Toplatılan zararlı bitkisel ilaçlar hangisi

Bitkisel ilaçların bazıları kullanılabilir ve sakıncası olmayabilir. Hatta doktorlar bile bazen bitkisel ilaçları tavsiye edebilir. Fakat öyle her önüne gelen bitkisel ilacı kullanmamalıyız. Çünkü bazı bitkisel ilaçlar sağlığa zararlı ve ölüme bile neden olabiliyor. Peki hangi bitkisel ilaçlar sağlığa zarar veriyor ve piyasadan toplatılıyor. İşte  toplatılan zararlı bitkisel ilaçların isim (ad) listesi:

Sağlık Bakanlığı, “Clavis panax”, “Clavis” ve “Klavis panax” isimli ürünlerin toplatılmasına, reklamlarının acilen durdurulması için de RTÜK’e bildirimde bulunulmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dr. Mustafa Eraslan’ın “Clavis” ve “Clavis panax“, Dr. Ömer Coşkun’un ise “Klavis panax” isimli ürünle ilgili bazı televizyon ve radyo kanalları ile internet sitelerinde endikasyon belirtip, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak tanıtım ve satış yaptığı yolunda şikayetler ulaştığı belirtildi. Açıklamada, Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Danışma Komisyonu’nun dün konuyla ilgili yaptığı toplantıda konuyu değerlendirdiği ve bazı kararlar aldığı bildirildi.

paylaş:

Yorum Yap