Üniversitede sınıf geçme notu hesaplama, çan eğrisi, vize ve final hesabı nasıl yapılır

Üniversitede sınıf geçme notu hesaplama, çan eğrisi, vize ve final hesabı nasıl yapılır

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Sınıf Geçme Notu Nasıl Hesaplanır?

Başarı Notu ve Başarı Düzeyinin Değerlendirilmesi

 

       Aktif Eğitim:

Aktif öğretim uygulayan bölümlerde öğrencinin aşağıdaki şekilde hesaplanan sınıf notu, o sınıfı başarmış olup olmadığının belirlenmesinde esas alınacak nottur.

Modül içi etkinlik değerlendirmeleri ve modül sonu sınav notunun veya notlarının akademik bölüm kurullarının belirledikleri şekilde hesaplanan ağırlıklı toplamı Modül Ham Notunu (MHN) oluşturur.

Bir dersin veya modülün kredisi, dersin kuramsal saatlerine uygulama veya laboratuvar saatlerinin yarısı eklenerek bulunur.

Kuramsal saatler; modülün veya dersin probleme dayalı öğrenme oturumlarını, sunumları, danışma, tartışma ve panel saatlerini,

Uygulama saatleri; modüle veya derse ilişkin uygulama, alan çalışması, problem çözme oturumlarını ve benzeri etkinliklerini,

Laboratuvar saatleri; modüle veya derse ilişkin yapılan laboratuvar uygulamalarına ayrılan saatleri içerir.

Yarı Yıl İçi Notu (YYİN), öğrencinin ilgili yarıyılda kayıtlandığı modüllerin kredilerinin, Modül Ham Notları (MHN) ile çarpılıp toplanarak elde edilen sayının, o yarıyıldaki modül kredilerinin toplamına bölünmesi suretiyle 100 (yüz) üzerinden hesaplanır.

Yarı Yıl İçi Notunun (YYİN) %70’i ile yarıyılsonunda yapılan Yarı Yılsonu Sınav Notunun (YYSN) %30’u toplanarak Yarı Yıl Notu (YYN) bulunur.

Güz yarıyılı notunun %50’si ile bahar yarıyılı notunun %50’si toplanarak öğrencinin Sınıf Notu (SN) bulunur.

Sınıf notu 70 (yetmiş) ve daha fazla olan öğrenci Yıl Sonu Sınavından (YSS)’dan Muaf sayılır.

Sınıf Notu 50’nin altında olan öğrenciler başarısız kabul edilir ve o sınıfı tekrarlamak zorundadırlar.

Muaf olanlardan not yükseltmek isteyenler ve sınıf notu 50 (dahil) ve   70 (hariç) olan öğrenciler yılsonu sınavına alınırlar. Muaf oldukları halde not yükseltmek amacıyla yılsonu sınavına giren öğrencilerin başarı notu almış oldukları Yıl Sonu Sınav notuna (YSS) göre hesaplanır.

Yıl Sonu Sınavına (YSS) giren  tüm öğrencilerin Sınıf Notu (SN), Yıl Sonu Sınav notunun (YSS) %50’sine, yılsonu sınavından önce hesaplanan sınıf notunun %50’sinin eklenmesiyle hesaplanır. Yılsonu sınavı sonucunda sınıf notu 70 ve üzerinde olanlar sınıfı geçmiş sayılırlar.

Üniversite Not Hesaplama Programı

Üniversiteye gidiyorsanız not hesaplamanız bu program sayesinde çok kolaylaşıcak..Programda standart olarak geçme notu 60 olarak ayarlanmıştır..
Vize yüzdesi=%40
Final yüzdesi=%60
olarak ayarlanmıştır..
Ancak ayarlar sayfasında bu oranı değiştirebilir ve yenden düzenleyebilirsiniz..

Programda sadece vize ve final sınavları olduğunuz varsayılmıştır..Sonraki güncellemelerde daha fazla ders girme olanağı eklenecektir..

Programda hesap yapılınca arkaplan resmi de değişmektedir..
Eğer ki not ile kaldıysanız arkaplan kırmızı diğer durumda yeşil ve normal durumda bir arklaplan resmi wardır..

Eğer ki puanınız geçme notundan düşükse ve çaktırmak istemiyrsanız…programda sadece düşük not aldığınızda gelen extra bir buton var…

ÇAKTIRMA BUTONU:Notunuz düşükse tıklıyorsunuz ve sizin notunuzu geçme notuna eşitliyor ve arkaplan resmini de ona göre ayarlıyor…

Programın yeni sürümleri isteğe göre eklenecektir…

Android Market
https://market.android.com/details?id=no…a.porgrami

Sınıf geçme notu hesaplama

yarı yıl notunu hesapladığın gibi hesaplayacaksın
mesela 1.sınıf 1.dönemde 6 ders aldın toladıgın kredi 23
1.sınıf 2.dönemde 7 ders aldın topladığın kredi 28
2.sınıf 1.donem 8 ders aldın topladığın kredi 30
2.sınıf 2.dönem 5 ders aldın topladığın kredi 21

4 dönem boyunca aldığın ders sayısı=26
4 döndem boyunca topladığın kredi=102
gno hesabı= 102/26
gno 1.75 in üstündeyse geçersin

Vize ve final notlarinindan geçme notunu hesaplama kodu (C++)

Bu operatörle verilen iki veya daha fazla operand toplanabilir. Yazılış şekli Aşağıdaki gibidir.
değişken1 + değişken2
Eğer bu iki değişkeni Sonuç gibi başka bir değişkene atarsak eşitleme operatörüyle aşağıdaki gibi yaparız.
Sonuç = değişken1 + değişken2
Buna bir örnek verelim.
// toplama.cpp
//Vize ve final notlarinindan geçme notunu hesaplama

#include <iostream.h>
#include <math.h>

main()
{
int vize, final, ort;
vize = 10;
final = 80;
ort = vize * 0.4 + final * 0.6;
cout<< “Geçme notunuz: ” << ort;
} Burada çarpma operatörünü de kullandık sanırım, artık diğerlerinin de ne olduğunu kavramış oldunuz. Bir örnekte işi ucuza getirdim [IMG]http://www.************/images/smilies/smile.gif[/IMG]. Fakat bir artma ve bir azalmaya örnek verelim. Bu bana çok lazım olmuştu.
Burada dikkat etmemiz gereken olay ” ++ ” operatörünü değişkenin önüne yazmanız gerektiğidir. Bu sayede değişken bir arttırılarak işleme konur. Arkasına konursa değişken işlenir, sonra bir arttırılır. ” — ” operatöründe ise aynı şekilde de bir azaltma yapılır.
// carpim.cpp
// x i bir arttırıp y yi bir azaltıp çarptık.

#include <iostream.h>

main()
{
int x = 5;
int y = 10;
cout << “x = ” <<x << endl;
cout << “y = ” << y << endl;

cout <<“++x * –y = ” << ++x * –y ;

} İşte bir fark daha yakaladık bunu da hemen örnek üzerinde anlatalım. Sanırım buraya kadar geldiğimiz yerlerde int i , çarpma işlemini, bir arttırıp azaltmayı gördük, ama diyeceksiniz ki ” endl ” ne oluyor? Hemen açıklayayım; Satır sonunu belirterek yeni satıra geçmemizi sağlar, bir nevi ” \n ” Escape operatörü gibi bir işleve sahiptir.

Konu ile alakalı etiketler: üniversitelerde vize ve final hesaplama, c vize final hesaplama, vize ve final notunu hesaplayan c programı, vize final hesaplama c, c vize final hesaplama program, universite vize notu hesaplama, vize ve final hesaplama, vize notundan final notu hesaplama, vize notunu hesapla, vize final notu hesaplama, vize notu hesaplama, geçme notu hesaplama, vize notuyla final hesaplama, vize notu final geçme notu, vize final hesaplama, geçme notu hesaplayıcı, fınal gecme notu hesaplama, vize de geçer notu, vıze geçme notu hesaplama, finalde geçme notu hesaplama, vize notuna göre gecme hesabı, geçme notunu hesaplama, final notunu hesaplanması, vize notu yaz geçme notunu hesapla, vize notuna göre geçme notu hesaplama

paylaş:

Yorum Yap