Televizyonun Evrimi Tarihsel Gelişimi Eski ve Yeni Televizyonlar Hakkında Bilgi

Geçmişten Bugüne Televizyonun Evrimi 
John Logie BAIRD, 1920’lerde aklına görüntü ve sesi elektronik olarak bir yerden bir yere aktarma fikri gelir. Baird teknolojik imkânların daha elverişli olduğu Soho’ya yerleşir ve burada ilk ciddi laboratuvarını kurar. 1926 yılında, ilk kez insan yüzünün görüntüsünü Televizyonda elde eder.

Alıcıların pahalılığı yüzünden hızlı bir yayılmadan bahsedilemez elbette, ancak bu dönemde her şeyini satarak bütün parasını TV alıcısına yatıran bir İngiliz köylüsünün söyledikleri çok anlamlı: “Hayatım boyunca en büyük hayalim Londra’yı görmek oldu, bunu alınca artık gitmeme gerek kalmayacak, ne zaman istersem Londra bana gelecek.”

21. yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi, İskoç mucit John Logie Baird ’in keşfiyle başladı. Baird, 21. yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen televizyonun babasıydı.

1925’de hayal ettiği gibi, “Stok ey Bill” adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı.

Logie Baird icadının parlak bulundu ama pek ciddiye alınmadı. İlk yayın BBC’den Baird ’in ilk ilkel TV’yi icat ettiği dönemde, BBC gibi yayıncılar radyoya odaklanmıştı. BBC’inin TV yayıncılığına geçişi, 1929’da sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla başladı. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyordu. 1930’ların ortasında ise televizyon yayınları hem İngiltere’de, hem Amerika’da az sayıdaki zengin kişilerin evlerinde izlenmeye başlamıştır. Phils Farnsworth,21 yaşında,7 eylül 1927’de bir görüntüyü odadan odaya nakletmeyi başarmıştır.İlk canlı yayın 1936 yılında Berlin’de yapılmıştır.

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap