Ütünün İcadı Vikipedi, Elektrikli ütüyü kim ne zaman icat etti, ilk ütüyü yapan adam kimdir, ütü nasıl icad edildi

Ütü, kumaşların kırışıklıklarını düzeltmek için kullanılan alet.

Ütünün icadı 17. yüzyıl başlarına kadar dayanmaktadır. İlk başlarda giysileri düzleştirmek için ısıtılmış ağır taşlar kullanılırken daha sonra saplı düz demir plakalar ateşte ısıtılmaya başlandı. Bu yöntemle ısının uzun süre korunamaması yüzünden demirplakaları oyarak içlerini kömür közüyle doldururlardı. Kor halinde kömür konularak ısıtılan bu ütüler ise oldukça ağır idi.

1888’de ABD’li Henry Seely elektrikli ütüyü icat etti. İki çubuk karbon arasında kurduğu kablolu elektrik köprüsüyle demirin ısınmasını sağlıyordu.

Ütüleme, ayrıca elbise parazitlerini öldürerek hijyen sağlama operasyonunda kullanılır, Tumbu fly ın yaygın ve etkili olduğu alanlarda (Doğu Afrika, Merkezi Afrika) kullanıldığı gibi kullanılır.[1]

1905’te ilk kez son derece hafif elektrikli ütü piyasaya sürüldü.

Ütünün Çalışma prensibi

Pamuklu kumaşlar selüloz moleküllerinden oluşurlar. Bu moleküller birbirlerine hidrojen bağları ile bağlıdırlar ve bu bağlar da yeterli ısı ve çok az miktarda su ile kırılabilirler. Su ile şişen liflerin kırılan molekül bağları, ütü kumaşın üzerindeyken düzgün bir şekilde tekrar bağlanırlar ve ütü kaldırıldığında kumaşta düzgün ve pürüzsüz bir yüzey oluştururlar.

Pamuklunun dışındaki kumaşlarda uzun-zincir moleküllerin birbirlerine bağlanış şekilleri farklı da olsa ütülemenin etkisi aynıdır. Örneğin, yünlü kumaşlarda ortak bağlar çapraz şekildedirler. Bazı kimyasalları kullanarak, bu bağları kırıp sonra ütü ile şekillendirmek suretiyle, kumaş kalıcı olarak pilili yani kıvrımlı veya büzgülü hale getirilebilir. Isıtma yaygın olarak 100° Selsiyus (Celsius) da yapılır.[

Ütüleme tahtası

On 16 Şubat 1858 tarihinde W. Vandenburg ve J. Harvey elbise yenlerini ve pantalon bacaklarını daha kolay ütülenmesini sağlayan bir ütü tahtasının patentini aldılar.[3] Bir gerçek katlanabilir ütüleme tahtasının ilk patenti 1875 yılında Kanada Yarmouth, Nova Scotia’lu John B. Porter tarafından alındı. Bu icat ayrıca yen, elbise kolunu ütülemek için kullanılan nakledilebilir bir ütü masası içeriyordu.[4]

Ütüler, Ütü Türleri ve Çeşitleri

  • Düz ütü

  • Mangal kömürlü ütü

  • Mangal kömürlü ütü (açık)

Elektrikli Ütünün İcadı

Elektrikli Ütü ne zaman icad edildi
İllk elektrikli ütü ne zaman icad edildi


1888 yılında Amerikalı mucit Henry Seely elektrikli ütüyü icat etti.Henry Seely’nin bulduğu bu elektrikli ütü, iki çubuk karbonun arasına koyduğu elektrik kablolarıyla demirin ısınmasını sağlıyordu ve böylece ütüleme işlemi yapılabiliyordu.Ütü ayrıca Doğu Afrika bir dönem kıyafetlerdeki mikropları öldürmek aracılığıylada kullanılmıştır.

1905’te ise buharlı ütü icat edilmiştir.Günümüzdede kullandığımız bu ütüler hem elektrik hem de su aracılığıyla çalışmaktadır.Ütünün içerisine koyulan su elektrik aracılığıyla ısınır ve ısınan su alt kısımdaki demir plaktan buhar olarak çıkar.Çıkan bu buhar sayesinde kusursuz ve gayet güzel ütü yapılması sağlanır.

Ütü Nasıl İcad Edildi, İlk Ütüyü Yapan Bilim Adamı Kimdir

Ütünün İcadı
İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları düzeltebilmek için uzun uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar sonunda değişik yöntemler bulmuşlardır. Başlarda odun, cam , mermer gibi aletlerle beraber taşların ısıtılıp giysilerin üzerinde gezdirilmesi ile ütünün temelleri atılmaya başlandı. Ocaklarda ısıtılarak kullanılan ütüler zamanla kor ve kömür ile ısıtılan içi oyuk ütü şeklini aldı. İlk sapı olan bir demir parça ile ütüleme işleminin yapılması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. 19. yüzyılda ise ocak ya da sobaların ısıtıcı olarak kullanılması standart hale gelmiştir. Henry W. Seely (ABD) ilk defa ütünün taban kısmını ısıtmak için elektrik kullandı ve 1882 de elektrikli ütüyü icat etmiş oldu. Ütü iki karbon tabaka arasında oluşan elektrik arkının oluşturduğu yüksek direnç ve oluşan enerji ile ısınıyordu.

paylaş:

Yorum Yap