Windows 10’da Bilgisayarı Kapatmak İçin Farklı Yollar

Yeni nesil işletim sistemi olan Windows 10’lu bilgisayarlarda sistemi kapatmanın değişik yolları bulunuyor. Ben size bilgisayarı kapatmanın en kestirme ve en kolay yolu budur demeyeceğim. Çünkü insanların farklı alışkanlıkları bulunuyor ve birinin kolayına gelen öteki için zor gelebiliyor. Ben burada kısaca resimlerle hepsini göstereceğim fakat siz hangisi daha kolayınıza geliyorsa onu yapın.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, önce Başlat’ı açın, sonra 2 numarayla gösterdiğim kapatma simgesine tıklayın ve açılan menüden Bilgisayarı kapat seçeneğini seçin.

Başlat’ı açın, sol üst köşedeki alt alta üç çizgi şeklinde olan simgeye tıklayın ve açılan menünün en altındaki Aç/Kapa seçeneğine tıklayın.

Başlat simgesinin üzerine fareyle gelip sağ tıklayın. Açılan menüden Bilgisayarı veya oturumu kapatın seçeneğinin üzerine gelin ve sağ tarafta açılan menüden de Bilgisayarı kapat seçeneğine tıklayın.

Bilgisayarda masaüstü ekranındayken klavyeden Alt ve F4 tuşlarına birlikte aynı anda basın. Açılan penceredeki seçeneklerden varsayılan olarak Bilgisayarı kapat seçeneğinin seçili olması gerekiyor. Üstteki resimde bunu görebilirsiniz. Eğer seçili değilse, açılır menüye tıklayıp bu seçeneği seçin. Ardından Tamam butonuna tıklayın. Eğer tarayıcı veya başka bir program ekranda açıkken Alt+F4 kısayol tuşuna basarsanız, aktif olan programın penceresi kapatılır. Aklınızda bulunsun.

Önce Komut İstemi’ni açın. Bunu üstteki ekran görüntüsünde gösterildiği şekilde yapabilirsiniz. Başlat simgesinin yanındaki arama kutusuna komut yazıp klavyeden Enter’a basmanız yeterli olacaktır.

Ardında açılan Komut İstemi ekranına stop-computer yazıp yine klavyeden Enter’a basın. Bilgisayar kapatılacaktır. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap