Şule Yüksel Şenler Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler: Şule Yüksel Şenler Kim, Biyografi, Şule Yüksel Şenler kaç yaşında yaşı kaçtır,Şule Yüksel Şenler doğum tarihi, nereli, Şule Yüksel Şenler boyu kaç, Şule Yüksel Şenler hayatı ve yaşamı

Şule Yüksel Şenler Biyografisi

29 Mayıs 1938 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. 1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarla ün kazanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aslen Kıbrıslıdır. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. O bunun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965’te görüntüsü ile düşüncelerinin uymadığını düşünerek tesettüre girdi. Yeni İstiklal Gazetesi’ndeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlatmıştır. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı. Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, 1971’de sekiz ay cezaevinde kaldı.

Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71’de köşeyazarı idi. Seher Vakti dergisi başyazarı oldu. 1980’den sonra Zaman ve Milli Gazete’de yazdı. En ünlü romanı olan Huzur Sokağı filme alındı. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği Birleşen Yollar adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkan Şoray oynadı.

Şule Yüksel Şenler ilerlemiş yaşına ve rahatsızlığına rağmen ara ara gazete ve dergilerde çeşitli yazılar yayınlamaktadır.

Bu sayfada Şule Yüksel Şenler isimli şahsın biyografik bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilere internetten ulaşılmıştır. Eğer söz konusu kişinin hayatı hakkında yanlış veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bunu bize bildiriniz. En kısa sürede gerekli düzeltme tarafımızca yapılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap