SSD Kalıcı Silme Nasıl Yapılır? (Geri Dönüşümsüz)

Elinizdeki SSD diski satmak veya başkasına vermeyi düşünüyorsanız, içerisindeki verileri tümüyle silmek isteyebilirsiniz. Fakat güvenli bir yolla tüm dosyaları silerek bunların bir daha veri kurtarma programlarıyla bile olsa geri getirilememesini sağlamalısınız.

HDD disklerdeki verileri güvenli bir şekilde silmek nispeten daha kolay. Fakat söz konusu SSD diskler olunca durum değişiyor. Günümüzde SSD disklerdeki verileri geri dönüşümü imkansız olacak şekilde temizlemenin onaylanmış ve güvenilir herhangi bir yöntemi yok. Her ne kadar bazı SSD firmaları kendi disklerini temizlemek için bazı yazılımlar üretse bile, bu silmenin kalıcı olduğu nesnel olarak henüz kanıtlanmadı.

Demokraside çareler tükenmez diyerek, SSD içindeki dosyaları tamamen silmenin iki yolu olduğunu belirtmek istiyorum.

Bunlardan birincisi SSD diski parçalamaktır. Fakat bunu yapan özel aletler sınırlı sayıdadır ve her yerde bulamazsınız. Dolayısıyla ikinci yönteme geçelim.

2. yöntemimiz SSD diski şifrelemek ve şifresini silip unutmaktır.  Bu yöntem artık SSD’den sildiğiniz verilerin kurtarılmasını neredeyse imkansız bir hale getiriyor.

Aşağıda adım adım yapmanız gerekenler anlatılmıştır:

 1. VeraCrypt isimli disk şifreleme programını ücretsiz olarak buradan indirin.
 2. Programı kurup çalıştırdıktan sonra System > Encrypt System Partition/Drive yolunu izleyin.
 3. Sorulduğu zaman şifreleme seçeneklerinden Normal‘i seçin ve Next‘e tıklayın.
 4. Açılan ekranda “Encrypt the whole drive” seçeneğini seçin.
 5. Single-boot seçeneğini seçin ve Next‘e tıklayın.
 6. Encryption Options (şifreleme seçenekleri) kısmını olduğu gibi bırakabilirsiniz.
 7. Şimdi bir şifre oluşturun ve bir kenara not edin. Çünkü birazdan bu şifreyi son defa kullanacaksınız.
 8. Ekrandaki direktifleri takip edin ve bittiği zaman Next‘e tıklayarak tamamlayın.
 9. Rescue Disk oluşturmayı sorduğu zaman Next‘e tıklayın. Bu gerekli bir kurtarma seçeneğidir ve bu SSD diski kullanmaya devam edeceğinizi varsayar.
 10. Wipe Mode (temizleme modu) için “1-pass” seçin ve Next‘e tıklayın.
 11. Son olarak, Test butonuna tıklayarak her şeyi test edin. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, sizden şifreyi girmeniz istenecek. Şifreyi girin ve ekrandaki direktifleri takip ederek şifreleme işlemini tamamlayın.

Az önce oluşturduğunuz ve bir kenara not ettiğiniz şifreyi silin ve sonsuza kadar unutun gitsin. Hepsi bu kadardı. Artık SSD’deki verilerinizi kimse geri yükleyemez ve ele geçiremez. Bundan emin olabilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap