Ses nasıl güzel olur

Ses nasıl güzel olur

Ses nasıl eğitilir?

Mükemmel Ses nasıl olur
Araştırmacılar, mükemmel bir sesin sırrını bulmak için matematiksel bir yöntem üzerinde çalışmalar yaptı Post Office Telecoms’un desteğinde yapılan araştırmada, insanlardan 50 sesi değerlendirmeleri istendi ve daha sonra bu sonuçlar incelendi. Araştırmanın sonucunda, en iyi kadın sesi, BBC sunucularından Mariella Frostrup, İngiliz oyuncular Dame Judi Dench ve Honor Blackman’ın karışımı olduğu ortaya konuldu. En iyi erkek sesinin de İngiliz aktör Alan Rickman ve Jeremy İrons’dan oluştuğu öne sürüldü. Araştırma Sheffield Üniversitesinden dil bilimci Andrew Linn ve ses mühendisi Shannon Harris tarafından yapıldı. İkili, ses, hız, frekans, dakikadaki kelime sayısı ve tonlama kombinasyonuna dayalı bir formül üzerine bu çalışmalarını yaptı. İki araştırmacı, ideal sesin, ağızdan dakikada 164 kelimeden fazlasının çıkmaması ve cümleler arasında 0.48 saniye ara verilmesi olduğu sonucuna vardı.İnternethaber
Ses Nasıl Oluşur?
 
Sesin nasıl oluştuğu ile ilgili temel bilgi şan dersine başlarken çok işimize yarayacaktır. Hepimiz bir enstrümanistin enstrümanını nasıl çaldığı konusunda fikir sahibi olabiliriz, ama şarkı söylerken kullandığımız organların nasıl işlediğini göremediğimiz için sesin nasıl oluştuğunu anlamamız zordur ve zaman alıcıdır. Birçoğumuzun bildiği tek şey ağzımızı açtığımızda sesin çıktığıdır.
 
Boğazımızda ön tarafta burundan ve ağızdan akciğerlere hava taşıyan soluk borusu, onun arkasında ise sıvıları ve gıdaları mideye taşıyan yemek borusu bulunur. Nefes borumuzun en üst noktasında ses tellerimizi de içine alan kıkırdak dokulu gırtlağımız (larinks) yer alır.  
Sağ ve solda iki tane olan ses telleri hareketli organlardır ve birbirlerine doğru yaklaşıp ayrılırlar. Nefes alıp verme sırasında yanlara doğru açılırken konuşma ve şarkı söyleme esnasında birbirlerine doğru yaklaşır ve titreşirler. Ses tellerinin yerleşim yeri boyunda adem elması olarak bilinen çıkıntının 2 cm kadar alt kısmına denk gelir.
 
Ses oluşumu için akciğerlerden gelen hava akımı kullanılır. Akciğerler solunum havasını gırtlağa doğru iterler ve gırtlaktaki ses tellerinin arasından geçen hava ses oluşturur. Bu ses ağız boşluğu, dil, dişler, burun boşluğu ve sinüsler aracılığı ile konuşma halini alır.(Kaynak: http://www.kbbhastanesi.com/egitimkonulari/seskisikligi.htm)
Sesin oluşumunda rol oynayan anatomik yapılar akciğerler, diyafram, gırtlak ve sestelleri, ağız, burun ve boğaz boşlukları, sinüsler, yumuşak ve sert damak, çene, dil vedudaklardır.
 
Dilinizin ucunu üst dişlerinizin arka kısmından başlayarak geriye doğru tüm damağınızda gezdirirseniz, ön kısımda sert dokulu, arka kısımda ise yumuşak dokulu bir damak yapınız olduğunun farkına varırsınız. Egzersiz sırasında tiz perdelere doğru çıkarken içinizden çıkan havanın bir bölümü damağınızın arka tarafındaki yumuşak dokuya (sinüs bölgesi), diğer bir bölümü ise sert dokulu ön damağa yönelir.
 
Şarkı söylerken ses tellerimiz inanılmaz bir hızda titreşirler. Örneğin orta Do (C4) altındaki La (A) notasını seslendirirken ses tellerimiz bu sesi verebilmek için saniyede 440 kere titreşirler.
 
Sesinizin kalitesi, ses tellerinizin doğru pozisyonda olması ve ses tellerinize yeterli miktarda havayı gönderebilmeniz ile doğru orantılıdır. İyi şarkı söyleyebilmek ve doğru yerden konuşabilmek yeterli miktarda havanın ses telleri ile yeterli oranda buluşmasına bağlıdır. Bu, eğitmeninizle şan çalışırken yapacağınız tüm egzersizlerin temelini oluşturmaktadır.
paylaş:

Yorum Yap