Yağmur taneleri (damlaları) neden birbirine değmez

Sponsorlu Bağlantılar

Yağmur taneleri (damlaları) neden birbirine değmez, yağmur damlası neden tek tek düşer, yağmur tanesinin birbirine değmeden düşmesinin sebebi nedir, niçin tek tek düşüyor:

Fizik kurallarına göre yüksekten bırakılan bir madde yere düşerken yerçekiminin etkisiyle hızlanır Peki neden yağmur damlaları hızlanarak kafamıza bir mermi gibi düşmüyor?

Sponsorlu Bağlantılar

bunun sebebi iki kurala dayanır:
1.Yüzey gerilimi
2. Limit hız

Aslında su parçacıkları buluttan düşmeye başladığı an BİRLEŞMEYE BAŞLAR. Ancak elde ettiği hız sebebiyle barındırdığı bütün kütleyi koruyamaz. Yani elde ettiği hız bir yandan damlaları küçültmeye çalışırken, bir yandan da suyun yüzey gerilimi buna engel olur. Ve bu denge içerisinde su, düşebileceği maksimum hıza ulaştığı an o hız sebebiyle bir daha birleşemeyecek hale gelir. Geriye kalan damla kütlesi suyun yüzey gerilimi ile bir arada durabileceği en fazla kütle miktarı olarak kalır.

Yüzey gerilimi nedir: Bardağı ağzına kadar doldurun. Ve tamamen dolduğuna emin olduktan sonra damla mertebesinde çok ufak su ekleyin. Bardağın hala taşmadığını ve ağız kısmında ufak bir elips şeklinin belirdiğini görebilirsiniz. Bunun sebebi yüzey gerilimidir.

 

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

1 Yorum

  1. peki deniyorki aynı ağırlıkta başka bir cisim yukarıdan bırakılsa hızı 558 km olacakken yağmurun hızı 8-10 km bunu neyle açıklıyor bilim adamları ve yağmurun oval yapısı!! NİÇİN sorusunu soran veya cevaplayan hiç yok çok bilmişlerden

Yorum Yap