Voleybolda Parmak Pas Nasıl Verilir, Tekniği ve Alıştırmaları

Etiketler:parmak pas ,voleybol vuruş teknikleri ,voleybolda parmak pas vuruş tekniği ,voleybolda parmak pas ,voleybolda pas çeşitleri ,manşet pas ,voleybol pas çeşitleri ,voleybol manşet ,voleybolda manşet nedir ,voleybol parmak pas

 

Teknik:

-Ayakların Durumu: Vücut ağırlığı her iki ayakta eşit olmak üzere, ayaklar omuz genişliğinde (30-35 cm.) açıktır. Dizler hafif bükülü ve bir ayak öndedir.

-Parmakların Durumu: Baş ve işaret parmakları bir üçgen oluşturacak şekilde açılır. Topa tüm parmaklar birinci boğumuna kadar temas eder.

-Ellerin Duruşu: Avuç içi topa temas etmeden, eller topu kavrar. El hafif arkaya yatmış durumda, pas atarken sert ve gergin vaziyettedir. Atıştan sonra eller aşağıya doğru kapanır.

Dikkat Edilecek Hususlar

1-Vücudun topun altına doğru girmesi.
2-Ağırlığın ön ayakta olması
3-Ellerin pastan sonra kapanması.
4-Omuzların topun atıldığı yere bakması.

Geriye Parmak Pas: Topun altına doğru girerken, ağırlık arka ayağa akta¬rılır, kalça öne gelir. Bu sırada vücut ve baş arkaya doğru yatar. Kol ve omuzlar topun geldiği yöndedir.

Sıçrayarak Parmak Pas: Gelen topun konumuna göre. iyi bir zamanlama ve sıçrama ile ayakların yere değmeden topun elden çıkarılmasıdır

Pas Alıştırmaları:

1. Duvarda pas çalışması yapılır.
2.Karşılıklı iki kişi parmak pası, öne-geriye ve sıçrayarak çalışırlar.
3.Alıştırma iki, kısa ve uzun pas olarak çalışılır.
4.Karşılıklı iki kişi pas kontrol çalışması yapar .
5.Sağa ve sola deplaseli pas çalışması yapılır
6.Karşılıklı,4-5 mt. mesafede iki grup oluşturulur. Pası atan oyuncu, karşı grubun arkasına geçer. Uygulama durarak ve sıçrayarak pas şeklinde çalışılır.
7.Üçgen grupta pas çalışması. Her oyuncu pas altığı grubun arkasına geçer. Durarak pas, sıçrayarak pas ve çömelerek pas çalışmaları yapılır. (Atıştırma iki topta da yapılabilir)
8.Dörtlü çalışmada yer değiştirilir.
9.Oturarak ikili, üçlü ve dörtlü çalışmalar yapılır.

paylaş:

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Aktör Resimleri

Yorum Yap