USB ile Çalışan Led Lamba Yapımı Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

Herhangi bir harici güç kaynağı olmadan sadece bilgisayarın USB çıkışından faydalanarak CD,sert kablo ve Led diyot kullanarak şekilde görüldüğü gibi bir lamba yapmak istiyorsanızBUYRUN DEVAM EDELİM.

led diyotlardan aydınlatma nasıl yapılırlamba nasıl yapılır

Proje için Gerekli Malzemeler:

  • 4 adet bozuk CD,DVD veya BLU-RAY DİSK
  • 7 tane 5 mm parlak led
  • 7 adet direnç 68 ohm. (mavi,mor,siyah)
  • USB bağlantı kablosu (bozuk web camera vb. cihazların kablosunu kullanabilirsiniz.)
  • Sert Bakır Tel
  • Sistemin dengede durmasını sağlamak için 5 adet boş pil.
  • Muhtelif Proje Malzemeleri
kendin yapkendimiz yapalım

İlk olarak CD üzerine led diyotları montaj edebilmemiz için gerekli olan delikleri açıyoruz. Delik açma işlemini 5 mm matkap ucu kullanarak yapıyoruz. CD üzerine delik hizaların düzgün bir şekilde açabilmek için pergel kullanabilirsiniz. Farklı tasarım şekilleride oluşturabilirsiniz.

teknoloji tasarım projesifen ve teknoloji dersi projesi

Şekilde görüldüğü gibi CD üzerine delikleri açıyoruz.

ledli aydınlatma nasıl yapılırusb lamba nasıl yapılır

Led diyotlarımızın pozitif uçlarına (uzun bacak) direnç takacağız. Bunun için uygun formata getiriyoruz.

usb lamba yapımıusb lamba yapımı

Led diyotların pozitif (anot) ucuna 68 ohm değerindeki dirençlerimizi takıyoruz.

basit ve kolay projelerfarklı tasarımlar

Şimdi ise Led diyot devremizi montaj etmeye geldi. Önemli bir ayrıntıyı sizlere hatırlatmak istiyorum Ledlerimiz birbirine pararel  olarak bağlayacağız. Pararel devre bağlantısı oluşturacağız. Pararel devre bağlantısında led diyotların pozitif (+) bacakları ve negatif bacakları (-) karşılıklı olarak birleştirilecek. Led diyotların pararel bağlantısı hakkında ayrıntılı bilgi için BURAYA bakabilirsiniz.

cd kullanarak proje yapımlarıteknoloji tasarım projeleri

projeyap.netprojeyap.net

Pozitif bacakları birleştiriyoruz.

ledli aydınlatma nasıl yapılırledli aydınlatma nasıl yapılır

CD nin iç kısmına yakın olan bacaklar led diyotların pozitif bacaklarıdır. Şekilde görüldüğü gibi pararel devre oluşturma işlemini yapıyoruz.

usb led aydınlatma nasıl yapılır?usb led aydınlatma nasıl yapılır?

İki adet sert bakır telimizi 30 cm uzunluğunda kıvırıp birleştiriyoruz. LED diyot devresinden gelen pozitif ve negatif bacaklara bakır kablonun uçlarını takıp işaretliyoruz. İşaretlemeyi unutmayın sonra USB kabloya takarken pozitif ve negatif uçları karıştırmayın. Daha sonra ikinci CD yi kabloların üzerine yapıştırıyoruz ki montaj kötü görünmesin.

proje yapproje yap

İki CD yi birleştirip kabloları kapattıktan sonra kabloyu kıvrımlı bir şekilde görüldüğü gibi uzatıyoruz. Şimdi sistemin dengede durmasını sağlamak için alt kısmı yapmaya geldik.

projeyap.netprojeyap.netd

Üçüncü CD nin kenarından kablo uçlarının geçebileceği formatta uygun bir delik açıp kabloları resimde görüldüğü gibi sıcak silikon tabancası ile silikonluyoruz.

resimli proje anlatım örnekleriresimli proje anlatım örnekleri

Daha sonra sistemin dengede durmasını sağlamak için ağırlık yapması için boş pillerimizi dengeli bir şekilde CD nin altına silikonluyoruz.

usb kablousb kablo

Sıra geldi USB kablonun hazırlanmasına. USB kablomuzun bilgisayara takılmayan (erkek) kısmını kesiyoruz. Bura da ihtiyacımız olan iki kabloyu kullanacağız. Yani kırmızı (+) ve siyah (-) renk olan kabloları. Diğer kabloların ucunu kesip iptal edebilirsiniz.

teknoloji dersi projeleriteknoloji dersi projeleri

Dördüncü CD ile üçüncü CD yi şekilde görüldüğü gibi birleştiriyoruz. Daha sonra USB kablonun kırmızı ve siyah kablo uçlarıyla led diyot uçlarından gelen sert bakır kablonun pozitif ve negatif bacaklarını birleştirerek projemizi tamamlıyoruz.

usb lamba yapımıusb lamba yapımı

Projemizin karanlık ortamda bulunduğu durum.

ledli aydınlatma nasıl yapılır?ledli aydınlatma nasıl yapılır?

Lambamızı çalıştırdığımız zaman bakın ortamı nasıl aydınlatıyor. Masada bulunan çalışma ortamını rahat bir şekilde aydınlatabiliyor.

http://dhandycraft.com/led-cd-lamp.html

paylaş:

Yorum Yap