Şimal yıldızı, kutup yıldızı ile yön bulma, demirkazık yıldızı, yön bulma ile ilgili görseller, kutup yıldızı şekli

Etiket: kutup yıldızı nedir, kutup yıldızı resmi, kuzey yıldızı, kutupyıldızı nedir, kutup yıldızı bulma, kutup yıldızı demirkazık, şimal yıldızı nedir, kutup yıldızı ile ilgili resimler, yön bulma ile ilgili posterler, kutup yildizi ile yön bulma, kutup yıldızı ile ilgili resim, yön bulmayla ilgili resim, kutup yıldızları, sadece kutup yıldızı resmi, yön bulma şekilleri nelerdir, kutup yıldızı fotoğrafları, şimal yıldız, küçük ayı takım yıldızı bul

Kutup Yıldızı (Demirkazık, Şimal Yıldızı, Çulpan, Alpha Ursae Minoris)

Kutup Yıldızı (Demirkazık, Kutupyıldızı, Şimal Yıldızı, Kuzey Yıldızı, Lat. Alpha Ursae Minoris). Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı.

Kutup Yıldızı, dünyanın ekseni ile hemen hemen aynı doğrultuda olduğundan, diğer gökcisimlerinin aksine gün boyunca yer değiştirmez ve hep kuzeyi gösterir. Bu özelliği nedeniyle tarih boyunca yön bulma ve seyir amacıyla kullanılmıştır. Aynı nedenle, Demirkazık, Kuzey Yıldızı gibi isimler alır.
Kutup Yıldızı tam olarak dünyanın ekseni ile aynı doğrultuda olmamakla birlikte, aradaki fark sadece bir derecenin dörtte üçü yani 44 dakika kadardır. Dünyanın ekseni zamanla doğrultu değiştirdiğinden bu fark önümüzdeki iki yüzyıl boyunca daha da azalacak ve 25 dakikaya kadar düşecektir. Daha sonra Kutup Yıldızı dünyanın ekseninden giderek uzaklaşacak ve ancak 25.000 yıl sonra aynı yere dönecektir.

Kutup Yıldızı, aslında üç yıldızdan oluşan bir sistemdir. Sistemin en parlak yıldızı olan A; büyük sarı, parlaklığı değişken bir sefeit türevidir. Bunun çevresinde dönen ve bir sarı cüce olan B yıldızı, 1780’de William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Üçüncü cüce yıldızın varlığı 1929’da saptanmıştır.

Kutup Yıldızı’nı gökyüzünde bulmak oldukça kolaydır, daima pusula’nın kuzey ibresi doğrultusunda bulunur. Büyükayı takımyıldızının oluşturduğu “tava”nın gövdesinin sonundaki iki parlak yıldızı (Dabne ve Merak) birleştiren hayalî doğruyu takip ederek, bu iki yıldız arasındaki mesafenin yaklaşık 5 katı kadar ileride Kutup Yıldızı bulunur. Gökyüzünün bu bölgesindeki en parlak yıldız olduğundan, başka bir yıldızla karıştırılma ihtimali düşüktür. Kutup Yıldızı’nın ufuktan yüksekliği, bulunduğunuz enlemi yansıtacaktır. Örneğin, İstanbul’da Kutup Yıldızı ufuktan 41° yükseklikte görünür.

Kutup Yıldızı sadece kuzey yarıküreden görünür, güney yarıküreden görünmez, güneyi gösteren parlak bir güney Kutup Yıldızı bulunmamaktadır. Ancak Güneyhaçı takımyıldızı, güney yarıkürede bulunanlara kabaca güney yönünü gösterir

paylaş:

Yorum Yap