TEMEL HENTBOL OYUN KURALLARI

Hentbol oyun kuralları nelerdir, hentbolun kuralları, hentbol oyununun bütün kuralları, başlıca kuralları genel özellikleri hakkında bilgi:

TEMEL HENTBOL OYUN KURALLARI

İki takım arasında oynanan bir takım oyunudur. Hentbol 30 dakikalık iki devreden oluşur. Defanstaki takım, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. D şeklindeki 6 m uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır.Savunm sırasında, defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara temasta bulunabilirler. Aşırı faullü temaslarda oyuncu iki dakikalık oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır ve ceza alan oyuncunun yerine oyuncu giremez. Cezası biten oyuncu veya yerine başka oyuncu girebilir.

Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 m genişliğinde diktörtgen şeklinde bir alandır. Kaleye 9 cm uzaklıkta kesik çizgilerle belirlenmiş ceza sahasında yapılan fauller penaltı olarak nitelendirilir. Penaltı atışları kalenin tam 7 m karşısından yapılır. Bu atışlara 7 m atışı da denir.Her takım sahaya 10’u saha oyuncusu, 2’si kaleci olmak üzere 12 oyuncu ile çıkar. Maç başlarken oyun alanı içinde, bir takımdan 6′ sı oyuncu, biri kaleci olmak üzere toplam 7 oyuncu bulunur. Kenarda 5 yedek oyuncu otururur. Oyun süresi içerisinde çizgi ile belirlenen bölümde, kendi aralarında her an istedikleri kadar oyuncu değiştirilebilirler. Oyunda amaç, rakip kaleye gol atmaktır.

 

Eğer bir oyuncu kurallar içinde topu rakip kaleye atar ve sokabilirse bu “gol” olarak kabul edilir. Takımlar, birbirlerinin kalelerine topu atıp gole çevirmeye çalışırken, gol olmaması için de savunma ile kendi kalelelerini korurlar. Top oyuncular tarafından sadece elle oynanır ancak, kaleci kalesini vücudunun tümüyle koruyabilir. Oyuncu, topu elinde en fazla 3 saniye tutabilir ve topla sadece 3 adım atabilir. İki devre sonunda en çok gol kaydeden takım galip gelir. Gol sayıları eşitse karşılaşma beraberlikle son bulur. Galibiyette 2 puan, beraberlikte 1 puan alınırken, yenilgide puan alınmaz.

 

Oyun basketboldaki gibi hava atışı ile başlar ve top çelindikten sonra tutan oyuncunun hava atışı yapılan yere 3 metre uzaklıkta olması zorunluluğu vardır. Defans yapan takım, hucum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. Topun çapı bayanlar müsabakalarında 54-56 iken erkeklerde 58-60 cm dir.Topun ağırlığı erkeklerde 425 ile 475 gr bayanlarda ise 325 ile 400 gramı geçmemesi gerekir. Oyuncular topu sürerken iki kez tutabilirler ancak tuttuktan sonra üç saniye içinde ellerinden çıkarmak zorundalar ve topla en fazla üç adım atabilirler. Oyun iki hakemle yönetilir.

HENTBOLDE TEMEL TEKNİK BECERİLER

 

Hentbolun temel teknik becerilerini öğrenmek, karmaşık ve zor değildir. Çünkü topu yakalamak, pas atmak ve topu sürmek, herkesin çocukluğundan beri rahatlıkla yaptığı temel hareketlerdir. Devamlı ve bilinçli çalışmalarla hentbol teknik becerileri öğrenilebilir ve oyunun temelinde bulunan dayanıklılık, sürat, beceri, esneklik, sıçrama gibi motorik özelliklerde buna paralel kazanılabilir. Motorik özelliklerin kazanılması, organizmanın kuvvetlendirilmesi, duruş bozukluklarının önüne geçme, kollektif düşünme ve birlikte hareket edebilme alışkanlıklarının geliştirilmesinde, hentbol en uygun spor türlerinin başında gelmektedir.

TOP TUTMA VE PASLAŞMA

Hentbolde temel teknik beceriler top tutma ve paslaşmayla başlar. Çünkü oyunun gelişebilmesi bu becerilerin iyi kazanılmasına bağlıdır. Kural gereği, bir elle pas atabilmeli ve iki elle top tutabilmek gerekir.

 

TEMEL PAS (ELÜSTÜ PAS)

Henbolun en önemli ve güvenle yapılabilen pas şeklidir. Bu paslaşmada top iki elle hemen hemen omuz seviyesinde tutulur. Top parmaklarla kavranarak atış eline alınır . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış eli topu takip eder. Temel atış destek ayaklı veya destek ayağı olmaksızın yapılabilir.

 

 

BİLEKTEN PAS

Bel yüksekliğinde top iki elle tutulur. Ayaklar omuz hizası açıklığındadır. Top atılacak yöne bir adım atılır. Dirsek hedefi gösterecek şekilde kaldırılır. Top pas atılacak elin parmakları tarafından kavranır. Dirsek gerginleştirilerek, top bilekten itilerek pas yapılır. Kol ve bilek topu gidiş yönüne doğru takip eder.

 

TOP TUTMA

Top tutmanın dört temel prensibi vardır. Birincisi, iki el açık ve pas gelecek yöne dönük olmalı. İkincisi, topu takip etmek. Üçüncüsü, kollar gergin vaziyette ve topu karşılarken, kollar dirseklerden hafif bükülü vaziyette ve topu yumuşatarak kavramalı. Dördüncü prensip ise, topu yakaladıktan sonra, çabukça şut, pas, aldatma veya top sürme yapılmalıdır. Temel olarak bel üstü ve belaltı tutuş olmak üzere iki türlü tutuş vardır.

 

TOP SÜRME (DRIBLING)

Hentbolde basketbolda top sürmede iki farklılıkla hemen hemen aynıdır. Birinci farklılık, hentbolde top sürme öncesi ve sonrası üç adım atılabilir. İkincisi, top süren el topa temas ederken açık olmalıdır.Top sürmeye karar verildiğinde, el top üzerinde açık olarak yer alır. Top süren elin dirseği yaklaşık 90 derece bükülür ve gerginleşir. Parmaklar direk topla temastadır. Baş yukarıda olmalıdır.

 

ŞUT

Hentbolda şut, atakları skora dönüştürebilmek için sonuç hareketidir. Hentbolda dört temel şut çeşidi vardır. Bunlar temel şut, sıçrayarak şut, kanattan şut (Yana bükülü şut) ve düşerek şut’tur. Herbirinin kulanım durumu ve zamanına göre değişik avantajları ve teknikleri vardır.

 

TEMEL ŞUT

Bu şut şekli tamamen elüstü (temel) pas gibidir. Top parmaklarla kavranarak atış elindedir . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış el omuzu geriden atış yönüne doğru döndürülür. Atış eli topu takip eder.

 

 

SIÇRAYARAK ŞUT

Koşar durumda üç adım kullanılır. Atış elinin tersi ayak yerden son olarak kesilir. Şut eli yukarı ve geriye çekilir. Diğer destek kolu hafifçe vücudun önüne getirilir. Destek kolu geriye doğru alınırken aynı zamanda şut omuzuda şut yönüne doğru döndürülür. Atış kolu öne doğru kamçı gibi hareket etirilerek top elden çıkarılır. Vücut ve atış kolu topu gidiş yönüne doğru takip ederken, destek ayağı yere konur.

 

YANA BÜKÜLÜ ATIŞ (Kanat Şutu)

Genellikle bu atış, savunma oyuncusu kaleyi kapattığında, hücum oyuncusunun en etkili şekilde kullanabileceği bir atış şeklidir. Bu atış genellikle kanat pozisyonlarında kullanıldığından, öbür adıda kanat şutudur. Sağ elini kullanan bir oyuncu için, savunma yapan oyuncunun sağından atar gibi yaparken, vücudunu sol dayanma ayağının üzerinde yana büker. Top, kolun baş arkasından iyice bükülerek, atış kolunun aksi yönünden elden çıkarılır.

 

DÜŞEREK ATIŞ

Düşerek atış genellikle, yana ve öne olmak üzere iki formda yapılabilir. Düşerek atışın öne doğru yapılan formunda, oyuncu, başlangıçta bacaklar hafif açık, dizler bükülü ve kalça öne alınmış şekildedir. Oyuncu, dizlerin ve kalçanın öne doğru getirilmesi anında ve bununla birlikte atış omuzunun geriye alınmasıyla beraber düşme hareketine başlar. Bu sırada top gövdenin ön yanında tutulur. Düşme sırasında gövdenin üst kısmı yukarı doğru gerginleştirilir. Bu gerilmede omuuzn öne doğru çok hızlı alınması ve atış kolunun savurma şeklindeki hareketiyle top kuvvetli olarak elden çıkarılır. Düşme hareketi diğer elin yere dokunmasıyla yada atış omuzunun üzerine yuvarlanmayla son bulur.

Hentbol Oyun Kuralları


OYUN SÜRESİ : 
Oyuncuların yaşları 18 ve daha yukarı olan Bayan ve Erkek takımların oyun süresi 2 x 30dak., Yıldız Bayan ve Erkek Takımları için 2 x 25dak., Küçükler için 2 x 20dak.dır. Devre arası bütün takımlar için 10dak.dır. Bu süre hiçbir şekilde kısaltılamaz. İkinci yarıda takımlar saha değiştirirler. Oyun süresinin durdurulmasına ve yeniden başlatılmasına saha hakemleri karar verirler. Hakemler sürenin durdurulduğunu ve yeniden başladığını saat hakemine bildirirler. Oyun süresinin durdurulduğu ( Mola ) saat hakemine üç kısa düdükle ve “T” (Mola) işaretiyle bildirilir. Aradan sonra oyunun yeniden başladığını belirten bir düdük çalınmalıdır. Sonucun alınması gereken bir müsabakanın normal süresi beraber biterse, 5dak. Bir aradan sonra oyuna kura atışı ile başlanır. Uzatma devreleri 2 x 5dak.dır. Uzatma devreleri arasında ara verilmez ve saha değiştirilir. Eğer sonuç yine bozulmamışsa bir kura ile tekrar   2 x 5dak. oynanır. Eşitlik yine bozulmazsa 7 m. atışlarıyla maç son bulur. Eğer 1. devre geç bitirilmişse, 2. devre aynı oranda kısaltılır.
 GOL : Bir atışın gol olabilmesi için, atışı yapan oyuncunun ve takım
arkadaşlarının atış öncesi kural dışı hiç bir davranışta bulunmaksızın topun tümü ile iç kale çizgisini geçmiş olması gerekir. Bir savunma oyuncusu kural dışı davranışta bulunur ve bu arada top kaleye girerse gol sayılır.


Top, iç kale çizgisini geçmeden saha ya da saat hakemi düdüğünü çalmışsa buna gol kararı verilmez. Bir savunma oyuncusu tarafından kendi kalesine atılan top, daha önceden kale çizgisini geçmediyse gol sayılabilir.
Verilen bir gol kararından son başlama atışı yaptırılırsa, gol iptal edilemez. Ancak gol, oynamaya hakkı olmayan bir sporcu tarafından atılmış ise bu durumun tespit edildiği andan sonra atılan gol iptal edilir.
Gol atıldıktan sonra maçın bitiş düdüğü çalınmışsa, hakem başlama atışı yaptırmadan golü geçerli sayar. Daha fazla gol atan takım, galip takım olarak sayılır. Eğer her iki takımın gol sayısı eşit ise ya da maç sonuna kadar hiç gol atılmamışsa, maç beraber bitmiş sayılır.
OYUNCULAR: Bir takım 10’u saha oyuncusu ve 2’si de kaleci olmak üzere 12 oyuncu bulunur. Bu oyuncuların isimlerinin yazı cetvellerine geçmeleri gerekir. Oyun sahasında, aynı anda en fazla 7  oyuncu  (6’sı saha oyuncusu 1’i kaleci ) bulunabilir. Oyuncunun oyunda oynayabilmesi için, maç cetvelinde ismi olması ve maçın başlatıldığı sahada olması gerekir. Maçta oynamaya hak kazanmış bir oyuncu her hangi bir zamanda takıma değişme çizgisinden katılabilir.
Yedek oyuncular yazı/saat hakemini haberdar etmeksizin her an oyuna girebilirler. Ancak, değişecek oyuncuların oyun sahası tamamen terk etmiş olmaları şarttır. Bu kural kaleciler için de geçerlidir.
Not: Eğer oynamaya hakkı olmayan bir oyuncu sahaya girerse, rakip takımın lehine bir serbest atış verilir ve bu oyuncu diskalifiye edilir.
Eğer oyun kurallarının dışında fazladan bir oyuncu oyun sahasına girerse, bu oyuncuya 2dak. zaman cezası verilir bir başka oyuncuda onun yerine 2 dakika süreyle oyun sahasından alınır. Eğer zaman cezası almış bir oyuncu cezası dolmadan sahaya girerse cezası 2 dakika daha arttırılır ve bu zaman süresince başka bir oyucu oyun dışı kalır. Hangi oyuncunun sahayı terk edeceğini takım yöneticisi karar verir.

