Şiir Dinletisi Nedir, Nasıl Yapılır, Kuralları Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki Linkte Şiir Dinletisi Nasıl Yapılır ve Kuralları Hakkında Bilgi Bulabilirsiniz
Şiir dinletisi ve kuralları / Etkinlikler / Festivaller / Milliyet Blog

Şiir dinletisi ve kuralları

Şiir dinletisi ve kuralları

Sponsorlu Bağlantılar

 

Şiir, hayattaki düzenin örneğini gösterir – J. M. Mackail

Kurallar şiirden çıkar. Ne kadar güzel şiir varsa o kadar da doğru kural vardır.” – Geordano Brono

Mısralar  şairini yücelten bir kanattır, / Şiiri yazmak kadar okumak da sanattır! – Muhsin İlyas Subaşı

***

Kimi zaman salonlarda, şenliklerde, uygun yer ve zamanlarda değişik adlar altında şiir dinletileri düzenlenmektedir. Geçmiş yıllarda görev yaptığım Trakya’dan İstanbul’a gelerek her ay, üstelik on beş yıl kadar süren Pera Palas Şiir Dinletileri’ne katıldım.

Düzenli yaşamda elbette kurallar vardır. Nasıl ki gelişmiş demokrasilerde kurallar işletildiğinde o ülkenin halkı mutlu oluyorsa, bireyi mutlu edebilecek şiir dinletisinin de kimi kuralları vardır. Eğer belirlenmiş kurallara özen gösterilirse; hiç kimse gerilime girmez ve dinleti sonrasında katılımcıların doyumu gözlerinden okunur!

***

Olması gereken ya da anımsadığımız kuralları şöyle sıralayabiliriz:

-Salonun ya da mekanın titiz bir şekilde hazır duruma getirilmesi, katılanların zamanında yerlerini almış olması ve bir başkası için yer ayrılmaması.

-Önceden belirlenen başlama ve bitiş saatlerine yönetim masası yetkililerince de kesinkes uyulması.

-Katılanların geliş sırasına göre; ad-soyad, katıldığı yer, telefon numarası, e-mail adresi, okuyucu mu yoksa dinleyici mi olduğu ve imzası, önceden hazırlanmış olan çizelgede bir görevli tarafından kayda alınması.

-Yönetim masasınca dinletinin zamanında ve uygun kısa açış konuşmasıyla başlatılması.

-Yönetim masasındaki görevlilerin az ve öz konuşması. Katılanların bıktırılmaması. Katılımcılar sıraya göre çağrılarak zamanın çokiyi kullanılması ya da değerlendirilmesi. İyi bir yazın öğretmeninin öğrencilerine daha çok söz hakkı verdiğinin bilincinde olunması.

-Öğrencilerin dayanma gücünün bir saat, yetişkinlerin iki saat olduğunun göz önünde tutulması. Sürenin iyi değerlendirilmesi, uzatılıp can sıkıcı ortama sokulmaması.

-Katılımcıların sadece bir şiir ya da bir eseri seslendirmesi. Kendisinin burnunun bittiği yerde başkasının özgürlüğünün başladığına saygı göstermesi. Bireyci değil, özgeci olunması. Zaman kalırsa istekliler için ikinci şiir ya da müziğe yer verileceğinin anımsatılması.

-Katılımcılar, kesinkes kendi aralarında konuşma yapmaması ve gürültü ortamı yaratılmaması.

-Bellekte varsa ezbere okunması, değilse yazılı metnin esas alınması.

-Şiirini ya da eserini okuyan kişinin oradan ayrılmasının hoş olmayacağından devinimle dinleti sonuna dek hiç kimsenin ayrılmaması, özellikle buna saygılı olunmasının gerektiğinin bilincinde olunması…

***

İzlence sonrasında kimi değerlendirmeler izleyen zaman diliminde yolda ve belli yerlerde yapılır. Katılımcıların yararlandıkları mimiklerinden anlaşılır. Sonrasında yapılacak olan bir başka dinleti dört gözle beklenir.

*

Muhsin DURUCAN

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap