarpar. Basamakları inerken yoğunlaşan bu duygu en alt seviyede artar. Sessiz ve sedasızca su damlalarının sesinden başka bir şey duymazsınız içindeyken. Dört bir yanı gezerken mimarisine hayran kalmamak elde değildir. Yerde belli seviyede tutulmaya çalışılan sudaki balıklar da dikkatini çeker. Ve elbette ışıl ışıl parlayan, 7 milletten insanların dilek dileyerek attığı bozuk paralar.

Yerebatan Sarnıcı’nın güneybatı köşesindeki sütunların, kısa gelen gövdelerini yükseltmek için altlarına ilk çağlardan kalan mermer bir anıtın parçaları konulduğu görülebilir.Medusa veya Gorgon başları olarak bilinen geç antik çağdan kalan bu eserlerin neden ve ne maksatla buraya getirildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak gördüğünüzde fotoğraf çektirme isteğinize hakim olamazsınız. Rutubet nedeniyle renk değiştiren taşların, nasıl olup yüzyıllar boyunca çürümediğini ve yıkılmadığını merak edebilirsiniz. Sarnıç yıllar içerisinde mutlaka yenilenme çalışmalarına tabi tutulmuştur.

Sarnıçta İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından kültürel etkinlikler sürdürülmektedir.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıçtır. Ayasofya binasının batısındaki küçük binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur. Zamanında civardaki bir bazilikadan dolayı bu isimle anılmıştır.

Dosya:Istanbul Basilica Cistern 2009.JPG

Tarihi

Tarihî Yarımada’nın ortasında bulunan Yerebatan Sarnıcı, M.S 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen mermer sütunların arasındaki ihtişamından dolayı halk tarafından Yerebatan Sarayı olarak da anılmaktadır. Yabancı kaynaklarda geçen Basilika (Basilica) isminin ise sarnıcın yakınında bulunan Ilius Basilikası’ndan geldiği rivayet edilir.

Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı Roma çağı heykeltraşlık sanatının örneklerindendir. 4. yüzyılaait bu başların hangi yapıdan alınarak buraya getirildiği konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte genç Roma Çağı’na ait antik bir yapıdan sökülerek buraya getirldiği ve sarnıcın inşasında salt sütun kaidesi olarak ihtiyaç olduğu için kullanıldığı görüşü araştırmacılar arasında genel kabul görmektedir.(Başka bir görüşe göre de Medusa başlarının birinin yan birinin ise ters cevrilmiş olmasının sebebi olarak çoktanrılı dinden tektanrılı dine geçiş döneminde bunu bir tür anlatım gibi değerlendirmek mümkündür). Bir söyleyişe göre ona bakanların taş olmasıdır. Bir başka açıklamaya göre Jüstinyen Arap ordusunun İstanbul’a doğru yola çıktığını duyduğunda hızla bu sarnıcın yapılma emrini vermiştir. Bu durumda Arap ordusu kenti kuşatmadan önce sarnıcı hızla yapmaya çalışan Bizanslılar için iç dekorasyondan ziyade sarnıcın hızla tamamlanması önem taşıyordu. Bu yüzden, sütun kaidesi olarak kullanılan taşların düz ya da ters veya yatık kullanılmasının estetik değerinden ziyade inşa değeri yani yapının bir an önce inşa edilmesi, tamamlanması önem taşımaktaydı.

Uyarılar

Nem oranı astım hastalarının sağlığı açısından sakıncalıdır.

Dosya:Head of Medusa, Basilica Cistern, Constantinople 01.jpg

Dosya:Head of Medusa, Basilica Cistern, Constantinople 02.jpg

paylaş:

Yorum Yap