ATIŞLAR:       Başlama Atışı: Oyun başında kura sonucunda kazanarak topu seçen takımın rakibi olan takım tarafından uygulanır. İkinci yarının başındaki başlama atışını kullanan takım değil, diğer takım uygular.   Her golden sonra, golü yiyen takım maça başlama atışıyla başlar. Atış yapılırken her takım oyuncusu kendi sahasında bulunmalıdır.         Kenar Atışı:Top bütünüyle kenar çizgiyi aştığında ya da top dış kale  çizgisini aşmasından, savunma oyuncularından biri en son topa dokunduğunda verilir. Hakem atışı, hakem düdüğü çalmadan topa kenar ya da dış kale çizgisini aşmadan önce son kez dokunmayan takım tarafından uygulanır.

         Aut Atışı: Top kale çizgisi dışına çıkarsa, aut atışı verilir. Kale sahasından yapılan aut atışı uygulanırken hakem işareti beklenmez. Top kale sahasında kalırsa, kaleci topu tekrar oyuna sokar. Kaleci aut atışından sonra ancak topa başka bir oyuncu dokunduktan sonra dokunur.                Serbest Atış : Hatanın yapıldığı yerden hakemin düdüğü beklenmeden  kullanılır. Hücumdaki takım lehine verilen serbest atış, çizginin dışından uygulanır. Serbest atışı uygulayacak oyuncu top elinde atışa hazır durumda iken top süremez ya da yere koyup alamaz. Tip yapamaz.

        7 metre Atışı : Bu atış hakem düdüğünden sonra 3 saniye içerisinde kale atışı olarak kullanılmalıdır. Atışı yapan oyuncunun dışında hiçbir oyuncu kale sahası çizgisiyle serbest atış çizgisi arasında duramaz. 7 metre  atışı yapılırken savunma takımının tüm oyuncuları, atışı uygulayacak oyuncudan en az 3 metreuzaklıkta olmalıdır. Eğer, top atışı yapanın elinden çıkmadan savunan takım oyuncularından biri serbest atış çizgisinin üstünde yürür veya çizgiyi aşarsa, ya da 3 metremesafeyi bozarsa, aşağıdakilerden uygun olana karar verilir.

·        Top kaleye girerse gol geçerli olur.

·        Top kaleye girmediği zaman 7 metre atışı tekrarlanır. Hakem Atışı : Saha hakemi düdük çalmaksızın topu oyunun kesildiği anda topun bulunduğu yerden havaya dik olarak atar. Eğer topun engellendiği bu yer kale sahasının üzerindeyse, hakem atışı, serbest atış çizgisinin dışındaki en yakın yerden yapılır. Hakem atışı sırasında her bir takımdan birer kişinin dışında diğer tüm oyuncular hakeme en az 3 metre uzakta olmalıdırlar.

 Atışların Uygulanışı : Atış yapılmadan önce topun, atışı yapacak olanın elinde tutulması ve bütün oyuncuların kurallara uygun bir pozisyon almış olmaları gerekir. Top atış yapanın elinden çıkınca atış yapılmış sayılır.

