Sunum Nasıl Yapılır Resimli ve Videolu Anlatım

Sunum Nasıl Yapılır Resimli ve Videolu Anlatım

Sunuma nasıl hazırlanmak gerekir? Kıyafetimiz, vücut dilimiz nasıl olmalı? Süresini nasıl ayarlamak gerekir? Sunum için ortalama ne kadar süre ayrılır? Konunun önemine, pozisyonumuza göre süreyi nasıl belirleyelim? Sunumun akışı nasıl olmalı? Hazırlık aşamasında neler yaşanır? Hangi sunum tekniklerinden yararlanacağımıza nasıl karar verelim? İzleyici kitlesini araştırmalı mıyız? Sunum yapacağımız yeri önceden görelim mi? Konunun yalnızca gerekli yerlerini mi aktaralım? Konuyla ilgili genel bilgi verilmeli mi? İzleyicilere sunumdan önce bir şey dağıtalım mı? Sunum planı seyircinin takip etmesini kolaylaştırır mı? Sunum sırasında giyeceğimiz kıyafetler hangi renklerde olmalı? Kadın ve erkekler dikkatin sunuma verilmesi için nasıl giyinmeli? İzleyicimizin kim olduğu, sunumun nerede olacağı önemli mi? Sunumun süresini uzun tutmak etkisini azaltır mı? Uzun aralar vermek, slaytlarda uzun cümleler yazmak yanlış mı? Sunum sonrasında soru sorulmasına izin vermeli miyiz? İnsanlar hangi konularda soru sorabilir? Genelde sunumda açıklanmayan konular hakkında mı, anlaşılmayan noktalarda mı soru gelir? Dinleyiciler ile göz teması nasıl kurulur? Kendimize güven duyduğumuzu, konuya hakim olduğumuzu nasıl hissettiririz? Hangi vücut hareketleri huzursuz olduğumuzu gösterir?
Sunum sırasında vücut dilimizi nasıl kullanalım?
İyi bir sunum yapmanın püf noktaları nelerdir?

Etkili bir sunum için hangi görsel malzemelerden yararlanabiliriz?

Sunum için nasıl bir hazırlık yapılmalı?

 

Sunum Nedir ve Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

SUNUM: Güncel herhangi bir konu hakkında herhangi bir grup ya da topluluğa bilgi vermek amacıyla yapılan etkinliklerin tümüne verilen addır. Sunum zamanımızda gruplara ve topluluklara hitap edebilmek için kullanılan en önemli sözlü anlatım türleri arasında yer alır. Aslında yapılan bütün etkinlikler, törenler veya toplantılar sunumun çerisine girer. O halde konferanslar, sempozyumlar, dini ve resmi bayramlardaki kutlamalar vs. birer sunumdur.
Sunum önceden hazırlanmış ve planlanmış bir konunun etkili ve anlaşılır biçimde dinleyicilere aktarılmasıdır. Teknolojik gelişmelerle bir hayli çeşitlenen sunumlarda amaç bir meseleyi anlatmak ve konu hakkında dinleyicileri ve izleyicileri bilgilendirmektir. Bu yüzden sunum hazırlanırken ve sunulurken şu noktalara dikkat etmek gerekir.

Sunumdan Önce;
Sunum için güncel bir konunun belirlenmesi gerekir. Toplumun yoğunlaştığı bir konunun seçilmesi sunumu daha etkili kılar.
Sunumu yapılacak konu hakkında geniş bilgi edinilmeli. Konuya hakim olunmalıdır. Yani sunumdan önce sunuyu sunacak kişinin konuyu etraflıca araştırması gerekir.
Sunum sırasında izlenecek yolun planının hazırlanması gerekir.
Sunum sırasında kullanılacak materyallerin hazırlanması gerekir.
Konunun sunumu sırasında dinleyici ve izleyicilerin etkilenebilmesi için hazırlanan gösterilerin anlatımla eş zamana yayılması sağlanmalı
Sunum sırasında kullanılacak slâyt metinlerinin hazırlanması gerekir.
Sunum sırasında söylenecek sözlerin önceden yazılı birer metin olarak hazırlanması gerekir.
Sunum gerçekleşmeden önce prova yapılması gerekir.

