WiFi üzerinden ag bağlantısı nasıl kurulur resimli anlatım

WiFi üzerinden ag bağlantısı nasıl kurulur resimli anlatım

Wifi ile ağ bağlantısı nasıl kurulur?

Bu konuyla ilgili resimli anlatımın bulunduğu sayfayı ziyaret etmek için tıklayınız.

Kablosuz ağ kurma resimli 

Oturma odanızdaki kanepeye uzanmış web’de gezindiğinizi veya gece yatağınıza yatmış arkadaşlarınızla sohbet ettiğinizi ya da işyeri olarak kullandığınız evinizin mutfağındaki bilgisayardan yazıcıya belge gönderdiğinizi düşünün. Kablosuz ağ mükemmel bir ağ esnekliği sağlar, üstelik bir kablosuz ağ kurmak tahmin edemeyeceğiniz kadar kolaydır. Bu makale, kablosuz ağınızı kurarken ve kullanmaya başlarken gerçekleştireceğiniz adımlarda size yol gösterir.

Doğru aygıtı alma

Kablosuz ağınızı kurabilmek için aşağıdaki öğelere ihtiyacınız vardır:

Geniş bant Internet bağlantısı ve modem

Geniş bant Internet bağlantısı, daha yavaş olan ve kablosuz ağı destekleyebilecek kadar güçlü olmayan çevirmeli bağlantının tersine, yüksek hızlı bir Internet bağlantısıdır. Dijital Abone Hattı (DSL) ve kablo, çok kullanılan iki geniş bant bağlantısıdır. Bir Internet servis sağlayıcısına (ISS) başvurarak geniş bant bağlantısı alabilirsiniz. Genelde DSL sağlayan ISS’ler telefon şirketleri, kablo sağlayan ISS’ler de kablolu televizyon şirketleridir. ISS’ler genellikle geniş bant modem sağlar ve isterseniz bu modemi sizin için kurabilir. Bazı ISS’ler ayrıca hem modem hem kablosuz özellikleri olan yönlendiriciler de sağlar. Bu yönlendiricileri bilgisayar veya elektronik mağazalarında da bulabilirsiniz.

Kablo ve DSL modem resmiTipik bir kablo modem (solda) ve DSL modem (sağda)

Kablosuz yönlendirici

Yönlendirici ağınız ile Internet arasında bilgi gönderir. Kablosuz yönlendiriciyle, bilgisayarları kablo yerine radyo sinyalleri kullanarak ağınıza bağlayabilirsiniz. 802.11a, 802.11b, 802.11g ve 802.11n gibi birkaç değişik kablosuz ağ teknolojisi vardır. Hızlı olduğu ve güçlü bir kablosuz sinyali sağlayabileceği için, 802.11g veya 802.11n destekleyen bir yönlendirici kullanılması önerilir. Kablosuz ağ teknolojileriyle ilgili daha fazla bilgi için bkz.

Kablosuz yönlendirici resmi
Tipik bir kablosuz yönlendirici

Kablosuz ağ bağdaştırıcıları

Ağ bağdaştırıcısı, bilgisayarınızı ağa bağlayan bir aygıttır. Taşınabilir bilgisayarınızı veya masaüstü bilgisayarınızı kablosuz ağınıza bağlamanız için bilgisayarda kablosuz ağ bağdaştırıcısı bulunmalıdır. Pek çok taşınabilir bilgisayar (ve pek çok masaüstü bilgisayar) kablosuz ağ bağdaştırıcısı yüklü olarak gelir. Bilgisayarınızda kablosuz ağ bağdaştırıcısı olup olmadığını denetlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Aygıt Yöneticisi’ni tıklatarak Aygıt Yöneticisi’ni açın.‌ Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
 2. Ağ bağdaştırıcıları’nın yanındaki artı işaretini (+) tıklatın.
 3. Adında “kablosuz” geçen bir ağ bağdaştırıcısı arayın.
Kablosuz ağ bağdaştırıcısıyla Aygıt Yöneticisinin resmi
Kablosuz bir ağ bağdaştırıcısını gösteren Aygıt Yöneticisi

Bilgisayarınıza kablosuz ağ bağdaştırıcısı gerekiyorsa, bir bilgisayar veya elektronik mağazasından satın alabilir ve kendiniz yükleyebilirsiniz. Evrensel seri veri yolu (USB) türü, küçük ve yüklemesi kolay olduğundan ve farklı bilgisayarlar arasında taşınabildiğinden iyi bir seçimdir. Kablosuz yönlendiricinizle aynı tür bağdaştırıcıları aldığınızdan emin olun. Bağdaştırıcı türü genellikle paketin üzerinde belirtilir ve geneldeG veya A gibi bir harftir.

USB kablosuz ağ bağdaştırıcılarının resmi
Tipik USB kablosuz ağ bağdaştırıcıları

Modemi ve Internet bağlantısını kurma

Tüm donanımı tamamladıktan sonra, modemi ve Internet bağlantısını kurmanız gerekir. Modeminiz Internet servis sağlayıcınız (ISS) tarafından kurulmadıysa, bilgisayarınıza ve Internet’e bağlamak için modeminizle birlikte gelen yönergeleri izleyin. Dijital Abone Hattı (DSL) kullanıyorsanız, modeminizi telefon girişine bağlayın. Kablo kullanıyorsanız, modeminizi kablo girişine bağlayın.

Kablosuz yönlendiricinin konumunu ayarlama

Kablosuz yönlendiricinizi, en az miktarda girişimle en güçlü sinyali alabileceği bir konuma yerleştirmek isteyeceksiniz. En iyi sonucu elde etmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanın:

 • Kablosuz yönlendiricinizi merkezi bir konuma yerleştirin. Kablosuz sinyal gücünün evinizin her yerinde iyi olmasını sağlamak için yönlendiriciyi evinizin merkezine olabildiğince yakın bir noktaya yerleştirin.
 • Kablosuz yönlendiriciyi yerden, duvarlardan ve metal dosya dolapları gibi metal eşyalardan uzağa yerleştirin. Bilgisayarınızla yönlendiricinin sinyali arasında ne kadar az fiziksel engel olursa, yönlendiriciyi o oranda tam sinyal gücü kapasitesiyle kullanırsınız.
 • Girişimi azaltın. 802.11g ağ oluşturma donanımları 2,4 gigahertz (GHz) radyo frekansı kullanır. Bu frekans, pek çok mikrodalganın ve kablosuz telefonun kullandığı frekanstır. Mikrodalgayı açar veya kablosuz telefondan bir arama alırsanız, kablosuz sinyaliniz geçici olarak kesilebilir. 5,8 GHz gibi daha yüksek bir frekansa sahip kablosuz telefon kullanarak bu sorunların çoğunu engelleyebilirsiniz.

Kablosuz ağınızın güvenliğini sağlama

Kablosuz ağda güvenlik her zaman önemlidir; üstelik ağınızın sinyali evinizin sınırları dışına çıkabileceği için çok daha önemlidir. Ağınızın güvenliğini sağlamazsanız, yakınınızdaki bilgisayar kullanan kişiler ağınızdaki bilgisayarlarda depolanan bilgilere erişebilir ve web’e erişmek için Internet bağlantınızı kullanabilir. Ağınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için aşağıdakileri yapın:

 • Varsayılan kullanıcı adını ve parolasını değiştirerek yönlendiricinizi koruyun.Çoğu yönlendirici üreticisinin, varsayılan ağ adının yanı sıra yönlendiricide varsayılan bir kullanıcı adı ve parolası vardır. Sizin bilginiz olmadan başka kişiler yönlendiricinize erişmek için bu bilgileri kullanabilir. Bu riski engellemek için yönlendiricinizin varsayılan kullanıcı adını ve parolasını değiştirin. Yönergeler için aygıtınızla gelen bilgilere bakın.
 • Ağınız için güvenlik anahtarı ayarlayın. Dosya dolaplarında bulunan anahtarlara ve şifre bileşimlerine benzer şekilde, kablosuz ağların da yetkisiz erişimden korunmalarına yardımcı olacak bir ağ güvenlik anahtarı vardır. Ağ güvenlik anahtarı ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Ağ ve Internet ve ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni tıklatarak Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın.
  2. Sol bölmede Bağlantı veya ağ kur’u tıklatın.
  3. Kablosuz yönlendirici veya erişim noktası kur’u ve sonra İleri’yi tıklatın.

  Ağ adı ve güvenlik anahtarı oluştururken sihirbaz size yol gösterecektir. Yönlendiriciniz destekliyorsa, sihirbaz varsayılan olarak Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) güvenliğini seçer. Geleneksel Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) güvenliğinden daha iyi bir güvenlik sağladığından WPA kullanmanızı öneririz. WPA ile ayrıca bir parola da kullanabilirsiniz; böylece harf ve sayıların şifreli birleşimini hatırlamak zorunda kalmazsınız.

  Yönlendirici veya erişim noktası sihirbazının kurulumunun resmi
  Parola girerek bir ağ güvenlik anahtarı oluşturma

  Güvenlik anahtarını bir yere not ettiğinizden ve güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. USB flash sürücünüz varsa, sihirbazdaki yönergeleri izleyerek güvenlik anahtarınızı bu sürücüye de kaydedebilirsiniz.

 • Güvenlik duvarı kullanın. Güvenlik duvarı, bilgisayarınızı korsanlardan veya kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yardımcı olabilecek donanım veya yazılımdır. Her bilgisayarda bir güvenlik duvarı çalıştırmak, kötü amaçlı yazılımların ağınıza yayılmasını denetlemenize ve Internet’e erişirken bilgisayarlarınızı korumanıza yardımcı olabilir.Windows Güvenlik Duvarı Windows Vista ile sağlanır.

Ağınıza bilgisayar ekleme

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı kablosuz ağınıza bağlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmive ardından Bağlan’ı tıklatarak Bir Ağa Bağlan’ı açın.
 2. Ağ listesinde bağlanmak istediğiniz ağı tıklatın ve sonra Bağlan’ı tıklatın.
 3. Güvenlik anahtarını girin. Anahtarı yazabilir veya güvenlik anahtarını içeren USB flash sürücüyü bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takabilirsiniz.

Dosya ve yazıcı paylaşımı

Çoğu kişinin evdeki herhangi bir odadan Internet’e erişebildiği kablosuz ağı vardır, ancak bu kişiler aynı zamanda dosyalara ve yazıcılara da kablosuz olarak erişebilmek isterler.

WiFi Nedir? Kablosuz Network Hakkında Bilgiler

Artık birçok alışveriş merkezi, havaalanı, otogar ve benzeri kamusal alanlarda kablosuz internet erişimi mümkün olmaktadır. Bu kablosuz network WiFi veya 802.11 network olarakta isimlendirilmektedir. Yakın gelecekte kablosuz networkler şimdi olduğundan daha geniş bir alana yayılacakır. Böylece kablosuz olarak istenilen heryerden internet erişimi sağlanabilecektir.
WiFi Kablosuz Network

WiFi’ nin birçok avantajı bulunmaktadır. Kablosuz network kolay kurulabilir ve ekonomiktir.

WiFi Nedir ?

Kablosuz ağlar telsiz telefon, televizyon ve radyoların yaptığı gibi radyo sinyalleri ile haberleşir. Kablosuz networkte çift yönlü radyo haberleşmesi kullanılır.

– Bilgisayarın wireless adaptörü datayı radyo sinyaline dönüştürür ve antenle gönderir.

– Wireless router sinyali alır ve şifresini çözer. Router internete fiziksel kablo bağlantısıyla bilgi gönderir.

Bu işlem ters şekilde de gerçekleşmektedir. Router internet üzerinden gerekli bilgileri alır ve radyo sinyallerine dönüştürür. Bu radyo sinyalleri bilgisayarın kablosuz adaptörüne gönderilir.

WiFi haberleşmesi bas-konuş telsiz haberleşmesine çok benzemektedir. Her ikiside radyo sinyali gönderip alabilirler ve bu sinyalleri 1 ve 0 dijital değerlere dönüştürebilirler. Ancak WiFi sistemlerin diğer radyo sistemlerinden önemli birkaç farkı bulunmaktadır :

– WiFi sistemleri 2.4 GHz veya 5 GHz sinyallerini kullanmaktadır. Bu sinyaller cep telefonu ve el telsizlerinin kullandığı frekanstan oldukça yüksektir. Yüksek frekans kullanımı daha fazla veri iletilebilmesini sağlar.

– 802.11 network standartlarını kullanırlar.

Çeşitli 802.11 network standartları

802.11a : 5 GHz ile veri gönderir ve saniyede 54 megabite kadar veri gönderebilme kapasitesine sahiptir. Ayrıca orthogonal frequency-division multiplexing ( OFDM ) gibi verimli bir kodlama tekniği kullanarak sinyalleri alıcıya ulaşmadan birçok alt sinyale böler. Böylece sinyal üzerindeki gürültü azaltılmış olur.

802.11b : En yavaş ve en ucuz teknolojidir. Ekonomik fiyatı nedeniyle oldukça popüler hale gelmiştir. 2.4 GHz frekans bandını kullanır. Saniyede 11 megabite kadar veri gönderebilir. Gönderim hızını arttırmak için complementary code keying ( CCK ) modülasyonunu kullanır.

802.11g : 2.4 GHz frekansıyla iletim yapar. Saniyede 54 megabit veri gönderebilir. 802.11g OFDM kodlaması kullandığı için 802.11b’ ye göre daha hızlıdır.

802.11n : Geniş bir kullanıma ulaşacağı düşünülen en yeni teknolojidir. Hız ve erim mesafesini önemli ölçüde arttırır. Örnek olarak 802.11g teorik olarak saniyede 54 megabit data gönderebilmesine rağmen gerçek hayatta ancak 24 megabit/sn bir hıza ulaşabilir. Bununla beraber 802.11n saniyede 140 megabit gönderim hızına ulaşabilir.

– Diğer 802.11 standartları araç içi WAN erişimi gibi özel kablosuz ağ uygulamalarına odaklanmıştır.

Bütün hepsi kablosuz bağlantı adaptörü olmasına rağmen birçok cihaz bağlantı için ayrıca bir routerda kullanmaktadır. Bu şekilde bağlantığı daha güvenilir olacaktır. Bununla beraber router herhangi bir nedenden ötürü durursa veya bantgenişliğinden fazla kullanıcı bağlanmaya çalışırsa bağlantıda problemler olabilir veya tamamen durabilir.

WiFi noktalarındaki kablosuz internetten yararlanmak için kullandığımız cihazda gerekli donanımın olması gerekmektedir. Günümüzde birçok laptop ve masaüstü bilgisayar dahili kablosuz alıcılarla gelmektedir. Yoksa bile tak çalıştır bir USB adaptör alınarak kablosuz bağlantı yapılabilir.
WiFi Kablosuz Network

Kablosuz alıcı birkez kurulup sürücüleri tanıtıldıktan sonra otomatik olarak kablosuz ağ aramaya başlar.

Wireless Network Oluşturmak

Evinizde veya işinizde birden fazla bilgisayarınız varsa kablosuz erişim noktaları ile bir ağ kurulabilir. Bunun için kablosuz bir router gerekecektir. Tek bir ünite aşağıdaki bölümleri içerir.

1- DSL veya kablolu modeme bağlantı için bir port

2- Router

3- Ethernet hub

4- Güvenlik duvarı

5- Kablosuz erişim noktası

Kablosuz router kablosuz sinyallerin veya ethernet kablosunun bir bilgisayardan diğerine bağlanmasını sağlar. Birçok router her yöne 30.5 metre yayın yapabilir. Eğer sinyal aktarılacak mesafeler bundan uzun olacaksa daha kuvvetli vericisi olan bir ürün tercih edilebileceği gibi sinyal tekrarlayıcılarda kullanılabilir.
WiFi Kablosuz Network

Kablosuz adaptörler gibi birçok routerda birden fazla 802.11 standartını destekler. 802.11b routerlar ekonomiktirler. Ancak eski bir teknolojidir ve diğer 802.11 standartlarına göre daha yavaştır. Birçok insan hız ve güvenilirliğinden ötürü 802.11g standartını tercih eder.

Router birkez takıldıktan sonra default ayarlarıyla çalışmaya başlar. Birçok router bir web arayüzüyle ayarlarına erişim imkanı tanır. Router arayüzünde yapılabilecek ayarlar :

– Ağ ismi ( service set identifier – SSID olarakta bilinir ) : Default değeri üretici firmanın ismidir.

– Routerın kullanacağı kanal sayısı : Birçok router default olarak altıncı kanalı kullanır. Apartmanınızda bir komşunuz daha aynı kanalı kullanıyorsa sinyalde bozulmalar olabilir. Farklı bir kanal seçilerek sorun çözülür.

– Router güvenlik seçenekleri : Birçok router standart güvenlik ayarlarını kullanır. Default parola ve kullanıcı adını değiştirmek faydalı olacaktır.

Güvenlik WiFi kablosuz internet ağı için büyük önem taşımaktadır. Alınan güvenlik önlemleri sayesinde ağa yabancı kişilerin yetkisiz erişimleri engellenmiş olacaktır. Ağ güvenliğini sağlamak için aşağıdaki metodlar kullanılır.

WiFi Protected Access – WPA ( WiFi Korumalı Erişim ) : Anahtar uyum protokolü şifrelemesini kullanır. WEP ile birlikte güçlendirilmiştir. Birçok yerde WPA veya 128 bit WEP teknolojisi kullanılmaktadır.

Media Access Control – MAC ( Ortam Erişim Kontrolü ) : WEP ve WPA’ dan biraz farklıdır. Bir kişiyi tanımlamak için parola kullanmaz. Bunun yerine her donanımda birbirinden farklı ve eşsiz olan MAC adreslerini kullanır.

Evde kablosuz ağ nasıl kurulur

Kablosuz ağlar tıpkı mobil telefonlar ya da televizyonlar gibi radyo dalgalarını kullanır. Ancak kablosuz ağlarda veri iki yöndede iletilir. Basitçe anlatırsak bilgisayarlardaki kablosuz ağ adaptörleri, veriyi sinyale çevirerek anten vasıtasıyla yayar. Kablosuz router lar bu sinyalleri alır çözümler ve veriyi kablolu yolla internete ulaştırır. Benzer şekilde bu işlemin tersinde de kablosuz router kablo yoluyla aldığı veriyi çözümler sinyale çevirir ve anten vasıtasıyla bilgisayarlara iletir.

Veri bu şekilde 2,4 ghz ya da 5 ghz frekansında taşınır bu frekans değeri telsiz telefonlardan ve mobil telefonlardan daha yüksektir. Yüksek frekans daha çok veri taşınmasına olanak verir. Wifi 802.11 standardını kullanır.

kablosuz ağ örnek diyagram

IEEE 802 standartlara bakacak olursak;
IEEE 802.11a, 5ghz frekansta çalışır. Maksimum 54megabit/sn veri transfer eder.

IEEE 802.11b, 2,4ghz frekansta çalışır. Maksimum 11megabit/sn veri transfer eder.

IEEE 802.11g, 2,4ghz frekansta çalışır. Maksimum 54megabit/sn veri transfer eder.

IEEE 802.11n, 2,4ghz frekansta çalışır. Daha fazla kapsama alanı ve hız sunar. Maksimum 140megabit/sn veri transfer edebileceği öngörülmektedir.

IEEE 802.15 2,4ghz frekansta çalışır. Wireless Personel Arena Networks – WPAN dar bir kaplama alanı sunan bluetooth teknolojisidir. Genelde kişisel kullanım içindir. Bluetooth 3 farklı güçte yayılabilir. Bunlar 100miliwatt 100metre, 2,5miliwatt 10m, 1miliwatt 10cm alanı kapsayabilir. Ancak motorola 2,5miliwatt olarak ürettiği pc kartlarının engeli olmayan ortamlarda 100m kapsama alanına ulaşabildiğini bildirmiştir. Bluetooth Optimal şartlar altında 1mbit hıza ulaşılabilir ancak normal şartlarda saniyede 700-800 kb veri transferi yapabilmektedir.

IEEE 802.16 Wimax çok güçlü bir kapsama alanı sunar. Bölgeleri hatta şehirleri bu teknoloji ile yüksek hızlı internete bağlamak mümkün olacaktır. Wimax aynı wifi teknolojisi gibi çalışır. 2-11ghz ve 10-66ghz frekanslarında çalışabilir. Kapsama alanı 50km ye kadar, hızı ise 70megabit e kadar çıkabilir. Çeşitli bölgelerde testleri sürmektedir.

wimax

IEEE (Institute of Electric and Electronics Engineers) Elektrik ve elektronik mühendisleri ensititüsü bu teknolojilerin standartlarını belirler ve protokollerini tanımlar, bu tip sayılarla ifade ederek sınıflandırılmasını sağlar.

Kablosuz ağ kurmak;

kablosuz ağ kartıKablosuz bağlantı yapılabilecek bir ağ kurmak istiyorsanız öncellikle masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızın kablosuz ağ kartına sahip olması gerekir. Günümüzde satılan neredeyse her dizüstü bilgisayar modelinde standart olarak kablosuz ağ kartı bulunmaktadır. Masa üstü bilgisayarlarda da artık kablosuz ağ kartları takılmaya başladı. Eğer kablosuz ağ kartınız yoksa resimde gördüğünüz kartlardan masa üstü bilgisayarınız için pci dizüstü bilgisayarınız için ise pcmcia ağ kartı almanız gerekiyor. Ayrıca masaüstü ya da dizüstü bilgisayarıza usb girişinden de bağlayabileceğiniz usb kablosuz ağ adaptörleride var ancak anteni güçsüz olduğundan küçük yerler dışında önermiyoruz. Elbetteki bu kablosuz ağ ev ya da ofisinizdeki tüm pc ler
birbirleri arasında dosya ve kaynak paylaşımı yapabilsin en önemliside internete girebilsin diye yapıyoruz.

kablosuz pcmcia ağ kartıBu durumda bize;
yönlendirici (router),
adsl modem,
dağıtıcı ya da anahtarlayıcı (hub ya da switch),
ve kablosuz erişim noktası (wireless access point) gerekir.
Farklı donanım konfigürasyonları ile bu özellikleri elde edebileceğimiz kurulumlar yapılabilir. Ancak piyasa bulabileceğiniz kablosuz adsl modemler bu özelliklerin tümünü barındırıyor.

Kablosuz adsl modemler genellikle kapalı alanda 30m açık alanda 100 m ye kadar kapsayabilirler. Kapalı alanlardaki metal dolaplar, mikro dalga fırın vs. gibi bazı etmenler bu kapsama alanı verimliliğini düşürür.

kablosuz adsl modem router
Kablosuz bir ağın kapsama alanında olan ve bilgisayarında kablosuz ağ kartı olan herkes bu kablosuz ağa erişebileceğini unutmayın. Bu durum hem kişisel veri güvenliğinizi tehlikeye atar hemde kotalı adsl kullanıyorsanız kotayı aşmanıza ve fazla kullanım bedeli ödemenizi gerektirebilir. Kablosuz ağınıza dışardan erişimi engellemek için alabileceğiniz önlemler var; bunlar;

İlk önce kablosuz adsl router ınızın administrator arayüzünü şifreleyin.
Modemler ilk alındığında fabrika ayaları ile gelir ve administrator arayüzünün şifreleri bellidir. Kitapçığında yazdığı gibi internetten modem üreticilerinin sitelerinin destek bölümlerinden ya da diğer kaynaklardan bu modemlerin şifreleri öğrenilebilir. Bunu modemin yönetim panelinden girerek değiştirin. Modemin şifresini unutursanızyönetim paneline erişemessiniz ve erişmek için modemi resetlemeniz gerekir.

Modeminizin SSID yayınını kaldırın.
Birçok access point ya da kablosuz adsl modem in menusünde disable SSID broadcating (SSID yayınını engelle) seçeneği mevcuttur. Bunu seçerek SSID yayınını engelleyin. Şayet SSID yayınını yapmanız gerekiyorsa başlangıç ismini değiştirin. Modemlerin hemen hemen hepsinde başlangıç SSID değeri modemin markası ya da modelidir. Buda saldırganlara modemin başlangıç kullanıcı adı ve şifresi konusunda fikir verir. Örneğin USRobotics 9106 kablosuz adsl modemin başlangıç SSID değeri USR9106 dır buda saldırgana bu modemin başlangıç kullanıcı adının admin şifresininde admin olduğunu anlatır. Bu bilgilere tüm üreticilerin web sitelerinin destek (support) bölümlerinden elde etmek mümkündür.

WEP şifreleme; (Wired Equivalency Privacy – Kabloluya eşdeğer gizlilik), 64 bit ve 128 bit wep şifeleme vardır. Ağınızda sadece web şifrelemeyi destekleyen cihazlar (pda, dvr, gelişmiş satellite receiver lar gibi) bulunabilir bu durumda zorunlu olarak web şifreleme kullanılır. Wep şifrelemede kullanabileceğiniz şifre karakterleri 0-9 arası rakam ve A-F arası harf olabilir ve sık sık değiştirmekte yarar vardır. Çok etkili olmasada wep şifreleme şifrelemesi olmayan bir kablosuz ağdan daha güvenlidir.

WPA şifreleme; (Wifi Protected Access- Wifi korumalı erişim), WPA windows servis paketi II ile beraber desteklenen bir şifrelemedir. Piyasada güncel satılan tüm kablosuz cihazlarda şuan WPA WPA2 şifreleme sistemlerini destekliyor. Ancak WPA2 kullanmak için işletim sisteminizi bununla ilgili güncellemeniz gerekebilir. WPA şifrelemede wep şifrelemedeki gibi karekter sınırlaması yoktur. Daha güçlü bir algoritma kullanır ve kırılması güçtür. Eğer cihazlarınız buna olanak tanıyorsa bu şifrelemeyi kullanmanızı öneriyoruz.

MAC Filtreleme; (Media Access Control – Medya erişim kontrolü), Her ağ cihazı (adsl router, kablosuz erişim noktası, pcmcia ağ kartı, pci ağ kartı gibi) benzersiz bir mac adresine sahiptir. Adsl modemlerde mac filtrelemesi menusunde bu cihazların mac adreslerini ekleyerek bu cihazların modeme erişimine onay verebilirsiniz. Mac filtre listesinde olmayan bir ağ kartına sahip bilgisayarlar bu modeme erişemezler. Ağınıza erişmesine izin vereceğiniz tüm pc lerin mac adreslerini öğrenip bu listeye eklemeniz gerekir. Mac filtremenin bu konuda uzman kişiler tarafından aşılabileceğini unutmayın.

Bu bilgilerden sonra kablosuz ağınızı kurabilmek için gerekli donanımı edindikten sonra kablosuz modeminizin ayarlarını yapmanız gerekir. Kablosuz modem ayarları ile ilgili adsl konuları ile ilgili bölümümüzdeki modem ayarlarına bakınız.

paylaş:

Yorum Yap