Virüs Hastalıkları, Virüsler Hangi Hastalıklara Neden Olur, Virüslerin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Virüslerin Neden Olduğu Hastalıklar

Virüslerin neden olduğu yaygın hastalıklara örnek olarak soğuk algınlığı, grip, su çiçeği ve uçuk gösterilebilir. Virüslerin neden olduğu daha ciddi hastalıklar arasında Ebola, AIDS, çiçek gibileri örnek verilebilir. Ebola virüsü kanamalı ateşe neden olur.

BATI NİL VİRÜSÜ 

1999 yazında, New York City’de çok sayıda karga ölmeye başladı. Sağlık yetkilileri sonunda bunun nedenini keşfettiler ama aynı hastalıktan dört kişinin ölmesini engelleyemediler – bu hastalık, sivrisineklerde ortaya çıkıp temel olarak kuşları, insanları ve atları etkileyen Batı Nil virüsüdür. 
Batı Nil virüsü, Afrika’da 1930’ların sonunda ortaya çıkmıştır. O zamandan bu yana Asya, Avrupa, Orta Doğu ile Kuzey ve Güney Amerika’da yayılmıştır. Birleşik Devletler’de Batı Nil virüsü ilk olarak 1999 yılındaki Doğu Kıyısı salgını ile görülmüştür ama şu anda virüs ülkenin tamamında görülmektedir. 
Batı Nil virüsünün bulunduğu insanların çoğunda herhangi bir semptom görülmez ve bu insanlar enfeksiyona yakalandıklarının farkına varmazlar. Diğerlerinde yalnızca hafif bir hastalık görülür ve tam iyileşme gerçekleşir. Ama küçük yaştakiler ve başka tıbbi sorunları olan kimselerde Batı Nil virüsü çok ciddi olabilir ve beyin iltihaplanmasına ya da beyni ve omuriliğini çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya ve enfeksiyona yol açabilir. Az sayıda vakada Batı Nil virüsü ölümcül olabilir. 

Virüslerin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Bu tür belirtilere ek olarak, birçok virüs hastalıkları, doğrudan vücudun saldırıya uğrayan kısmı ile ilgili belirtiler gösterebilir.Örneğin; sık rastlanan soğuk algınlığı akan ya da tıkanmış bir burun, yanan bir boğaz, öksürme ya da hapşırma eğilimine yol açar.Bronşitte ise, kuru öksürük genel belirti olup, zatürrede hasta göğsünde batıcı ağrıdan, derin öksürükten, hatta bazen nefes darlığından yakınır.Bulantı, kusma, karın kasılması ve ishal genellikle bağırsak hastalıklarının belirtileridir.Belirli virüs hastalıklarında kendilerine özgü cilt kızarması ve kabartılar görülür.Böylece, örneğin; kızamık hastalığı, deri üzerindeki kaba kızılımsı lekelerden anlaşılır.


Kızıl hastalığının belirtileri ise daha küçük, pembemsi-kırmızı cilt lekeleridir.En bulaşıcı hastalık olarak bilinen suçiçeği ise tüm vücuda yayılan minik su kabarcıkları ile kendini gösterir. 


Virüs hastalıkları arasında en öldürücüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce genç insanın (koruyucu aşı o zamanlar bulunmadığından) ölümüne neden olan ve bir o kadarını da ömür boyu sakat bırakan çocuk felcidir.


Aslında bir bağırsak virüsü olmasına karşın, polyo (çocuk felci) virüsü birçok durumda omuriliğe uzanabilmekte ve tüm gövdenin kas hareketlerini denetleyen sinir hücrelerini yok etmektedir.Bölgesel olarak ya da tüm gövdede felç görülebilmekte ve eğer sinir hücreleri ölmüşse kaslar artık eski işlevlerini yapmamaktadır.Soğanilik iltihabında omuriliğin yukarılarında ya da beynin altındaki sinir hücreleri tamamiyle ölmekte, yutkunma ve soluk almayı sağlayan kasların işlemesine yol açmaktadır.Çocuk felci aşısının Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaşmasıyla bu tehlike azalmış ama tümüyle ortadan kalkmamıştır.


Sık rastlanan ve insanı çoğunlukla savunmasız durumda yakalayan bir virüs iltihabına, söylenmesi biraz güç olan “mononükleozi (kanda çekirdekli lökosit fazlalığı)”virüs adı verilmiştir.Çünkü bu virüs kan dolaşımında özel bir beyaz hücre olarak görülmektedir.Bir çok hasta mononükleozi hastalığını hafif atlatır.Ancak belirtiler başka virüs hastalıklarına oranla haftalarca sürebilir.Bunlar lenflerin şişmesi, ateş, bitkinlik, cilt kızarıkları ve karaciğerle dalağın büyümesi gibi belirtiler biçiminde kendini gösterir. 


Belirgin özellikleri nedeniyle başka virüs hastalığından daha söz edelim:Çiçek hastalığı ve sarı hummaya (ki, bir zamanlar bütün dünyanın korktuğu hastalıklardı) aşı uygulamaları sayeside artık ender rastlanmaktadır. 


Daha çok bir çocuk hastalığı olan kabakulakta virüs tükürük bezlerine saldırmakta, çenenin altında ve yanaklarda ağrı veren şişmelere neden olmaktadır. 
Kızamığa neden olan rubeola virüsü, bazı hastalarda beyne zarar verdiğinden bugün doktorlar bütün çocukların okula başlamadan aşı olmalarını önermektedir.Bu hastalığa gebeliğin ilk yarısındayken yakalanınca, bebekte gelişim bozukluklarına yol açtığı için, doğurma yaşına gelmeden önce genç kızların rubeolaya karşı aşılanmaları öğütlenmektedir.

 

paylaş:

Yorum Yap