Voleybolda Nasıl Dönülür, Dönüş Kuralları Nedir, Nasıl Dönüş Yapılır

7.6.1 Dönüş sırası başlangıç dizilişiyle belirlenir ve set boyunca oyuncuların pozisyonları ve servis sırasına göre kontrol edilir.
7.6.2 Servisi karşılayan takım servis atma hakkını kazandığı zaman bu takımın oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönmelidir: 2 nolu pozisyondaki oyuncu servis atmak için 1 noya gider, 1 nolu pozisyondaki oyuncu 6 noya geçer, vs…

7.7 DÖNÜŞ HATALARI

7.7.1 Dönüş hatası, SERVİSİN dönüş sırasına göre atılmadığı zaman yapılır (Kural 7.6.1). Bu durum aşağıdaki sonuçları doğurur:
7.7.1.1 takım rallynin kaybedilmesiyle cezalandırılır (Kural 6.1.2); rakip takım bir sayı alır (Kural 6.2) ve servis atma hakkı kazanır

7.7.1.2 oyuncuların dönüş sırası düzeltilir.

7.7.2 Buna ilave olarak yazı hakemi hatanın yapıldığı anı tam olarak belirleyecek ve takımın hata yaptıktan sonra kazandığı bütün sayılar iptal edilecektir. Rakip takımın sayıları geçerli kalır.

Eğer hatanın yapıldığı an tespit edilemiyorsa, kazanılmış sayılar iptal edilmez; uygulanacak tek ceza rally kaybıdır.

Soru: ben bir voleybolcuyum ve orta oyuncusuyum. önde 3 ,arhada 6 numarada oynuyorum ve nasıl dönüceğimi bilmiyorum . anlatın yazın siteye de ben de maçlara çıkabileyim arkadaş ?

Cevap: Filenin önünde bulunan üç oyuncu ön hat oyuncusudur ve 4 (ön-sol) 3 (ön-orta) 2 (ön-sağ) numaralı pozisyonlarda dururlar.Diğer üç oyuncu geri hat oyuncusudur ve 5 (geri-sol) 6 (geri -orta) 1 (geri-sağ) numaralı pozisyonlarda dururlar.
voleybol.png
Her takımın oyunda daima altı oyuncusu olmalıdır.

Oyun alanındaki oyuncuların dönme sırası takımların başlangıç dizilişiyle belirlenir. Bu sıra set boyunca korunmalıdır.

Her setin başlamasından önce koç kendi takımının başlangıç dizilişini pozisyon kâğıdında göstermelidir. Bu kâğıt düzgün bir şekilde doldurulup imzalanarak yardımcı hakeme veya yazı hakemine verilir.

Bir setin başlangıç dizilişinde yer almayan oyuncular o set için yedek oyunculardır (Libero hariç).

Pozisyon kağıdının yardımcı hakem veya yazı hakemine teslim edilmesinden sonra dizilişte kurallara uygun oyuncu değişikliğinin dışında hiçbir değişiklik yapılmasına izin verilmez.

Oyuncuların oyun alanındaki yerleri ile pozisyon kağıdı arasında çelişki varsa aşağıdaki işlemler yapılır ;

Set başlamadan önce oyuncuların oyun alanındaki yerleriyle pozisyon kağıdı arasında böyle bir çelişki görüldüğünde oyuncular pozisyon kağıdında gösterilen yerlerine geçmelidirler. Bu durumda ceza verilmez.

Set başlamadan önce oyun alanında pozisyon kağıdına yazılmamış bir oyuncu varsa bu oyuncu pozisyon kağıdına göre değiştirilmelidir. Bu durumda ceza verilmez.

Bununla beraber eğer koç pozisyon kağıdına yazılmamış böyle oyuncu veya oyuncuları oyun alanında tutmak isterse kurallara uygun oyuncu değişikliği talep etmelidir. Bu değişiklik(ler) müsabaka cetveline işlenecektir.

paylaş:

Yorum

  1. keşke daha fazla bilgi olsaydı yada daha çok görsel olsaydı ama yinede güzel bir siteymiş sizleri çok tebrik ederim 😀

Yorum Yap