Windows nasıl silinir, XP, Vista, Win 7 kaldırma resimli anlatım

Windows nasıl silinir, XP, Vista, Win 7 kaldırma resimli anlatım

Windows XP nasıl kaldırılır?

Windows XP’yi kaldırmak için, şu adımları izleyin:1. Bilgisayarınızı Güvenli modda yeniden başlatın. Bunu yapmak için, Windows başlatılırken F8 tuşuna basın.

2. Yönetici kimlik bilgileri olan bir hesapla oturum açın.

3. Başlat’ı ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın, ardından Program Ekle veya Kaldır’ı çift tıklatın.

4. Yüklü programlar listesinde, Windows XP’yi Kaldır’ı çift tıklatın.

NotWindows XP’yi Kaldır yüklü programlar listesinde yoksa, Windows 98 veya Windows Millennium Edition’ı el ile yeniden yüklemelisiniz. Bu durumda, Windows 98 veya Windows Millennium Edition’ı yeniden yüklemeden önce, tüm önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

5. Aşağıdaki iletiyi aldığınızda, Evet’i tıklatıp Windows XP’yi kaldırma işlemini başlatın:
Windows XP’yi kaldırmak ve önceki işletim sisteminizi geri yüklemek istediğinizden emin misiniz?

6. Windows XP kaldırıldıktan sonra, bilgisayarınız önceden yüklü olan işletim sistemiyle yeniden başlatılır.
İlgili konular hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base’deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:

303160 Kaldırma seçeneği Windows XP’de kullanılamıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

292607 Windows XP tarafından desteklenen yükseltme yolları (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

308008 Windows XP kaldırma dosyaları nasıl kaldırılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

308233Windows XP’yi kaldırma işlemi bir komut satırından nasıl başlatılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

İkinci Windows Nasıl Silinir? İşte Burada

Diyelim bir şekide ikinci windowsu kurdunuz. Ve kurtulmak istiyorsunuz. İşte burada…

Not: Bu işlemleri uygulamadan önce silmek istediğiniz işletim sisteminin hangi partition(bölüm) de olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Windows Vista Nasıl Kaldırılır?

Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.
Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.
Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.
Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor;
1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…
Windows Vista’ yı kaldırma;
Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.
Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.
1. Yöntem, Komut satırı:
Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:bootbootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d:) değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

2. Yöntem, VistaBootPRO:
VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
Bunların dışında eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.
Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş’ a yardımcı olacağı kanaatindeyim.

Windows 7 Nasıl Kaldırılır ?

Bilgisayarıma sağ tıkla/özellikler/gelişmiş bu yolu takip et çıkan menüde en altta başlangıç ve kurtarma yazan yerde ayarlar sekmesini tıkla çıkan menüde en üstte vista yada xp hangisini kullanıyorsan onu seç ve ardından altında saniye sayacından tiki kaldırıp tamam de bu kadar bir daha sormaz direk vista yada xp hangisini kullanıyorsan o açılır.

Çoklu önyüklemeli sistemde Windows 7’yi kaldırma

Windows Vista işletim sistemi gibi Windows’un önceki bir sürümünün de çalıştığı bir bilgisayarda Windows 7 ile çoklu önyüklemeli sistem çalışıyorsa, bilgisayarın nasıl kurulduğuna bağlı olarak Windows 7 sistemini güvenli olarak kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmak için Windows 7 programının bulunduğu bölümü biçimlendirmeniz ya da tamamen silmeniz gerekir. Bu işlem önceki işletim sisteminin disk alanını kazanmasına izin verir.

Başlamadan önce, programlarınızı, dosyalarınızı ve ayarlarınızı yedeklemelisiniz. Bölüm biçimlendirildiğinde veya silindiğinde bölümdeki tüm dosyalar silinir. Verilerin yedeklenmesi hakkında daha fazla bilgi için Yardım ve Destek’te “yedekleme” terimini arayın.

Microsoft Yönetim Konsolu'nda Disk Yönetimi'nin resmi
Çoklu önyüklemeli disk yapılandırması örneği
paylaş:

Yorum Yap