Vitamin ilaçlarının zararları, yan etkileri, riskleri ve tehlikeleri hakkında bilgi

Uzmanlar, vücutta depo edildiğinde karaciğer üzerinde toksit etkisi yapan vitamin haplarının hekime danışılmadan kullanımı halinde fayda yerine zarar verdiğini belirtiyor

Hekime danışılmadan, bilinçsiz ve kontrolsüz alınan vitamin ilaçlarının fayda yerine zarar verdiği bildirildi.
Çukurova šniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği B”lümü ™ğretim šyesi Prof. Dr. Cahide Yağmur, vitamin ilaçlarının kulaktan dolma bilgilerle kullanılmaması gerektiğini s”yledi.
Türkiye’de vitamin ilaçlarının bilinçsizce kullanımına çok sık rastlandığını belirten Prof. Dr. Yağmur, yeterli ve sağlıklı beslenen bir kişinin vitamin ilacı desteğine ihtiyacı bulunmayacağını ifade ederek, ”Bir vitaminin fazla alınması bir başkasının emilimini azaltmaktadır. Bu da sağlık sorunlarına neden olur” dedi.
Prof. Dr. Yağmur, suda eriyen vitaminlerin idrarla dışarı atıldığını, ancak yağda eriyen vitamin ve minarellerin vücutta depo edildiğini belirterek, ş”yle konuştu:
”Fazla alınan vitaminler karaciğer üzerinde toksit etkisi yapıyor. Bunu kullanan kişi eğer hamile ise bu olumsuz etki bebeğe de yansıyor ve bebekte doğuştan anormallikler g”rülüyor. Türkiye’de hamile kadınlara test yapılmaksızın vitamin ilacı “nerildiğini g”rüyoruz. Birinci çocuğuna hamile kadınla, 4-5 çocuk dünyaya getirmiş kadının
bünyesi aynı değildir. Buna bakılmaksızın vitamin ilaçları “neriliyor.”
Prof. Dr. Yağmur, vitamin ilaçlarının yemekle birlikte alınmasının da sakıncalı olduğunu belirterek, ”Vitamin ilaçları yemekten iki saat “nce veya sonra alınmalıdır. Aksi takdirde bu ilaçlar dogal yolla alınan vitaminlerin de emilimini azaltıyor” dedi.
Vitaminler tezgahta satılıyor
4. B”lge Adana Eczacı Odası Başkanı Erdoğan Çolak da, vitamin ilaçlarının eczane dışında satışının yaygın olduğunu belirterek, ”Oysa vitaminler de ilaçtır ve eczanelerde satılmalıdır” dedi.
Çolak, Türkiye’de ilaç depoları ve eczanelerin devre dışı barakılarak, vitaminlerin kontrolsüz ve reklama dayalı tüketim anlayışı ile uygun olmayan koşullarda saklandığını ve tezgahlarda bile satıldığını s”yledi.
Vitaminlerin besin “gesi olmaları nedeniyle yüksek dozda alındıklarında bile zehirlemeye yol açmadıklarının sanıldığını belirten Çolak, şunları kaydetti:
”Oysa bazı vitaminler yüksek dozda alındıklarında zehirleyici etki yapabilmektedir. Vücudun ihtiyacından fazla, yüksek dozda alınan vitaminlerin birbirlerini etkilediği ve bir diğerinin eksilmesine yol açarak, fizyolojik dengeyi bozduğu ve sağlık sorunlarına yol açtığı da bilinen gerçektir.
Aynı vitamini ve minerali ihtiva eden birkaç ürünün birarada kullanılması vücutta yüksek doz oluşmasına ve belki de birikime yol açarak olumsuz, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.”
Çolak, vitamin ilaçlarının eczane dışı satışının “nlenmesinin halk sağlığı açısından hayati derecede “nem taşıdığını s”zlerine ekledi.

paylaş:

Yorum Yap