Vajinal mantar ilaç isimleri

Vajinal mantar ilaç isimleri

Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar

 

İlaç Adı Etken Madde İlacın Tüm Kategorileri
Flucan Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Fluzole Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Fungan Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Fungostatin Oral Süspansiyon İçin Toz Nistatin Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Funit Mikropellet Kapsül İtrakonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Funolteva Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Itraspor Mikropellet Kapsül İtrakonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Itraxyl Mikropellet Kapsül İtrakonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Kandizol Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Ketoral Tablet Ketokonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Macmiror Complex Pomad Nistatin, Nifuratel Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar, Vajina ve Kadın Dış Üreme Organlarının Hastalıklarında Kullanılan İlaçlar
Macmiror Complex Vajinal Ovül Nistatin, Nifuratel Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar, Vajina ve Kadın Dış Üreme Organlarının Hastalıklarında Kullanılan İlaçlar
Mikostatin Oral Süspansiyon Nistatin Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Nizoral Tablet Ketokonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Sporanox Oral Solüsyon İtrakonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Sporex Mikropellet Kapsül- Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin İtrakonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Sporex Mikropellet Kapsül-Dermatolojik Mantar Enf. İçin İtrakonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Triflucan Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Triflucan Şurup Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Trizol Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Vfend Film Kaplı Tablet Vorikonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar
Zolax Kapsül Flukonazol Mantar Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar

Sporex Mikropellet Kapsül- Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin

İtrakonazol Nedir?

İtrakonazol mantarlara karşı etki gösteren bir antibiyotiktir.

İtrakonazol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • kadın dış üreme organları ve vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonları.

İtrakonazol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek içintıklayınız.

İtrakonazol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer İtrakonazol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

İtrakonazol’ü astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol); terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast, Vivafeks) gibi ilaçlarla birlikte kullanmamalısınız.

Eğer mantara karşı kullanılan diğer benzer ilaçlara [ketokonazol (Ketoral, Nizoral); flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax); vb. ] alerjiniz varsa; İtrakonazol’ü kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

İtrakonazol ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç mevcuttur. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Eğer herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritim bozukluğu, dolaşım problemleri veya geçmişte felç (inme) öyküsü; KOAH – kronik tıkayıcı havayolu hastalığı veya diğer solunum sorunları; böbrek hastalığı; karaciğer hastalığı; kistik fibroz; kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu varsa İtrakonazol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Doğurganlık potansiyeline sahip kadınların İtrakonazol kullanımı süresince ve İtrakonazol kullanımı bittikten sonraki adet dönemine kadar etkin doğum kontrol yöntemleri kullanmaları önerilir.

İtrakonazol kapsüller İtrakonazol oral solüsyon (ağız yoluyla alınan sıvı formdaki ilaç) yerine kullanılmamalıdır. Doktorunuzun reçete ettiği formdaki ilacı kullanınız. Eczaneden ilacı alırken doğru formdaki ilacı alıp almadığınızı kontrol ediniz ve sorularınız olursa eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuz tarafından reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını durdurmayınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Dolayısıyla, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.

İtrakonazol Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer İtrakonazol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer mantara karşı kullanılan diğer benzer ilaçlara [ketokonazol (Ketoral, Nizoral); flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax); vb. ] alerjiniz varsa; İtrakonazol’ü kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ilaçlar İtrakonazol ile birlikte kullanılmamalıdır:

 • terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast,Vivafeks);
 • astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol).

Eğer aşağıda yer alan durumlardan herhangi birine sahipseniz, İtrakonazol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz:

 • kalp hastalığı, kalp ritim bozukluğu, dolaşım problemleri veya geçmişte felç (inme) öyküsü;
 • KOAH – kronik tıkayıcı havayolu hastalığı;
 • böbrek hastalığı;
 • karaciğer hastalığı;
 • kistik fibroz;
 • kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde İtrakonazol Kullanabilir miyim?

 

FDA gebelik kategorisi C. İtrakonazol’ün anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir.  Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalma olasılığı varsa doktorunuza söylemelisiniz. İtrakonazol anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken İtrakonazol Kullanabilir miyim?

 

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makina kullanmaktan kaçınınız.

İtrakonazol’ü Nasıl  Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İtrakonazol kapsül yemeklerden hemen sonra alınmalıdır. İlacınızı 1 bardak su ile birlikte alınız. Kapsülü ezmeyiniz, çiğnemeyiniz ve açmayınız.

Sıvı formdaki İtrakonazol’ü ise boş mide ile, yemeklerden en az 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alınız. Eğer sıvı formdaki İtrakonazol’ü ağızdaki ve / veya yemek borusundaki mantar enfeksiyonları için kullanıyorsanız, ilacı yutmadan önce ağzınızda birkaç saniye gargara yapınız ve sıvıyı yuttuktan sonra ağzınızı su ile çalkalamayınız.

