Sunuma müzik şarkı ekleme, slayt gösterisine arka fon müziği gömme nasıl yapılır resimli anlatım

Sunuma müzik şarkı ekleme, slayt gösterisine arka fon müziği gömme nasıl yapılır resimli anlatım

Sunumlara şarkı müzik gömme ekleme (kısa basit anlatım)

öncelikle hazırlamakta olduğun sunumun birinci slaytına git.
Ekle/film ve sesler/dosyadan ses’e tıkla
Açılan pencereden eklemek istediğin ses dosyasının yerini bul ve dosyanın üzerine çift tıkla yada dosya seçili iken tamama tıkla.
Hazırladığın sunumun ilk slaydı üzerinde hoprlör simgesi belirecek. Simgeye sağ tıkla ve açılan menüden Özel Animasyonu tıkla.
sunu penceresinin sağ tarafında Özel Animasyon penceresi açılacak bu pencere içinde eklediğin ses dosyasının üzerine sağ tıkla.
Açılan menüden “zamanlama”yı tıkla.
Açılan “ses yürüt” penceresinde de ses dosyasının diğer ayarlarını yapabilirsin.

Slayta müzik ekleme (detaylı anlatım)

soru

hazırlamıs olduğum sunuya müzik ekliyorum… sonuna kadar dinleyebiliyorum ama baska pc de sunumu actığım zaman müzik çalmıyor? bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 

cevap

Powerpoint programında sunumun içine nasıl müzik gömülür onu anlatmaya çalışacağım, öncelikle powerpoint’e müzik eklemek ile müzik gömmek arasındaki farkı söylemekte fayda var, sunuma müzik eklemek aslında fazla bir şey ifade etmez çünkü hazırladğınız sunumu başkasına gönderirken müzik dosyasınıda ayrıca göndermeniz gerekir yani 2 dosya gönderirsiniz(powerpoint dosyası ve ses dosyası) fakat müziği içine gömerseniz ses dosyasını göndermenize gerek kalmaz sadece powerpoint sunumunu gönderirsiniz ve sesli olarak sunumu izlerler.

 

Powerpoint programının içine müzik gömmek için bilinmesi gereken en önemli şey ses dosyasının WAV uzantılı olmasıdır, yani çok kullandığımız MP3’ler powerpoint sunumunun içine gömülmez(yanlış anlaşılmasın eklemekten bahsetmiyorum), gömmek için “wav” uzantılı ses dosyası olması gerekmektedir ya da MP3’ler bir dönüştürü ile wav’a dönüştürülüp gömülmesi gerekir.

 

Bunu dedikten sonra isterseniz başlayalım

Öncelikle “araçlar” girerek aşağı doğru açılan menüden “seçenekler” seçelim.

Açılan pencereden “Genel” girerek “ses bağlanacak dosya boyutu alt sınırı” önündeki sayıyı yükseltelim, bu değer içine gömeceğimiz ses dosyasının(wav) limitini gösteriyor, ekleyeceğimiz ses dosyasını örneğin 10MB ise buraya 10.000KB yazmamız gerekli, işlem bittikten sonra “tamam(ok)” ile kapatın pencereyi.

 

Şimdi “Ekle” , “film ve sesler” takip ederek “dosyadan ses…” seçin.

Ses dosyasını seçin, unutmayın WAV olmalı…

Dosya eklendikten sonra karşınıza bir pencere gelir, “otomatik olarak(Automatically)” seçin.

 

Ses dosyasını ekledik ve slaytın ortasında bir sarı çan şekli çıktı, üzerine gelin ve sağa basın,açılan menüden “özel animasyon” girin (veya slayt gösterisinden) 

Sağ tarafta açılan animasyon penceresinden eklediğimiz ses dosyasının üzerine gelip sağa basın ve “efekt seçenekleri” girin.

 

Burası önemli bir nokta “yürütmeyi durdur  >> …slayt sonra” yazan yere sunumunuzun toplam slayt numarasını yazın, yani sunumunuz 40 slayt ise toplam oraya 40 yazın böylece eklenen ses dosyası hiç durmayacak ve toplam slayt sayısı sonuna kadar çalmaya devam edecek.(bunun hakkında sıkıntı çekenler oluyordu)

 

Son olarak sarı çan işaretinide saklamak için şunu yapın, yukardaki “ses ayarları” sekmesine girdikten sonra aşağıdaki resimde işaretlediğim, “slayt gösterisi boyunca ses simgesini gizle” ile başlayan cümlenin başındaki yeri işaretleyip tamam butonuna tıklayın.

 

Aslında ses dosyasını gömmekten biraz fazlasını yaptık ama hepsi birbirine bağlı şeyler, ses dosyasını ekle ile ekledikten sonra sesin hiç kesilmemesi için toplam slayt numarasını yazdık ve böylece müziğimiz sunumun sonuna kadar çalmaya devam etti ayrıca görüntüyü bozmaması açısından sarı renkli çanı sakladık.

 

UYARI

 

Slayt gösterisi  >> slayt geçişi  >> gelişmiş slayt  >> otomatik olarak…işaretleyin ve geçiş süresi belirtin >> tüm slaytlara uygulayın.

 

Araçlar – Klasör seşenekleri – Görünüm – Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle

kutusunun işaretini kaldır.Böylece dosya uzantılarını görebilir ve WAV olduğundan emin olursunuz.

 

Kolay Gelsin

paylaş:

Yorum Yap