Sunum Sırasında;
Sunum sırasında sunumu gerçekleştiren kişi ciddi ve ağır başlı olmalıdır.
Ses tonunu, vücut dilini, jest ve mimiklerini konuya uygun bir şekilde kullanmalıdır.
Sunumda kullanılan müzik veya film konuya uygun olmalıdır.
Sunumda kullanılan materyallerle konuyu anlatanın sözleri arasında bağlantı olmalıdır.
Sunum sırasında başvurulan slayt tekniğinde kullanılan cümleler etkileyici kısa ve görünecek kadar büyük olmalıdır.
Sunumda kullanılacak anket sonuçları ve grafikler bilimsel olmalıdır.
Sunumu gerçekleştiren kişinin konuya hakim olduğunu hissettirmelidir.
Sunum sırasında dinleyicilerin konuya yoğunlaşması sağlanmalıdır.
Salonda sessiz bir ortamın sağlanması gerekir.
Sunumu sunan kişinin anlaşılması güç ifadelerden ve soyut anlatımdan kaçınması gerekir. Cümleleri net ve herkesçe anlaşılır olmalıdır. Sade ve akıcı bir üslup kullanılmadığı zaman dinleyiciler sıkılır.
Ses sisteminin ve ışığın önceden iyi dizayn edilmesi gerekir. Sunum sırasında teknik arızalara meydan verilmemesi gerekir.
Sunumu sunan kişi işlediği konunun teferruatına girmeden asıl üzerinde durması gereken mevzulara yoğunlaşması gerekir. Çünkü sunumlarda amaç insanları belirli bir fikre yoğunlaştırmak ve bu fikir etrafında bilgilendirmektir.

Sunum Sonunda;
Sunum bittikten sonra dinleyicilerin varsa soruları cevaplanır.
Sunumda anlatılmak istenen fikirler özetle vurgulanarak tekrar edilir.
Tartışmaya meydan vermemek şartıyla dinleyiciler arasında konuya katkı bulunmak isteyen kişilere kısa bir söz hakkı verilir.

Elbette yukarıda ifade ettiğimiz sunum genel anlamıyla olması gereken sunumun genel özellikleridir. Önce de bahsettiğimiz üzere sunum sadece bu kurallar çerçevesinde gerçekleşmez. Bir konferans, sempozyum, bir söylev ya da herhangi bir töreni de sunum olarak değerlendirmek mümkündür.

Yapacağımız sunumun süresi ne kadar olmalı?

Sunum sırasında sık yapılan hatalar nelerdir?

Sunum için nasıl bir kıyafet giymeliyiz?

Sunum yaparken ne kadar detaya inmek doğru olur?

Sunumdan sonra ne tür sorulara karşı hazırlıklı olmalıyız?

Etkili Sunumlar

Çok değişik ortamlarda, çok değişik konularda, çok değişik gruplara bir çok başarılı sunum gerçekleştirdim. İlkokul çocuklarına robotlar (şaka değil) hakkında sunumdan tutun da, bir otel sahibine program tanıtımı, üniversitede rektör ve hocalardan oluşan jüriye tez ve poster sunumu ve tabiki iş hayatında üzerine çalıştığım veya bitirdiğim projeler hakkında yönetime yaptığım sayısız sunumlar.

Yazdığım her yazı öncesinde yaptığım gibi internet üzerinde sunum üzerine kısa bir araştırma yaptım ve birbirine benzer etkili sunum teknikleri yazılarından başka bir şey bulamadım. İçlerinde gerçekten işe yarar bilgiler var ama genelde hepsi aynı. Farklı bir şeyler öğrenmek istiyorsan bu yazıyı baştan sona oku derim.

Tabi kendi yaptığım sunumlar kadar başkalarının yaptığı bir çok sunuma da katıldım. En çok üzüldüğüm şeylerden birisi de gerçekten iyi bir çalışmanın kötü bir sunum yüzünden tam anlaşılamaması ve heba olması olmuştur.

Etkili bir sunum nasıl olmalıdan önce çok önemli bir soru geliyor : (Cem Yılmaz’ın sesiyle) NEDEN SUNUM ?

Eğer sunumun gereksiz bir şey olduğunu düşünüyorsan, güzel bir sunum yapma imkanın zaten yok. İnsan inanmadığı bir şeyi en fazla vasat bir şekilde yapar. Sunum neden gerekli sorusuna cevap vermeden önce, hangi amaçlar doğrultusunda sunum yapılır onlara bakalım:

  • Eğitim: Genelde teknik veya yeni bir konu hakkında eğitim seviyesini arttırmak. Tek amaç karşıdaki insanın bilgi seviyesini arttırmaktır.
  • İkna: Yapmak istenen bir şey için gerekli olan izni, bütçeyi, imkanları, zamanı almak için karşıdaki insanları ikna etmeye çalışmak içindir. Amaç, istediğimiz kaynakları elde etmektir. Satış için yapılan tüm sunumları da (TV reklamları dahil) ben bu kategoride değerlendiriyorum.
  • Rapor: Yapılmış ve bitmiş işten diğer insanların haberdar olması için yapılır. Amaç insanların kafasındaki imajımızı (kendimiz veya ekibin) daha iyi hale getirmektir.

Birinci ve ikinci konu hakkında sunuma ihtiyaç olduğu konusunda genelde herkes hem fikirdir. Fakat rapor konusuna gelince, tanıdığım insanlar ve bir zamanlar ben de, genelde bunun gereğini sorgular. Yani sonuçta işi yaptık, bittik, sonuçlar ortada, isteyen gelsin baksın, hem o kadar uğraşıp işi yaptım bir de oturup sunum hazırlamanın ne gereği var değil mi ?

Burada “Haaayııırrr değiiilllll” gibi bir cevap vermeyeceğim. Üstteki cümleye tamamen katılıyorum. Eğer işi yaptın bitti ve sonuçlar ortadaysa, o zaman isteyen gelsin baksın.

İş dünyasında ve hatta özel hayatta, yapılan işlerin sonuçları neredeyse hiç bir zaman ortada olmaz. Bitirdiğin proje şirketin karını katlamış bile olsa, bu artışın senin projenden dolayı olduğunu bir sen bilirsin bir de varsa ekibindekiler. Bu eskiden böyledi, şimdi durum biraz daha vahim, artık bırak artışın nasıl yapıldığını şirketin karının arttığından bile insanların haberi olmayabilir. İyilik yap denize at demişler, ama biz burada iyilik değil iş yapıyoruz, denize atmaya ne gerek var ?

Sunum Hazırlamak

Bir diğer konu ise sunum hazırlama kısmı. Eğer sunum hazırlamayı, özellikle de rapor sunumlarda, külfetli ve gereksiz bir iş olarak görüyorsan, çok zamanını alıyorsa, o zaman büyük ihtimalle sunumu iş bittikten sonra hazırlıyorsundur. Verebileceğim faydalı bir tavsiye, sunumu iş bittikten sonra değil, işle beraber hazırlaman. Bir proje yürürken, içerisinde kullanılan bir çok döküman oluşur. Tablolar, defterler, panolar, grafikler, sayılar, prototipler, numuneler, resimler, konuşmalar, toplantılar, vs.. vs.. Bunları hazırlarken veya depolarken, aklında hep işin biteceği ve bunları birisinin göreceği olsun.

Şunun gibi düşün : eğer bir ev genel olarak temiz ve düzenliyse, o zaman misafir gelmeden önce çok bir iş çıkmaz. Ama dağınık ve kirli bir evin misafirliğe en az bir gün önceden hazırlanması gerekir. Sen evi hep temiz tut, yarattığın dökümanların en önemlilerini büyük ihtimalle sunum raporunda da kullanacaksın. Onların kalitesini hep yukarıda tut. Sanki her an birisi gelip senden gidişat için bilgi isteyebilirmiş gibi düşün ve göstermekten utanmayacağın işler hazırla.

– Bu tablonun üstünde Mayıs yazıyor ama veriler Ağustos ayının ?

– Ehe, öhö

– Bu rakamlar çok küçük, ne yazıyor burda ?

– Bir saniyeee, üçyüzotuzbeşmilyonseksenikibinonikinoktaellidokuz sanırım.

Eğer işi baştan bu şekilde yaparsan, iş bittiğinde sunumunda kullanacağın malzemeler hazır olur. Üstelik hep aynı biçimi kullandığından hata yapma şansın da en aza iner ve ne zaman istersen kullanmak üzere elinin altında olur.

İyi bir sunum

İyi bir sunum nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir konusunda yazının başında değindiğim gibi, internet üzerinde sayısız makale var ve aşağı yukarı hepsi aynı şeylerden bahsediyor. Açıkçası daha önce benim de gittiğim bir eğitimde de yine bu konular tekrarlanmıştı.  Bence bu konuda unutulmaması gereken şey var : Eğer hazırladığın sunumu beğenmediysen emin ol kimse beğenmeyecektir. Eğer beğendiysen belki insanların da hoşuna gider. İyi bir sunum nasıl hazırlanır ve yapılır konusuna bir başka yazıda tekrar döneceğim, fakat o zamana kadar çok önemli ve cesaret verici bir gerçeği seninle paylaşmak istiyorum:

Sinemaya, tiyatroya, bir sergiye veya bir seminere giderken en çok ne istenir ? (yok, bedava olmasından başka)

İyi olması

Evet  iyi olması, kimse kötü olsun isteğiyle bir şeyi izlemeye gitmez. Herkes iyi olsun, iyi vakit geçireyim ister.

Senin sunumunu izleyenlerin çoğunluğu da bu istekle gelirler. İyi olsun, işime yarasın, sıkıcı olmasın.

Ve sunumun iyi olması için aslında herkes bilinç altında yardıma hazırdır. Tüm dinleyicilerin senin yanındadır aslında. Gerçekten böyle, istersen bir sonraki herhangi bir sunumu izlerken düşüncelerine bir göz at. Orada yeni, eğlenceli, güzel, heyecanlı, iyi, işe yarar bir şeyler olmasını istiyorsun. Tıpkı herkesin istediği gibi.

Karşındaki insanları eleştirisel ve canını yakmaya hazır bir kitle olarak görmektense bu dediğim düşünce tarzı gerçekten cesaret vericidir ve gerçeğe daha yakındır. Yapacağın sadece bu tip bir yaklaşım değişimi bile yaptığın tüm sunumların kalitesini ve hedefe ulaşma şansını arttıracaktır.

Power Point Sunusu Nasıl Hazırlanır

PPS SUNUMU HAZIRLAMAK

Powerpoint sayfası açılır.

Sunum için hazırladığınız resmi yapıştırmak için, sayfanın üst tarafındaki EKLE sekmesinden ve RESİM seçeneğinden resmin kayıtlı olduğu dosyadan tasarlanan resim bulunur ve çift tıklanarak resim sayfaya yapıştırılır.

Eğer sunum birkaç sayfa olacaksa, yine EKLE sekmesinden “YENİ SLAYT” a tıklanarak 2. 3. 4. sayfalar açılır ve her birine tasarlanan resimler aynı yöntemle yapıştırılır.

Resmin üzerine yazı yazılacaksa Metin kutusundan (önce üzerine A harfi yazılı olan kutucuğa, sonrada slayttaki resim üzerine tıklanarak) pencere açılır ve metin oraya yazılır.

MÜZİK EKLEMEK:

PPS dosyalarına mp3 formatında müzik yapıştırsanız, sunumu bir başkasına yolladığınızda müzikli olarak gönderemezsiniz. PPS ler için wav formatında müzik gerekir. MP3 leri Wava dönüştüren programları internetten indirebilirsiniz.. (Örn: CDEX prog.)

Wav müziği eklemek için; sunum sayfasının üst tarafında göreceğiniz SLAYT GÖSTERİSİ sekmesini, ordan da, SLAYT GEÇİŞİ’ni tıklayın. Sayfanın sağında bir pencere açılacak.

SES bölümünü tıklayın. Aşağıya doğru inin. DİĞER SES ten; Wav müziğinizin kayıtlı olduğu dosyayı bulun ve müziğin üzerini çift tıklayın. Müzik yapıştı.

Müziğin diğer sayfalarda da kesintisiz devam etmesi için; SES in hemen altındaki DİĞER SESE KADAR DÖN yazısının yanındaki kutucuk tıklı olmalı.

SLAYT GEÇİŞİ:

Sayfaların bir diğerine geçerken şekilli bir geçiş yapmasını istiyorsanız, sağ tarafta göreceğiniz “Seçili slaytlara uygula” panosunda kayıtlı şekillerden tercih yapabilirisiniz.

Sayfaların kendiliğinden değişmesini (tıklamadan) istiyorsanız; yine sağ taraftaki GELİŞMİŞ SLAYT kısmının altında bulunan “Fare tıkladığında” yazısının yanındaki kutucuktaki Tıkı kaldırıp, “Otomatik olarak” yazısının yanındaki kutucuğa Tık koyun.

Ve bu yazının yanındaki pencereye slaytların kaç saniye gösterimde kalmasını istiyorsanız o süreyi yazın.

KAYIT:

Hazırlanan sunumu PPS gösterisi haline getirmek için sol üst taraftaki DOSYA yı açın. Orada “Farklı kaydet” seçeneğini tıkladığınızda açılan pencerede “Dosya adı” kısmına sunuma verdiğiniz adı yazın.

Hemen altındaki “Kayıt türü” kısmından “PowerPoint Gösterisini” seçin. Ve pencerenin hemen sağındaki KAYDET tuşuna basın.

Power Point Sunusu Nasıl Hazırlanır!!..:

sunum nasıl hazırlanır, sunu nasıl hazırlanır, powerpoint nasıl hazırlanır, power point sunusu nasıl hazırlanır, power point nasıl hazırlanır, slayt gösterisi nasıl hazırlanır, power point sunum nasıl hazırlanır, power point sunuları nasıl hazırlanır, powerpoint sunum nasıl hazırlanır, power pointte sunum nasıl hazırlanır, powerpoint sunumu nasıl hazırlanır, powerpoint sunuları, power point sunumu nasıl hazırlanır, nasıl sunum hazırlanır, power point nasıl açılır, power point sunu nasıl hazırlanır, powerpoint nasıl açılır, powerpoint sunu nasıl hazırlanır, pps nasıl hazırlanır, powerpoint sunusu nasıl hazırlanır

Etkili Sunumlar

Çok değişik ortamlarda, çok değişik konularda, çok değişik gruplara bir çok başarılı sunum gerçekleştirdim. İlkokul çocuklarına robotlar (şaka değil) hakkında sunumdan tutun da, bir otel sahibine program tanıtımı, üniversitede rektör ve hocalardan oluşan jüriye tez ve poster sunumu ve tabiki iş hayatında üzerine çalıştığım veya bitirdiğim projeler hakkında yönetime yaptığım sayısız sunumlar.

Yazdığım her yazı öncesinde yaptığım gibi internet üzerinde sunum üzerine kısa bir araştırma yaptım ve birbirine benzer etkili sunum teknikleri yazılarından başka bir şey bulamadım. İçlerinde gerçekten işe yarar bilgiler var ama genelde hepsi aynı. Farklı bir şeyler öğrenmek istiyorsan bu yazıyı baştan sona oku derim.

Tabi kendi yaptığım sunumlar kadar başkalarının yaptığı bir çok sunuma da katıldım. En çok üzüldüğüm şeylerden birisi de gerçekten iyi bir çalışmanın kötü bir sunum yüzünden tam anlaşılamaması ve heba olması olmuştur.

Etkili bir sunum nasıl olmalıdan önce çok önemli bir soru geliyor : (Cem Yılmaz’ın sesiyle) NEDEN SUNUM ?

Eğer sunumun gereksiz bir şey olduğunu düşünüyorsan, güzel bir sunum yapma imkanın zaten yok. İnsan inanmadığı bir şeyi en fazla vasat bir şekilde yapar. Sunum neden gerekli sorusuna cevap vermeden önce, hangi amaçlar doğrultusunda sunum yapılır onlara bakalım:

  • Eğitim: Genelde teknik veya yeni bir konu hakkında eğitim seviyesini arttırmak. Tek amaç karşıdaki insanın bilgi seviyesini arttırmaktır.
  • İkna: Yapmak istenen bir şey için gerekli olan izni, bütçeyi, imkanları, zamanı almak için karşıdaki insanları ikna etmeye çalışmak içindir. Amaç, istediğimiz kaynakları elde etmektir. Satış için yapılan tüm sunumları da (TV reklamları dahil) ben bu kategoride değerlendiriyorum.
  • Rapor: Yapılmış ve bitmiş işten diğer insanların haberdar olması için yapılır. Amaç insanların kafasındaki imajımızı (kendimiz veya ekibin) daha iyi hale getirmektir.

Birinci ve ikinci konu hakkında sunuma ihtiyaç olduğu konusunda genelde herkes hem fikirdir. Fakat rapor konusuna gelince, tanıdığım insanlar ve bir zamanlar ben de, genelde bunun gereğini sorgular. Yani sonuçta işi yaptık, bittik, sonuçlar ortada, isteyen gelsin baksın, hem o kadar uğraşıp işi yaptım bir de oturup sunum hazırlamanın ne gereği var değil mi ?

Burada “Haaayııırrr değiiilllll” gibi bir cevap vermeyeceğim. Üstteki cümleye tamamen katılıyorum. Eğer işi yaptın bitti ve sonuçlar ortadaysa, o zaman isteyen gelsin baksın.

İş dünyasında ve hatta özel hayatta, yapılan işlerin sonuçları neredeyse hiç bir zaman ortada olmaz. Bitirdiğin proje şirketin karını katlamış bile olsa, bu artışın senin projenden dolayı olduğunu bir sen bilirsin bir de varsa ekibindekiler. Bu eskiden böyledi, şimdi durum biraz daha vahim, artık bırak artışın nasıl yapıldığını şirketin karının arttığından bile insanların haberi olmayabilir. İyilik yap denize at demişler, ama biz burada iyilik değil iş yapıyoruz, denize atmaya ne gerek var ?

Sunum Hazırlamak

Bir diğer konu ise sunum hazırlama kısmı. Eğer sunum hazırlamayı, özellikle de rapor sunumlarda, külfetli ve gereksiz bir iş olarak görüyorsan, çok zamanını alıyorsa, o zaman büyük ihtimalle sunumu iş bittikten sonra hazırlıyorsundur. Verebileceğim faydalı bir tavsiye, sunumu iş bittikten sonra değil, işle beraber hazırlaman. Bir proje yürürken, içerisinde kullanılan bir çok döküman oluşur. Tablolar, defterler, panolar, grafikler, sayılar, prototipler, numuneler, resimler, konuşmalar, toplantılar, vs.. vs.. Bunları hazırlarken veya depolarken, aklında hep işin biteceği ve bunları birisinin göreceği olsun.

Şunun gibi düşün : eğer bir ev genel olarak temiz ve düzenliyse, o zaman misafir gelmeden önce çok bir iş çıkmaz. Ama dağınık ve kirli bir evin misafirliğe en az bir gün önceden hazırlanması gerekir. Sen evi hep temiz tut, yarattığın dökümanların en önemlilerini büyük ihtimalle sunum raporunda da kullanacaksın. Onların kalitesini hep yukarıda tut. Sanki her an birisi gelip senden gidişat için bilgi isteyebilirmiş gibi düşün ve göstermekten utanmayacağın işler hazırla.

– Bu tablonun üstünde Mayıs yazıyor ama veriler Ağustos ayının ?

– Ehe, öhö

– Bu rakamlar çok küçük, ne yazıyor burda ?

– Bir saniyeee, üçyüzotuzbeşmilyonseksenikibinonikinoktaellidokuz sanırım.

Eğer işi baştan bu şekilde yaparsan, iş bittiğinde sunumunda kullanacağın malzemeler hazır olur. Üstelik hep aynı biçimi kullandığından hata yapma şansın da en aza iner ve ne zaman istersen kullanmak üzere elinin altında olur.

İyi bir sunum

İyi bir sunum nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir konusunda yazının başında değindiğim gibi, internet üzerinde sayısız makale var ve aşağı yukarı hepsi aynı şeylerden bahsediyor. Açıkçası daha önce benim de gittiğim bir eğitimde de yine bu konular tekrarlanmıştı.  Bence bu konuda unutulmaması gereken şey var : Eğer hazırladığın sunumu beğenmediysen emin ol kimse beğenmeyecektir. Eğer beğendiysen belki insanların da hoşuna gider. İyi bir sunum nasıl hazırlanır ve yapılır konusuna bir başka yazıda tekrar döneceğim, fakat o zamana kadar çok önemli ve cesaret verici bir gerçeği seninle paylaşmak istiyorum:

Sinemaya, tiyatroya, bir sergiye veya bir seminere giderken en çok ne istenir ? (yok, bedava olmasından başka)

İyi olması

Evet  iyi olması, kimse kötü olsun isteğiyle bir şeyi izlemeye gitmez. Herkes iyi olsun, iyi vakit geçireyim ister.

Senin sunumunu izleyenlerin çoğunluğu da bu istekle gelirler. İyi olsun, işime yarasın, sıkıcı olmasın.

Ve sunumun iyi olması için aslında herkes bilinç altında yardıma hazırdır. Tüm dinleyicilerin senin yanındadır aslında. Gerçekten böyle, istersen bir sonraki herhangi bir sunumu izlerken düşüncelerine bir göz at. Orada yeni, eğlenceli, güzel, heyecanlı, iyi, işe yarar bir şeyler olmasını istiyorsun. Tıpkı herkesin istediği gibi.

Karşındaki insanları eleştirisel ve canını yakmaya hazır bir kitle olarak görmektense bu dediğim düşünce tarzı gerçekten cesaret vericidir ve gerçeğe daha yakındır. Yapacağın sadece bu tip bir yaklaşım değişimi bile yaptığın tüm sunumların kalitesini ve hedefe ulaşma şansını arttıracaktır.

paylaş:

Yorum Yap