Trafikte Kavşak Geçiş Üstünlüğü Kuralları ve İlk Geçiş Hakkı Kime Aittir

Trafikte Kavşak Geçiş Üstünlüğü Hakkında Bilgi

İki ya da daha çok karayolunun kesişmesi ya da birleşmesi sonucu oluşan alana kavşak diyoruz.Eğer bir kavşağa yaklaşıyorsak, şu birkaç basit ama yaşamsal kurala dikkat edelim.

GEÇİŞ HAKKI

Trafik polisi ya da ışıklı trafik işaretleriyle yönetilmeyen ve aksine bir işaret bulunmayan kavşaklarda;
Bölünmüş yoldan geçenler, bölünmüş yola çıkanlara göre Doğru geçmekte olan tramvaylar, bütün sürücülere göre Tramvay hattı bulunan yoldan geçenler, tramvay hattı bulunan yola çıkanlara göre
Bir iz ya da mülkün bağlandığı karayolundan geçenler, iz ya da mülkten çıkanlara göre Anayoldan geçenler, tali yoldan çıkanlara göre Dönel kavşak içindekiler, dönel kavşak dışındakilere göre ilk geçiş hakkına sahiptir.

Kavşak kollarının farklı değerde olduğu işaretlenmemişse;Motorsuz araçlar motorlu araçlara
Dönüş yapan sürücüler, kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara Dönüş yapan sürücüler, bisiklet yolundaki bisikletlilere Lastik tekerlekli traktör ve iş makinaları diğer motorlu araçlara Sola dönüş yapan sürücüler, sağdan ve karşıdan gelenlere Soldaki sürücüler, sağ taraftan gelen araçlara
ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Kavşağı en kısa sürede boşaltınız:

Kontrollü bir kavşakta, kavşağı en kısa sürede geçmeye çalışınız. Gereksiz yere yavaşlama, durma, araçtan inme ya da aracın motorunu durdurmanın yasak olduğunu lütfen unutmayınız.

Trafiğin tıkanmış olduğu kavşağa girmeyiniz:

Lütfen dikkat! Size yeşil yansa bile, eğer kavşakta trafik tıkanmışsa, lütfen kavşağa girmeyiniz. Tersi durumunda bir trafik suçu oluşturduğunuzu unutmayınız.

GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ:

Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar:

Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar, görev başında iken, trafik kısıtlama ve yasaklarına bağlı değillerdir. Ancak, diğer araçların, yayaların, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşüremezler. Diğer sürücüleri, ışıklı ve sesli uyarı işaretleriyle uyarmak zorundadırlar. Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar şunlardır:
Cankurtaranlar
İtfaiye araçları
Polis araçları
Trafik hizmetlerine ait araçlar
Sivil Savunma hizmetlerine ait araçlar (Yalnızca alarm sırasında)
Koruma araçlarıyla korunan araçlar

Geçiş üstünlüğü yalnızca görev sırasındadır:

Bu araçlar görev dışında iseler, tepe lambalarını, sirenlerini ve geçiş üstünlüğü haklarını kullanamazlar.

Bu araçlar, kavşakta birbirleriyle karşılaşmaları halinde, geçiş üstünlüğü ve ilk geçiş hakkını, yukarıdaki yazılış sırasına göre birbirlerine verirler.

Kavşaktaki koşullara uyalım
Dikkatli olalım.
Hızımızı azaltalım.
Geçiş hakkı kurallarına uyalım.
Geçiş üstünlüğüne sahip araçlara ilk geçiş hakkını verelim.

paylaş:

Yorum Yap