    Atış yapan oyuncunun, atıştan sonra topa tekrar dokunabilmesi için topun bir başka oyuncuya veya kale direklerine çarpması gerekir.

CEZALAR

 İhtar şu durumlarda verilir;
·        Rakibe karşı kural dışı davranışlarda
·        Rakip atışını uygularken yapılan kural dışı davranışlarda
·        Oyuncunu veya yöneticinin spor dışı davranışlarda
Maç süresince bir oyuncuya yalnız bir ihtar, bir takıma üç ihtar verilir. İstisnai durumlarda ihtar vermeksizin zaman cezası verilebilir. Eğer bir oyuncu üçüncü kez ihtar alırsa diskalifiye edilir.
Eğer zaman cezası almış bir oyuncunun cezası 1. yarı bitmezse, 2. yarıda cezasına devam edilir. Bu kural uzatmalar içinde geçerlidir. Oyun sahasındaki bir oyuncunun diskalifiye edilmesi, her zaman 2 dakikalık bir zaman cezasıyla bağlantılı olabilir.
Not: Sporculuk ruhuyla bağdaşmayan fiziki ve sözel ifadelerin kullanılması kural dışı ifadelerin içine girer. Eğer bir yönetici izinsiz sahaya girerse cezalandırılması gerekir.
Kartlar : İki çeşit kart vardır. Bunlar sarı ve kırmızı kartlardır. Sarı kart gösterildiğinde ihtar edilir. Kırmızı kart gösterildiğinde ise diskalifiye edilir.
HAKEMLER
Her müsabakada eşit yetkilere sahip iki hakem tarafından yönetilir. Yazı ve saat hakemi de bunlara yardımcı olur. Hakemler oyuncuların davranışlarını, oyun salonuna girdikleri andan oyun salonunu terk ettikleri ana kadar denetler.
Hakemler maçtan önce oyun alanını, kaleleri ve topu gözden geçirirler. Maç başlamadan önce baş hakem, yardımcıları ve her iki takımın kaptanlarının önünde kura atışı yapılır. Maç esnasında hakemler ara-sıra yer değiştirmelidirler. Her hangi bir durumdan dolayı hakemlerden biri maçı yönetemeyecekse diğer hakem maçı tek başına yönetir. Hiçbir kişi ve yetkili tarafından hakemin verdiği karar değiştirilemez. Siyah kıyafet yalnız hakemler içindir. Verilecek kararda iki hakemde farklı karar verirse daima en ağır ceza kullanılır.
YAZI ve SAAT HAKEMİ
Yazı hakemi, takım listelerini ve saat hakemi ile birlikte zaman cezası alan ya da maça geç gelen oyuncuların oynama hakkına sahip olup olmadıklarını ve saat hakemi ile birlikte oyuncuların oyuna katılmalarını denetler. Yazı hakemi yazı cetvelinin kurallara göre doldurulmasından sorumlu olup, yazı cetveline uygun notlar yazar.
Spor salonunda skorbord olmadığı durumlarda, oyunun kesilmesi durumunda, saat hakemi takım yöneticilerine maçın ne kadar süresinin oynandığı ve geriye ne kadar kaldığı konusunda bilgi verir.
Saat hakemi, zaman cezası verilmiş oyuncuya ya da sorumlu takım yöneticisine zaman cezasının başlangıç ve bitişini haber verir.
Eğer bir atışın sonucu bekleniyorsa saat hakemi şu durumlarda maçı veya devreyi bitirme işareti verir.
·           Eğer top kurallarına uygun olarak kaleye atılmışsa, bu durumda topun kale direklerine, üst direğe, kaleciye ya da savunma takım oyuncularından birine dokunması bir şey ifade etmez.
·           Eğer top kaleye girmezse ya da kaleye yönelmezse, serbest atış ya da 7m. atışının uygulanışından önce ya da uygulanırken kural hatası olmuşsa bu hatalı davranışlar cezalandırılmalıdır. Bu durumda bitiriş düdüğü ertelenir.

 

paylaş:

Yorum Yap