Vali olma şartları, vali olmak istiyorum, nasıl vali olunuyor, ne yapmak gerekir?

Vali Olmak İçin Gerekli Şartlar…

vali olma şartları vali olmanın şartları vali olmak için gerekli şartlar vali olmak için gereken şartlar vali olmak için hangi okulları okumak gerekir vali olma şartları nelerdir vali olabilme şartları vali olabilmek için gerekli şartlar vali olmak için ne gerekir valilik şartları vali olmanın şartları nelerdir vali olma koşulları vali olmak için vali olmak için şartlar vali olmak için gerekenler

Vali Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kimler vali olabilir
nasıl vali olunur
Vali Olmak İçin Gerekli Şartlar.-icisleri-6.jpg
Ama büyüdükçe çocukların idealleri değişirnetleşir.Vali olmak isteyen bile çıkabilir.Şimdi biz de hayali valilik olan öğrenciler için gereken şartları anlatmak istiyoruz;

Vali içişleri bakanının önerisi bakanlar kurulunun kararı ve cumhurbaşkanının onayıyla atanır. valilik bir istisnai memurluktur. yani memur olma koşullarını ( tc vatandaşı olmak asgari ortaokul mezunu olmak) taşıyan herkes vali olabilir. Ancakkaymakamın göreve gelebilmesi için üniversitenin belirli bölümlerinden mezun olma koşulu aranıyorsa; valilikte evleviyetle ( yani atayacak kişilerin insiyatifine bağlı öncelikle) aranır. Valiliğin istisnai memurluk olması dolayısıyla valilik güvenceli bir devlet memurluğu değildir. Dolayısıyla devlet valiyi her zaman istediği bir sebeple görevden alabilir.


vali olma şartları vali olmanın şartları vali olmak için gerekli şartlar vali olmak için gereken şartlar vali olabilmek için gerekli şartlar valilik şartları vali olmak için şartlar vali olma koşulları vali olmanın şartları nelerdir vali olmak için vali olma şartları nelerdir vali olmak için ne gerekir vali olmak için gerekenler vali olabilme şartları vali olmak için hangi okulları okumak gerekir

 

Vali olabilmek için öncelikle kaymakam olmak gerekir.Türkiyede il sayısı sınırlı olmadığı için herkez vali olamaz.

Kaymakam olmak için Hukuk fakultesi, Siyasal Bilgiler Fakultesi veya herhangi bir iktisadi ve idari bilimler fakultesinden mezun olmak ve daha sonra memurluk sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra sözlü sınavınıda kazandıktan sonra 2 yıllık kaymakamlık kurslarına katılıp vede 1 yıl yurtdısında bulunduktan sonra kaymakam olunarak bir ilçeye atama yapılır.

Kaymakamlar içişleri bakanlığından aldıkları başarı değerlendirme puanlarının yüksekliğine göre Vali olmaya hak kazanabilirler.

Vali olarak vazife almaya hak kazananlar ilk önce Vali yardımcısı olarak çalışırlar daha sonra Valilik görevine başlarlar.

Valiler genel olarak belirli bir süre hizmet etmiş kaymakam, il emliyet müdürleri, ilgili bakanlık çalışanlarından secilebilir. Valiler görev yerlerin iç işleri bakanlığını seçmesi sonucu gelir. Fakat sadece iç işleri bakanının seçmesi yeterli değildir. İç işleri bakanı herhangi birini vali olarak gösterdikten sonra bakanlar kuruluna gönderilir. Eğer bakanlar kurulundan onay alırsa cumhurbaşkanlığına gider. En son cumhurbaşkanının da onayından geçince yürürlüğe sürülür.

Vali olmak için siyasete yakın olman yeterlidir; liseymiş-üniversiteymiş-mastermiş bunların önemi yoktur vali olmak için. Valilik istisnai bir memurluktur, kaymakamlık ise güvenceli meslek memurluğudur. Vali yardımcısı olabilir bir kaymakam belli süre görev yapınca, lakin vali olacağının garantisi yoktur. Hiç alakasız biri de valilik görevine pekala getirilebilir.

paylaş:

Yorum Yap