Sıfır Sayısını kim icat etti, 0’ı ilk kim buldu, mucidi kimdir?

Bu yazıda Sıfır Sayısını ilk yapan ve ilk bulan kimdir sorusuna yanıt verilmektedir. Aşağıda Sıfır Sayısı ne zaman icad edildi, Sıfır Sayısı kim tarafından icat edildi, nasıl icad edildi, Sıfır Sayısı icadının hikayesi öyküsü ve tarihi gelişimi,Sıfır Sayısı mucidi kimdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Sıfır Sayısını İcad Eden Kimdir?

Sıfır kavramını (fikrini) ilk olarak, hangi medeniyet içerisinde ve kim tarafından ortaya konulmuş (kullanılmış) olduğunda, kaynaklar hemfikir değildi. Bununla beraber, Eski Hintliler’de, milattan sonra 632 yılından itibaren sıfır için özel bir işaretin kullanılmış olduğunu, zamanımıza kadar intikal eden belgeler göstermektedir.

Eski Hintlilerden kalma kitabelerde (yazıtlarda) görülen, rakam ve işaretler, günümüzde “Hint-Arap sistemi” olarak adlandırılan sisteme göre benzerlik olduğunu, ve nümerik (terkiym) sistemin, o devirdekullanıldığını göstermektedir. Daha sonraki yıllara ait kitabeler, sayılarda, rakamın kendi zat’i değeriyle vaz’i (konum) değeri, (yani sayı içindeki anlam değeri) arasındaki bağıntının bilindiğini, sıfır anlamını veren, “0” gibi bir işaret kullanıldığını da göstermektedir.

Sıfır için, ayrı bir özel işaretin bulunuşu ve basamak fikrinin ustaca kullanılışı, onluk sistemi (decimal), sadece matematiğin değil, ilim dünyasının, en elverişli sistemlerinden biri yapmıştır. Onluk sistemin bu hali için, Fransız matematikçi Pierre Siman Laplace (1749-1827), bu konuda “Dünyanın en faydalı sistemlerinden biridir.” demektedir.
Etiketler: Sıfır Sayısını kim buldu, Sıfır Sayısı icadı hakkında bilgi, Sıfır Sayısı bulunuşu, Sıfır Sayısı nasıl icat edildi, tarihte ilk kez kim icat etti, Sıfır Sayısı tarihçesi ile ilgili kısa bilgi, Sıfır Sayısı ne zaman ve kim tarafından icad edilmiştir, Sıfır Sayısı bulan bilim adamı kim

paylaş:

Yorum Yap