Windows 10’da Görev Çubuğunun Sağ Tık Menüsünü Kaldırma (Silme)

Farenin imlecini görev çubuğunun üzerine getirip, farenin sağ tuşuna tıkladığınız zaman çıkan erişim menüsü (sağ-tık menüsü) normalde çok faydalı ve benim işlerimi kolaylaştıran bir özelliktir. Fakat eğer siz bu menüyü kaldırmak isterseniz, yani görev çubuğuna sağ tıkladığınızda hiçbir menünün açılmamasını istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı en kolay ve kısa bir şekilde anlatıyorum.

Başlat simgesinin yanındaki arama kutusu simgesine tıklayın ve arama kutusuna grup ilkesi yazıp klavyeden Enter’a basın. Böylece Yerel Grup İlkesi Düzenleyici ekranı açılacak.

Burada sol taraftaki menüden Kullanıcı Yapılandırması‘na çift tıklayın ve açılan menüden Yönetim Şablonları‘na tıklayın. Ardından açılacak menüden Başlat menüsü ve görev çubuğu seçeneğine tıklayın. Daha sonra pencerenin sağ tarafındaki listeden “Görev çubuğu için içerik menülerini erişimi kaldır” seçeneğine tıklayın. Tüm bu seçenekleri aşağıdaki ekran görüntüsünden inceleyebilirsiniz.

Böylece yeni bir pencere açılacak. Bu pencerenin ekran görüntüsü resmi aşağıdaki gibidir. Burada varsayılan olarak Yapılandırılmadı seçeneği seçilmiştir. Görev çubuğunun sağ tık (erişim) menüsünü devre dışı bırakmak için buradaki Etkin seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna tıklayın. Böylece artık görev çubuğunun sağ tık menüsü kaldırılmış olacak. İlerde bu işlemi iptal etmek isterseniz, yine aynı pencereye gelip Devre dışı bırakıldı veya yapılandırılmadı seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap