Yandex kimin, yandexi kim kurdu, yandexin sahibi kim

2012 Mart ayında Yandex.Türkiye ekibi, APA GİZ Plaza Kat: 21, Büyükdere Cad. No: 191, 34330, Levent – İstanbul / Türkiye adresindeki yeni ofisine taşındı.

Ofisin iç dekorasyonu Yandex’in diğer ofislerinin dekorasyonlarını hazırlayan ZaBor stüdyosu tarafından yapıldı. Diğer Yandex ofislerindeki mimari çözümlere belli oranda benzeyen yeni İstanbul ofisinin en önemli özelliği, 340 metrekarelik alanda, neşeli, dinamik ve pozitif tasarımıyla çalışanların daha verimli ve keyifli çalışmasını sağlayan bir atmosfere sahip olması.

Ziyaretçileri karşılayan resepsiyon bankosu üzerinde yandex.com.tr’den aktarılan ve Yandex kullanıcılarının yaptığı arama sorgularının gösterildiği bir ekran bulunuyor.

Aynı anda 24 kişinin oturabileceği “açık alan” ofisin ana kısmını oluşturuyor. Fikir alışverişini kolaylaştıran “açık alan” tarzı, Yandex’te geleneksel olarak tercih edilen bir ofis tasarımıdır.

Renkli camdan yapılan işyeri duvarları, ofis alanını görsel olarak genişletir. Benzer desenli renkli cam duvarlar, kabine ve görüşme odası için de kullanılmıştır.

Ofisin orta kısmında, konferans ve çok kişinin katıldığı görülmeler için kullanılabilen çok fonksiyonlu bir toplantı salonu bulunmaktadır.

İç dekorasyon için kullanılan malzemeler seçiminde malzemelerin güzellik ve pratikliğinin yanı sıra gürültü azaltma özelliklerine de dikkat edilmiştir.

 

Yandex Türkiye’de Başarılı Olabilir mi?

1997 yılında kurulan Rus arama motoru Yandex, 2011 de Türkiye’de ofis açmış ve geçtiğimiz aylarda yaptığı TV reklamları ile dikkatleri üzerine çekmişti ama özellikle webmaster forumlarında Yandex’in, Google’ın pazar lideri olduğu Türkiye’de şansının az olduğu hatta hiç olmadığı uzun uzun konuşuldu. TV reklamlarının ardından yaptığım bir incelemede Yandex TR’nin ne kadar başarılı sayılabileceği konusunda bir istatistik paylaşacağım.

Online istatistik devi Alexa’ya göre; Yandex, Türkiye’nin en çok girilen 52. sitesi durumunda ve hitlerinin büyük çoğunluğunu arama motorlarından (özellikle Google) ve sosyal medyadan alıyor. Alexa’da ki istatistiğe göre; Yandex ziyaretçilerinin %18 kadarı Google aramalarından geliyor. %8,5 kadarı da Youtube ve Facebook’tan geliyormuş.

Bu istatistiklere baktığımızda Google hakimiyetinin ne derecelere ulaştığı açıkça görünüyor. İnsanlar Yandex’e gitmek için bile Google’da arama yapıyorlar. Bunun TV reklamları ve reklamların Youtube, Facebook gibi sosyal mecralarda paylaşılmasıyla ortaya çıktığı görülüyor.

 

 

Bir arama motoru olarak, başka bir arama motorundan gelen (özellikle TV reklamlarının etkisiyle) ziyaretçi kitlesi pek başarı sayılamaz. Tabii kısa vadede doğru bir değerlendirme yapılamayabilir. Bakalım Yandex, Türkiye’de sadık bir kitle oluşturup Google’la rekabet edebilecek mi..

Yandex, Atatürk’ün Yüzüne Dokunmuyor!

Rus arama motoru Yandex, ülkemizde resmi ofis açmasının ardından, hem sunduğu ürünlerle hem de ülkemizdeki yasalar ve işleyiş adına açıkça sergilediği davranışıyla Türkiye’deki internet kullanıcılarının beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Pazartesi günü hizmete başlayacak olan müzik servisinin tanıtımı için davet edildiğimiz Moskova‘daki merkez ofiste, eşine az rastlanır bir manzara ile karşılaştık ve bu anın videosunu kaydettik.

Şok eden o videoyu izleyin!

Ofisi ziyaret ederken, bir odada gördüğümüz Atatürk posterini sorduğumuzda, çok ilginç bir yanıt aldık. Yandex Haritalar servisinde, sokakların fotoğraflarını görmeniz mümkün. Bu karelerde yer alan insanların, mahremiyetlerini korumak için yüzler otomatik olarak bulanık hale getiriliyor.

Ofis ziyaretinde karşılaştığımız odada, Atatürk posterinin hemen yanında asılan notta “Don’t blur it” yani “Bu resmi bulanıklaştırma” yazıyordu.

Nedenini sorduğumuzda ise “Yüzlerin tanınması ve bulanıklaştırılması işlemini, hazırladığımız yazılım yapıyor. Atatürk’ün sizin kültürünüzdeki yerini biliyoruz. Fotoğrafını bulanıklaştırmaması için burada tedbir alıyoruz” cevabını aldık.

Bu anlayışın altında, aslında çok önemli mesajlar yatıyor.

Atatürk‘e hakaret edilen videoları silmediği için yıllarca YouTube‘a erişimin engellenmesinden dolayı kılını kıpırdatmayan Google‘ın bu vurdumduymaz tavrına karşılık, Yandex çalışanlarının hem de merkez ofiste bu denli duyarlı olmaları, kullanıcıların tercihi konusunda önemli bir etken olabilir.

paylaş:

Yorum Yap