Sıvı formdaki ilacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç – gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

İtrakonazol kapsüller İtrakonazol oral solüsyon (ağız yoluyla alınan sıvı formdaki ilaç) yerine kullanılmamalıdır. Doktorunuzun reçete ettiği formdaki ilacı kullanınız. Eczaneden ilacı alırken doğru formdaki ilacı alıp almadığınızı kontrol ediniz ve sorularınız olursa eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuz tarafından reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını durdurmayınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden ve zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için karaciğer fonksiyonlarınızın düzenli olarak kan tahlilleri ile kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

İtrakonazol’ün doz aşımı belirtileri bilinmemektedir.

İtrakonazol Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İtrakonazol alımından sonraki 2 saat içinde antiasit¹ ya da mide asidini azaltan ilaçlar²almaktan kaçınınız. Bu ilaçlar İtrakonazol’ün vücutta emilimini zorlaştırabilir.

¹antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb. ²mide asidini azaltan ilaçlar [nizatidin (Axid); famotidin (Duovel, Fagastril, Famodin, Famogast, Famoser, Famotep,Gasterol, Gastifam, Gastrofam, Neotab, Nevofam – L, Ulcusar); ranitidin hidroklorür (Ranitab, Ranitine, Raniver, Ulcuran, Zandid, Zantac); omeprazol (Demeprazol,Eselan, Erbolin, Losec, Omeprol, Omeprazid, Prosek); lansoprazol (Aprazol,Degastrol, Helicol, Lansazol, Lansoprol, Lansor, Lanzedin, Lukazrol, Opagis,Vogast, Zoprol); esomeprazol magnezyum (Nexium); pantoprazol sodyum (Pandev,Panthec, Panto, Pantpas, Protonex); rabeprazol sodyum (Pariet, Prabex); vb. ].

İtrakonazol’ün  Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki semptomları kendinizde görürseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, güçsüzlük, halsizlik, koyu idrar, kil renkli dışkı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • ishal, kabızlık, hafif karın ağrısı;
 • hazımsızlık;
 • başağrısı, baş dönmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz  bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İtrakonazol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İtrakonazol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo) vb. ];
 • antikolinerjik ilaçlar [biperiden (Akineton); bornaprin hidroklorür (Sormodren)];
 • H2 – Reseptör antagonistleri [nizatidin (Axid); famotidin (Duovel, Fagastril, Famodin,Famogast, Famoser, Famotep, Gasterol, Gastifam, Gastrofam, Neotab,Nevofam – L, Ulcusar); ranitidin hidroklorür (Ranitab, Ranitine, Raniver, Ulcuran,Zandid, Zantac) vb. ];
 • proton pompası inhibitörleri [Omeprazol (Demeprazol, Eselan, Erbolin, Losec,Omeprol, Omeprazid, Prosek); Lansoprazol (Aprazol, Degastrol, Helicol,Lansazol, Lansoprol, Lansor, Lanzedin, Lukazrol, Opagis, Vogast, Zoprol); esomeprazol magnezyum (Nexium); pantoprazol sodyum (Pandev, Panthec, Panto,Pantpas, Protonex); rabeprazol sodyum (Pariet, Prabex) vb. ];
 • karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol,Temporol, Teril);
 • digoksin (Digoxin-Sandoz);
 • siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral);
 • takrolimus (Prograf);
 • fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin,Hydantin);
 • fenobarbital (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);
 • rifampisin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
 • rifabutin (Mycobutin);
 • kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];
 • izoniazit (I.N.H Tablet);
 • HIV proteaz inhibitörleri [indinavir (Crixivan); ritonavir (Norvir) vb. ];
 • vinkristin sülfat (Vincristine – Koçak, Vincristine Sulfate DBL, Vincristine – Teva, Vincristine Pharmachemie);
 • ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diameprid, Glimax); glipizid (Glucotrol XL,Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen) vb. ];
 • terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast,Vivafeks);
 • kalsiyum kanal blokerleri [amlodipin besilat (Amlodis, Amlokard, Amlovas, Caduet,Dilopin, Monovas, Nipidol, Norlopin, Normopres, Norvadin, Norvasc,Vasocard, Vazkor); barnidipin (Libradin); benidipin (Coniel); diltiazem hidroklorür (Altizem – SR, Dilticard, Diltizem); felodipin (Plendil); isradipin (Dynacirc SRO); lasidipin (Lacipil); lerkanidipin hidroklorür (Lercadip); nifedipin (Adalat Crono,Kardilat, Nidicard, Nidilat); nikardipin hidroklorür (Loxen); nilvadipin (Nilvadis); nimodipin (Nimotop); nitrendipin (Baypress); verapamil hidroklorür (İsopamil,İsoptin, Veroptin, Fibrocard L.P. )];
 • astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol).

Bu liste İtrakonazol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve İtrakonazol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

İtrakonazol’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İtrakonazol’ü oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Sporex Mikropellet Kapsül- Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Sporex Mikropellet Kapsül- Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Sporex Mikropellet Kapsül- Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin ‘i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Sporex Mikropellet Kapsül- Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin ‘i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir.  Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar.  Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Kaynak:http://www.ilacpedia.com

paylaş:

Yorum Yap