Windows 8 CD’siz Format Atma Resimli Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

windows-8-cd-siz-format-atma-anlatimi-698607

Eğer Windows 8 işletim sistemini kullanıyorsanız, elinizde bir CD olmadan da bilgisayara format atarak Windows’u yeniden kurabilirsiniz. Kafanız karışmasın diye hemen konuya açıklık getirmek istiyorum. CD yerine bir USB bellek falan da kullanmayacaksınız. Çünkü Windows 8’in kurulum dosyaları zaten kendi içerisinde hazır bir vaziyette bulunuyor. Yani bilgisayara reset atar gibi, Windows’a da reset atabiliyor yani sıfırlayarak ilk günkü haline getirebiliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Masaüstü ekranının sağ üst köşesine doğru farenin imlecini sürükleyin. Alttaki resimde görüldüğü gibi sağ tarafta dik bir menü açılacak. Buradan kırmızı çizgiyle gösterilen “Ayarlar” butonuna tıklayın.

2015-06-11_00-36-54

Açılacak menüden “bilgisayar ayarlarını değiştir” yazan yere tıklayınız. Alttaki resimde kırmızı çizgiyle gösterilmiştir.

2015-06-11_00-38-05

Karşınıza gelen ekranın sol kısmındaki “Genel” yazan seçeneğe tıklayın ve ardından sağ tarafta gözükecek olan “Her şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin” yazan kısımdaki “Başlayın” butonuna tıklayın. Aşağıdaki resimde gösteriliyor.

2015-06-11_00-38-39

Butona tıkladıktan sonra bir uyarı penceresi açılarak sizlere bütün kişisel verileri ve dosyaları sileceğini yani bilgisayarın ilk günkü haline çevrileceğini söyleyecek. Eğer bilgisayarda çok  önemli bilgileriniz varsa, yedeklemeniz hayrınıza olur. Ama ben genellikle hiç uğraşmıyorum, doğrudan sıfırlıyorum.

Daha sonra “ileri” yazan butona tıklayınız. Karşınıza format şekli seçenekleri gelecek. Tüm verileri silmek ve sıfırlamak için bu seçeneği seçin. Ardından bilgisayar kendiliğinden yeniden başlatılacak ve kurulum başlayacaktır. Kurulum işlemi bilgisayarınızın donanım gücüne yani kapasitesine göre yarım saat ile 2 saat arası sürebilir. Kurulum bittikten sonra bilgisayara yeni bir isim gireceksiniz, internet seçeneklerini seçeceksiniz ve hotmail hesabınız ile giriş yapacaksınız. Fakat eğer hotmail hesabınız yoksa, bu adımı atlayarak da Windows’u açabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap