Sysprep nedir ve nasıl kullanılır resimli anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

windows-8-starter1.jpg (640×355)

İlk olarak Sysprep nedir ve ne işe yarar kısaca bir özet geçmek istiyorum. Sysprep, Windows’un içerisinde hazır olarak gelen bir sistem imajı alma aracıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Başka ücretli veya ücretsiz sistem imajı alma programları da vardır ama bunlar bilgisayarı doğrudan kopyaladığı için özgün yazılımları başka bilgisayarlarda kullanmak açısından sorun yaşanmaktadır. Ayrıca bilgisayarın imajını alarak yüklediğiniz ikinci bir bilgisayarı aynı domain ortamına katarsanız hata oluşur. Sysprep aracı ise imaj alırken bilgisayarı direk kopyalamak yerine değişik bir SID, değişik bir kullanıcı, farklı bir bilgisayar adı ve farklı bir lisans bilgisi veriyor. Fakat Sysprep aracı başlı başına bir imaj alma yazılımı değildir. Sadece özgün bir imaj almak için imaj almadan önce yapılması gereken bir uygulamadır.

Şirketlerde kullanılacak bilgisayarın imajını almadan önce Sysprep yapıp kapatın. Ardından kopyaladığınız her bilgisayar açıldığında sizden lisans bilgisi, kullanıcı ismi ve bilgisayar ismini yeniden isteyecek.

Peki bunun faydası nedir?

Bir şirkette çok fazla bilgisayar varsa, bu yöntemle oldukça büyük bir zaman kazanmış olacaktır.

Sysprep  donanım özgürlüğü sağlar.

Birebir aynı donanım özelliklerine sahip olan iki yada daha çok bilgisayara tek tek kurulum yapmak zaman kaybına yol açacağı gibi fazladan iş yükü de bindirir. Her bilgisayara teker teker kurulum yapmaktansa, aynı özelliklere sahip olan bilgisayarlardan birine kurulum yaptıktan sonra üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapıp, daha sonra Acronis True İmage veya Norton Ghost gibi imaj alma programları ile HDD imajını alıp diğer bilgisayarlara hızlı bir şekilde kopyalama yapabiliriz. İşte bu nedenlerden dolayı Sysprep oldukça yararlı bir araçtır.

Yazının devamında resimlerle destekli bir biçimde Sysprep nasıl yapılır anlatıyorum…

Öncelikle Başlat / Çalıştır’a girin ve

Sysprep veya Sysprep/sysprep.exe yazıp Enter tuşuna basın. Böylece C:WindowsSystem32sysprepklasöründe yer alan exe çalışacaktır.

Sysprep-nedir-nasil-kullanilir

Sistem temizleme eylemi: Sistem ilk çalıştırma OOBE moduna gir olarak seçiniz.

Kapatma seçeneği: Kapat yada yeniden başlat şeklinde seçilebilir.

Bu aşamada bilgisayar yeniden başlarken Ghost veya Acronis yazılımını kullanarak imajımızı almamız gerekiyor.

Şimdi PC yeniden başlarken Ghost yada Acronis gibi bir programı kullanmak suretiyle bilgisayarın imajını alabilirsiniz.

Sysprep-nedir-nasil-kullanilir2

Artık aldığınız imajı şirketteki diğer tüm bilgisayarlara istediğiniz şekilde atabilirsiniz. Sistemin açılışında windows set up sayfası çıkacaktır. İlk sistem açılışında bilgilerin istenildiği arayüzde, bilgileri girmeden Ctrl + Shift + F3 tuş kombinasyonu kullanılarak Audit Modu’na geçilebilir. Bu mod başarılı bir şekilde kullanılması için sistemin ilk açılışında aktif edilmesi gerekir. Olabildiğince basit ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım sorun çıkmadan halledebilirsiniz. Kafanıza takılanları yorum yazarak sorunuz. Cevapsız kalmayacağından emin olabilirsiniz…

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap