Windows 8 de Geçmiş Nasıl Silinir? Gezilen Sitelerin Kaydını Silme, Bütün Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Yine bir resimli anlatım ile daha karşınızdayız. Bu kez Windows 8 işletim sistemini kullanan arkadaşlar için İnternet Geçmişini Silme olayını başından sonuna kolay ve anlaşılır bir dille adım adım anlatıyoruz.

Bilgisayarlarınız hemen hemen yaptığınız herşeyi kaydedip, depoluyor ve log tutuyor. Bu tutulan dosyalar zamanla yer canavarı gibi harddiskinizde ki yeri doldurabilir. Bazen de geçmiş bizim için tehlike yaratabilir. Geçmişi silmenin bir sürü çeşidi vardır. Bilgisayarımızda nelerin geçmişi kaydedilir tek tek bakalım.

  • Windows içersinde yaptığınız aramalar,
  • Windows gezgininde gittiğiniz adresler.
  • Bilgisayara yüklediğiniz, sildiğiniz dosyalar
  • İndirdiğiniz resimler, msn görüşmeleriniz
  • Dizin girdileri
  • Gezindiğiniz internet siteleri (bütün tarayıcılar)
  • Kaydettiğiniz parolalar

Bunlardan nasıl kurtulacağımıza bakalım.

  1. TARAYICILAR

En önemlisi bizim için genelde internet tarayıcı geçmişleridir. Ne idüğü belirsiz sitelerde gezersiniz, sonra adres satırından tutun gezdiğiniz sitelerdeki resimleri önişleme dosyalarına kadar hepsini yok etmek istersiniz.
Modern tarayıcıların hepsinde şu kombinasyonu kullanıp geçmiş yok etme ayarlarına girebilirsiniz:
Ctrl + Shit + Delete
Silmek istediğiniz kategorileri seçip temizlemeniz yeterlidir. (parolalar, gezinme geçmişi, bağlantılar, çerezler vs.)
Internet Explorer’ın geçmişi kaydetmemesini isterseniz, inPrivate gezinmeye geçmeniz gerekir. Bu şekilde açtığınızda siz istediğiniz yerde gezip, tarayıcıyı güvenle kapatabilirsiniz. Hiçbir şeyi kaydetmeyecektir.

2. TEMPORARY FILES DOSYALARINI BOŞALTMA

Temporary yani geçici dosyalar anlamına gelir. Bu dosyalar genelde bilgi gizlemek, depolamak amacıyla oluşturulmaz bilgisayarınızda. Asıl amaç sürekli girdiğiniz çıktığınız programların ve internet sitelerinin zamanla daha hızlı açılır hale gelmesini sağlamaktır.
Birinci adım: C:/Windows/Temp klasörünün içini boşaltmaktır. O sırada kullanımda olan bazı dosyaları silemeyebilirsiniz, inatlaşmayıp pencereyi kapatın.
İkinci adım: Tabi ki temp olayı birinci adımla sınırlı değil. Windows NT olduğundan beri kullanıcılar için C sürücüsünde ayrı ayrı klasörler oluşturur. Bu dosyaların bir çoğu gizlidir. Gizli dosyaları nasıl göreceğim ? . Örneğin kullanıcı adınız Haydar’sa,

  • C:/Kullanıcılar(users)/Haydar/AppData/Local/Temp
  • C:/Kullanıcılar(users)/Haydar/AppData/LocalLow/Temp

Klasörlerinin içini de boşaltıyoruz, yine silinemeyen dosyalar da olacaktır. Es geçiyoruz onları.

3. HARDDISK’TE YER KAPLAYAN GEREKSIZLERI SILME
Gereksiz demek doğru değil belki, bunları silerek hard disk alanı açabilirsiniz. Şu adımları izleyebilirsiniz:
Başlangıç ekranına geçiyoruz, doğrudan “ disk cleanup “ yazıyoruz.
Sağ taraftan “ Ayarlar” bölmesine tıklıyoruz.
Arama sonucu olarak “ gereksiz dosyaları silerek disk te yer aç “ özelliğini açıyoruz.

C sürücüsü zaten seçilidir , tamam’a tıklıyoruz. Bir süre kontrol ediyor diskteki dosayalar

Bu ekran geliyor, silmek istediklerimizi tikliyoruz, buradan gördüğünüz gibi 1.7GB yer kazanacağım.
Tamam’a basıyoruz, silmeye başlıyor.

4. ARAMA GEÇMİŞİNİ SİLME
Windows üzerinde , genelde başlangıç ekranında yaptığınız aramalar da her uygulama için ayrı ayrı kaydedilir, haritalar, market gibi. Bunları silmek için, başlangıç ekranına geçiyoruz. Win + I kombinasyonu ile sağ taraftan paneli açıyoruz. Sağ alt tarafta “ bilgisayar ayarlarını değiştir” seçeneğine giriyoruz. Metro ara yüzde denetim Masası açılıyor.
Sol taraftaki seçenekler arasında “ ara” kısmına geliyoruz. Buradan aşağıdaki uygulamaları seçiyoruz, “geçmişi sil” butonuna tıklıyoruz.

5. WINDOWS GEZGINI ADRES SATIRI GEÇMİŞİNİ SİLME
Windows Gezgini, yani klasör penceremizin de üst kısmında internet tarayıcılarında olduğu gibi bir adres satırı yazar. O anda hangi klasördeyiz veya klasörün dizini ne? Burdan görebiliriz. Aynı zamanda bir gezgin gibi de kullanabiliriz. Örneği herhangi bir klasördesiniz, üst kısma “C:” yazıp enter a basarsanız sizi doğrudan C sürücüsüne yollar. Maalesef buraya yazdıklarınız da kaydedilir. Bunları silmek için, adres satırının üzerine gelip, yazı yazma modunda değilken sağ tıklıyoruz. “ Geçmişi Sil” diyoruz.

6. WINDOWS VE WEB PAROLALARINI SİLME
Internet Explorer’la bir sitede oturum açtığınızda “ parola hatırlansın mı ?” şeklinde bir soruyla karşılaşırsınız. Onayladığınız takdirde bu parola ve kullanıcı adı Windows içerisinde depolanır. Tarayıcı geçmişini silmeden sadece bu hatırlanan parolalardan kurtulmak isterseniz şunları yapın.
Başlangıç ekranına giriyoruz (yeni başlat menüsü). “web kimlik” yazıyoruz. Web kimlik bilgilerini yönet şeklinde bir seçenek geliyor, ona tıklıyoruz. Burada internet explorer’ın hangi site için ne kaydettiğini görebilirsiniz, tek tek kaldırabilirsiniz. Aynı şekilde Üst tarafta “ Windows Kimlik Bilgileri” şeklinde bir seçenek daha vardır bu açılan pencerede. O kısımda da Live Messenger gibi yerel kimlik depolaması yapan programların bilgilerini silebilirsiniz.

Öğrenmek istediğiniz başka temizlik işlemleri varsa , Sitemizde bulunan Soru Sor kısmında sorularınızı bize iletebilirsiniz. Konuya yorum yaparak ta bilgi alabilirsiniz.

 

paylaş:

Yorum Yap