Wolkswagen Golf mü, Ford Focus mu, Opel Astra mı? Hangisi Daha İyi

Wolkswagen Golf mü, Ford Focus mu, Opel Astra mı? Avantajları, Farkları ve Motor Performansları, Hangisi Daha İyi

Kendi kendime bu soruyu sorarken, internette yaptığım araştırmalar sonucunda Donanım Haber forumunda çok güzel ve faydalı olacağına inandığım bir yazıyla karşılaştırm. Sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

muhibbi1 isimli kullanıcının analizi ve tecrübeleri:

Opeli iyi tanırım, son iki yıldır da focus kullanıyorum. Opel i zorla alman otosu olarak tanıtmayın. Gerek konfor gerkese motor açısından tam anlamıyla alman olmadığını hissetmeniz zor olmaz. Benim focus 2 tdci de alman üretim ve birçok iç donanımı vw grubu ile benzerlik gösteriyor; ne yani şimdi alman arabası mı diyeceğiz?
Tavsiye noktasında birçok arkadaş belirtmiş otomobil seçiminde nelerin etili olduğunu. Kişisel tercihler ve araçların teknik verileri oldukça belirleyici. Fakat teknik veri ile iş bitmiyor. Eğer motor performansı arıyorsanız gidin accent blue 1.6 crdi 128 hp 262 torkluk şehiriçi 5.4 tüketip 100 km ye 10 saniyede çıkabilen bir araç alın. 10.000 tl ye yakın paranız da cebinizde kalır.(Dizel araçlar içinde bundan öte performans sahip başka araç bulamazsınız) Fakat birçoğumuz bu noktada işin içine kişisel tercihlerimizi sokuyor ve ister istemez piyasanın hakimi c sınıflarına yönleniyoruz ki ben de o yüzden aracımı alırken hyundai ile hiç ilgilenmedim.

Astra- focus kıyaslamasına gelirsek:(Dizel kıyaslaması yapıyorum) ASTRA: Bence sınıfının en çekici olanı. Gerçekten oturmuş ve güzel bir kasası var. İç dizayn da göz dolduruyor. Rahatı vw grubu kadar olmasa da focus tan iyi ve daha yumuşak bir kullanımı var. Fakat o kadar para verip de bu kadar çağ dışı motorlu bir aracı döşemesi altın kaplama da olsa almam. 0-100 hızlanması bile 14 saniyenin üzerinde. Bu söylendiğinde birçok kişi hemen yarış mı yapacağız der. Fakat güç her zaman avantajdır arkadaşlar. Ara hızlanmalar, sollamalar bazen hayat bile kurtarır ki tecrübelerle sabittir. Bunun yanı sıra motor kalitesi olarak opel yine geridedir. Eniştem sıfır vectra aldı(2000 kasa 2.0 motor) turbo sorunu yaşadı, kuzenim bir önceki kasa sıfır corsa almıştı 2 kez turbo sorunu yaşadı, bir diğer kuzenim ilk çıktığı yıllarda astra cdti aldı, o da tam iki kez turbo problemi yaşadı: İlkinde garanti bitmek üzereydi servis değişime yanaşmayıınca almanya ya şikayet iletildi ve bu sayede turbo değiştirildi. Sunroof kenarlarının paslanmasından saçını başını yolarak bahsediyordu.
FOCUS: Yol tutuş, direksiyon tepkileri ve sorunsuzluk olarak astradan daha iyidir. Motor performansını karşılaştırmak zaten ayıp olur. Arada sadece o-100 km hızlanmada bile yaklaşık 4 sn fark var. Astranın ara hızlanmaları tam bir rezalet. Focusta takır takır vites değiştirirsiniz ve bu durum aracın son hızına kadar böyledir. Ne rapma, ne kalkış, ne ara hızlanma konularında sizi hiç üzmez ki zaten beni en memnun eden tarafı bu. Artı tdci motorlar daha uzun ömürlü ve bilinen kronik sorunları yok. Konfor ve tasarım konularında ise astradan biraz geride olduğunu kabul etmek gerek. Yine focus un eksi bir yönü de çok yorucu bir araç olması.

GEL GELELİM SON SÖZE: Birçok konuda birbirine denk olan bu iki araçtan motor dayanıklılığı ve performansıyla 1 değil 3 adım önce çıkan araç focus. Bu kadar para verip araç bakarken de her insan ilk olarak motor teknolojisine bakıyor haliyle. (benzinli motorlarında da focus dizel versiyonlar kadar olmasa da yakıt tüktimi ve performansıyla daha göz doldurucu)

Golf ve jetta olayına girmek istemiyordum ama bu konu göz ardı edilmeyecek derecede ciddi:) TSİ motorlu olanlarını kullanma ve uzun süre binme imkanım oldu. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu sınıfın en iyisi GOLF. Astra ve focus tan çok daha rahat, sessiz ve çok yumuşak bir kullanım sunuyor. İşçiliği ve malzeme kalitesi çok iyi ve BÜTÜNLÜĞÜ yakalamış bir araç. Elbette eksileri var ama size gerçek bir alman kalitesini yaşatır ve daha içine oturur oturmaz farklı olduğunu hissettirir. Bu yüzden bundan sonraki aracım nasip olursa GOLF olacak. Bir şekilde bu araçları deneyin, farkın çok net olduğunu hemen görürsünüz. Deneyip de göremeyenlerdenseniz, forumlarda hiç vakit kaybetmeyin ve gidip kesenize en uygun aracı alın.

Kaynak: donanımhaber.com forumları

Bir de bu üç aracın dış ve iç tasarımlarını karşılaştıralım:

Golf R vs Focus RS vs Megane 250
2010 Renault Megane 250 - front view
2010 Ford Focus RS - front view
2010 Volkswagen Golf R - front view
2010 Renault Megane 250 - rear view
2010 Ford Focus RS - rear view
2010 Volkswagen Golf R - rear view
2010 Renault Megane 250 - interior design view
2010 Ford Focus RS - interior design view
2010 Volkswagen Golf R - interior design view

paylaş:

Yorum

  1. Ben de golf 1,6 motor 2012 modeli vardı.sattım.Bir ay sonra arkadaşım 2009 focus aldı.onu da kullandım.Şu üç maddede golf focusa yaklaşamaz. Kimse iddia etmesin.1-inanılmaz daha iyi yol tutuşu 2- konforu 3-direksiyon tepkisi.evet golfü kötüleyemem ama focustan çok daha fazla etkilendim.golf kaliteli bir araba ama bu özelliklerde focusa yaklaşaması imkansız bence.golf tapıcılığı yapmayın.

  2. yok yaaa kafanmı güzel senin asıl focus golfun yanına yaklaşamaz konforda golfun yanına yaklaşamaz direksiyon tepkisindede golf daha iyi ford ne be beş para etmez volkswagende en az audi ayarında bir arabadır volksawagenden sonra opel gelir onda sonra belki ford gelir

Yorum Yap