Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir sözünün anlamı nedir ne demek, ne anlama gelir? kompozisyon kısaca açıklaması

1024_DSC_0748.JPG (1024×679)

Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır. Toplum cahil kaldığı sürece geri kalmaya mahkumdur, toplumu cehaletten kurtaracak en önemli çare eğitimdir ve eğitimi veren öğretmenler sayesinde toplum, en önemli düşmanı olan cahillikten kurtulur.

Detay: toplumun düşmanı cehalet cehaletin düşmanı öğretmendir kompozisyon, toplumun düşmanı cehalet cehaletin düşmanı öğretmendir, toplumun düşmanı cehalet cehaletin düşmanı öğretmendir anlamı, 

Okullarda öğretim vazifesinin güvenilir ellere teslimini, memleket evladının, o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ideal sayacak üstün saygıdeğer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, derece derece ilerlemeye ve her halde refah sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler, toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır.

öğretmen cehaleti alır, eşeklik baki kalır. bazen öğretmen ne yaparsa yapsın olmayacak şey olmaz. ama cehaleti yok etmede öğretmenin payı vardır elbet. bireylerin zeka ve anlama kapasiteleri bir birinden ayrı olduğundan, düşüncesi kıt olana kızmamak lazım, yani aslında kimse cahil olmak istemez,olduğunu da kabul etmez,kabul etmeyince de onun üzerine fazla gidilmez derim ben.

Toplumun Düşmanı Cehalet, Cehaletin Düşmanı Öğretmendir Kompozisyon Yazı Makale  

Bir toplumda bulunan en önemli tehlike o toplumda yaşayan bireylerin eğitimsiz ve cahil kişiler olmasıdır. Cahil bireylerden oluşan bir toplumda gelişme sağlanamaz ve bu toplumlar bir gün mutlaka yok olmaya mahkumdur. Bu nedenle cehaleti yenmek için herkes kendisini elinden geldiğince yetiştirmelidir.
Bir toplumda cehaleti yok etmenin yolu eğitimden geçer. Eğitimin baş aktörü ise öğretmenlerdir. Bu amaçla yapılan çalışmalarda öğretmenlere çok büyük görevler düşmektedir. Her öğretmen öğrencilerini etkili ve doğru şekilde bilgilendirdiğinde toplumdaki cehaletin önüne geçilecektir.
Bilgili toplumlara ulaşmanın en temel yolu cehaleti yenmektir. Cehaletle mücadele etmede en etkili olacak kişi ise öğretmenlerdir. Bu nedenle toplumun gelişmesi için öğretmenlere ve öğretmen yetiştirmeye gerekli önem verilmelidir.

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap