Ses Kısıklığı İçin En Etkili Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sesimin kısılmasıyla ilgilenen okurlarıma teşekkür ederim.
Baharı neredeyse yarıladık, henüz ceketle dışarı çıkamıyoruz. Ben soğuk algınlığını tam anlamıyla atlatamadım. Reçeteler almaya da devam ediyorum. Demek yaygın bir hal bu.
Yeni bilgileri paylaşalım.

 • Karanfilli sıcak elma suyundan netice alamayışıma bayağı sinirlendi Gülriz arkadaşım. O tarifi yenilerken, Engin Cezzar da kulağıma bir hazır ilaç fısıldadı, ondan başlayalım: Vocal Zone adlı pastil, eczanelerde bulabilirsiniz.
 • Elif Savaş Felsen: «Yazılarınızı severek okuyorum. Ses kısıklığınıza belki bir yardımım olur diye yazmak istedim. En iyi ilaç ses tellerinizi dinlendirmek, yani susmak. Ya da elden geldiğince az konuşmak. Yalnız fısıldamak iyi değil, fısıldarken ses telleriniz birbirine dokunmadan aralarından hava geçmesine sebep olursunuz ki, bu iyi bir şey değil.
  «Opera sanatçısı olsaydınız ısıtıcı egzersizler tavsiye ederdim. Ilık içecekler, ama ille de sesi dinlendirmek.
  «Bunları nereden biliyorsun, derseniz, ben Amerika’da yaşayan bir opera sanatçısıyım. Sağlıcakla kalın» (20 nisan).
 • Dr. Murat Ersöz (Aile Hekimliği Uzmanı): «Önerim günde dört kez Bepanthène pastil çiğnemeniz ve Vicks vaporoub buğu yapmanız. Böylece hem virüs sayısı ciddî miktarda azalarak enfeksiyon kontrol altına alınır, hem de hasar görmüş ses telleri mukozası hızlı bir biçimde iyileşmeye başlar. Daha uzarsa bir Kulak-Burun-Boğaz uzmanı gerekecektir» (22 nisan).
 • Prof. Dr. Cevdet Erdost (Doktor dediğim Hacettepe’de iktisat hocasıdır): «Benim vereceğim reçeteyi Erdost diye tescil etmek haksızlık olur. Kazakistan Maliye Bakanı Danışmanı olarak Alma-Ata’da görev yaptığım dönemde (1993-96) öğrendim; Alma-Ata Reçetesi diyebiliriz.
  «Büyükçe bir kırmızı turpun üzerini, şöyle ceviz büyüklüğünde, kabak oyar gibi bıçakla oyun. Oluşan çukura tepeleme bir tatlı kaşığı kadar bal dökün. Turpu bu halde çukur bir tabağa koyup 24 saat bekleyin. Ertesi gün, tabağın dibinde biriken sıvıdan, üç beş saat arayla birer kaşık için. Göreceksiniz, hiçbir şeyiniz kalmayacak. Geçmiş olsun!» (14 ocak 2000’de yazılmış bir mektubun, sanırım sureti. Besbelli ki denenmiştir.)
  Ayrı ayrı dördünüze de teşekkür ederim! Endişelenmeyin, hepsini aynı anda değil, ama ayrı ayrı uygulayacağım.
  Gönlünüze bereket!
  *
  Elif Hanım okuruma teşekkür ederken, şunu söylemekten de kendimi alamıyorum.
  Beş altı yıl önce Kulak-Burun-Boğaz hekimi dostuma gittim. Apar topar götürüldüm. Fena halde sesim kısılmış ve akla kötü şeyler gelmişti. Kızımın ve oğlumun çifte refakatlerinde muayene oldum.
  Pastil, gargara tavsiyelerinden sonra, Prof. Cengiz Yağız:
  – Mümkün mertebe konuşmamaya çalış, dedi; sesin için şimdi en iyi tedavi budur.
  Çocuklar geride kaldılar.
  – Doktor başka bir yolu yok mu, diyorlardı; bilirsiniz babamız konuşmadan pek duramaz.
  Üçü bir olup arkamdan güldüler, sizin anlayacağınız.

Ses kısıklığı bitkisel tedavisi   

Ses kısıklığı bitkisel tedavisi

Ses kısıklığı bitkisel tedavisi

Tıp dilinde “Afoni” adı verilen aşırı ses kısıklığı boğaz veya gırtlak hastalıkları, çok yüksek sesle bağırarak gırtlağı tahriş etme, konuşma kaslarını kontrol eden sinirlerin rahatsızlanması, gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Bazen ses tamamen kaybolabilir. Bir-iki gün içinde geçmeyen ses kısıklığında mutlaka doktora başvurmak gerekir. Tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki reçeteler kullanılabilir.
4 bardak koyun sütüne; 1 tatlı kaşığı dövülmüş kereviz tohumu konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.
1 çay bardağı yeni sıkılmış limonsuyu; 1 çorba kaşığı süzme bal ve 1 çay bardağı su karıştırılıp gargara apılır.
6 bardak suya; 1 tane turp doğranır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp, gargara yapılır.
Temiz ve ince bir tülbentin içine; 10 yaprak lahana konur. İyice sıkılarak suyu çıkarılır. Suyuna pişmiş bir yumurtanın ezilmiş sarısı konup, iyice karıştırıldıktan sonra içilir.

 

Ağlama Sonrası Ses Kısılması

Soru: 5 YAŞINDA BİR KARDEŞİM VAR, AĞLADIĞI ZAMAN SESİ KISILIYOR. NEDEN ACABA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM….

Cevap:

Ağlama sırasında yada sonrasında oluşan ses kısıklıkları ses tellerinin zorlanmasına yada oluşan geniz akıntısına bağlıdır. Eğer ses kısıklığı 1 günden fazla sürmüyorsa dikkate alınmayabilir. Özellikle 1 haftayı bulan ve çok sık tekrarlayan ses kısıklıkları çocukta olsa dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

 

Griple Birlikte Gelen Ses Kısıklığı

Soru: Yaş :24 bayan. Gripten sonra sesimde kısılma meydane geldi ne yapmam gerekir?

Cevap: Ses kısılması‘nın nedeninin grip olduğu konusunda eminseniz, muayene bulgularınızı öğrenmeden, bol ılık sıvı gida almanın dışında verebileceğimiz öneri yoktur.

Farenjit Hastalığı İçin Hangi Uzmana Gitmeliyim?

Soru: bende muzmin farenjit var iki yıldır boğazımın sağ tarafında bir ağrı var konuştuğum zaman ağrı ve aşırı bir şekilde yorgunluk oluyor.Ses kısıklığı ilk başlarda olmuyor ancak biraz konuşursam kesiliyorum guatıla ilgili nodul vardı alındı ancak rahatsızlığım devam ediyor .çok dr gittim olumlu bir sonuç alamadım sonunda psikyati polikiliniğne gittim seninişin KBB de dedi bir başkası ise goğüs bölümüne git memi önerdi sizin önerinizi bekliyorum saygılar.

Cevap: Öncelikle KBB muayenesi olmanız lazım. farenjitin sebebi araştırılmalıdır.

Ses Kısıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Soru: 39 yaşında bir ev hanımıyım.Geçtiğimiz ağustos ayından beri sesimde bir kısıklık var.Sesimi duyurmakta zorlanıyorum.Sesim çatallaşmış çıkıyor.
Ayrıca daha önce alerjik öksürük teşhisi de konmuş olup.bu dönemlerde Aktidem kullanmam önerilmişti.
Ses kısıklığı‘na ne sebebiyet vermiş olabilir?Bunu iyileştirmek için ne gibi ilaç kullanmalıyım ya da herhangi bir bitki faydalı olabilir mi?
İlginize teşekkür ederim.

Cevap: Öncelikle geçmiş olsun.Ses kıklıkları‘nın yaklaşık %90’ı geçirilen bir viral üst solunum yolları sonucunda oluşur ve kendiliğinden 7-10 günde düzelir. Ancak sesin yanlış kullanılması yani aşırı ve yüksek volümde kullanılması sonucunda ses tellerinde nasırlaşma (nodül), kanama (bunun sonucunda polip gelişimi) olabilir. Bir de özellikle mideden gelen asit kaçağı sonrası sürekli olarak boğazı kazıma sonucunda ses tellerinde harabiyet olabilmekte ve uzun süreli ses kısıklıkları oluşabilmektedir.Yapmanız gerekn, özellikle ses hastalıkları konusunda uzmanlaşmışolan,videostroboskopik muayene yöntemi bulunan merkezlerde ses tellerinizi muayene ettirmenizdir.

Ses Kısıklığı Şeker Hastalığı İle İlgili Midir?

Soru: Eşim 49 yaşında Şeker hastası, kolesterol ve trigliserit fazla çıktı. Göğsünde sırtına vuran yanmalar ve ağrılar olmakta. Çok sigara kullanmakta idi ancak 4 ay oldu bırakalı yaklaşık bırıktığı günlerden 10-15 gün öncesi kadar boğazında ses kısıklığı oluştu. Ara ara düzeliyor ama genelde ses kısıklığı var. Gittiği Kulak-Burun-Boğaz doktoru boğazında iltihap olduğunu söyledi Antibiyotik verdi, şeker hastalarında bunun geçmeyeceğini söyledi. Şu anda hala geçmemiş durumda. İlaç kullandıktan konra biraz düzelir gibi oldu. Ancak yakında ağabeysini kaybetti. O günden bu yana sesi daha çok kısıldı. Önemli bir şey olabilirmi? Gerçekten şeker hastalığından dolayı geçmezmi? Başka nasıl tedavi edebiliriz?
Teşekkürler

Cevap: Ses kısıklığı bir çok faktöre bağlı olduğundan tektek yorum yapmak doğru olmaz.Hastanın muayenesi (özellikle ses tellerinin durumu) ve bunun yanında sinüzit,farenjit, gastirit gibi bir çok rahatsızlığın varlığı araştırılmalıdır.

 

Geniz Akıntısı ve Ses Kısılması Hakkında…

Soru: Hocam 31 yaşındayım. Boğazımda yaklaşık 6 yıldır sürekli bir geniz akıntısı var. bunun için doktora da gittim. Sinüs filmlerini çektiler sinüslerin kısmen kapalı olduğunu ancak operasyona gerek olmadığını söylediler. Çok sayıda ilaç sprey kullanmama rağmen akıntı yaz kış devam etmekte, sürekli lavaboya tükürmek zorunda kalıyorum. İKinci problemim sesimdeki değişlikler oluyor. Bir gün normal oluyor ertesi gün nezlem olamamasına rağmen nezleymişim gibi sesim kalınlaşıyor. Neredeyse telefonla knuştuğum her kişi her defasına “hastamısın sesin niye değişik” diye soru soruyorlar. Bu iki konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar.

Cevap: iki konuda birbirile bağlantılı olabilir. geniz akıntısı ses kısıklığı yapabilir. allerji ve mide şikayati(reflü) başka bir etken olabilir. KBB ve gastroentroloji beraber değerlendirmeli.

Öksürük ve Ara Ara Gelen Ateş ve Ses Kısıklığı

Soru: 4 yaşında erkek çocuk öksürük ve ara ara gelen ateş ve ses kısıklığı var, hangi hastalığın belirtisi olma ihtimali var? Ses kısıklığı sürekli değil ama bizi endişelendiriyor. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap:

Boğaz arkası iltihabı ve ses tellerinin iltihabı söz konusu olabilir. Bu durum da bir hekimin yapacağı fizik muayene sonucunda belli olur. Boğazda ve boğaz arkasında kızarıklık ve şişlik, akıntı görülecektir.

 

Ses Telleri Üzerindeki Nodüller

Soru: İyi günler diliyorum. sorunun ses telleri üzerindeki nodüller. ilaç tedavisi oluyorum dönem dönem daha iyi oluyorum, ama dönem dönemde hiç sesim çıkmıyor. doktorlar genelde konuşmamın sakıncalı olduğunu söylüyorlar, sizce bu bir çözümmü tedbirmi? Ameliyat mı tek çözüm ya da ameliyat ne zaman yapılır?

Cevap:

Ses kısıklığı , Ses tellerinin yüzey özelliklerinin veya titreşme yeteneğinin değişmesi sonucu oluşur. Oluşmasında rol oynayan faktörler sinüzite bağlı geniz akıntısı, sesin yanlış ve kötü kullanımı, mide problemlerine bağlı olarak mide asidinin yukarı gelmesi, sigara içimi ve alerji sayılabilir.

Ses kısıklığı ile giden hastalıklar iyi ve kötü huylu olarak
sınıflandırılabilir. Ses teli nodülü ( Şarkıcı Nodülü), polip, ses teli felçleri iyi huylu, ses teli ve çevresinin kanserleri kötü huylu hastalıklardır.

Sigara kanserleşmeyi artırdiğı için aktif ve pasif sigara içicileri ses teli kanserleri için risk gurubudur.

Tanı için mümkünse endoskopik muayene yapılmalıdır. 70 derece laringoskopla yapılacak muayene bize yol gösterir. Şüphe durumunda genel anestezi altında biyopsi yapılmalıdır.

İyi huylu oluşumların tedavisi hastayı uyuttuktan sonra mikrolarengoskopi tekniği ile çok başarılı olarak yapılır. Kötü huylu tümörlerde erken tanı koyulabilirse cerrahiye iyi cevap veren bir kanser türüdür.

Ses kısıklığı bitkisel tedavisi Ses kısıklığı bitkisel tedavisi hakkinda aciklamalar Ses kısıklığı bitkisel tedavisi konusunda bilgiler.

Ses Kısıklığı Önlem ve Tedavi Önerileri

Ses kısıklığı seste anormal değişiklikler anlamına gelengenel bir terimdir. Ses kısılması olduğunda ses fısıltı, çatlak, zorlanmış olarak duyulabilir ya da sesin şiddetinde veya tonunda değişiklik olabilir. Sesteki değişiklikler genellikle ses telleriyle ilgili bozukluklara bağlıdır. Ses telleri larenkste bulunan ses oluşumuna yarayan kısımlardın. Fısıltı sırasında ses telleri birbirinden ayrıdır. Konuşma veya şarkı söyleme sırasında bir araya gelirler ve akciğerlerden hava çıkarken titreşerek ses üretirler. Ses tellerinin daha hızlı titreşimi daha yüksek perde ses oluşturur. Ses tellerini düşmesi ya da düzensizleşmesi uygun şekilde bir araya gelme fonksiyonunu bozar ve seste değişikliği yol açar.

Nedenleri
Ses kısıklığının birçok nedeni vardır. Ancak bunların çoğu ciddi değildir ve kısa zamanda düzelme ile sonuçlanır. En yaygın neden akut larenjittir. Akut larenjit genellikle soğuk algınlığına, viral üst solunum yolları enfeksiyonlarına ya da aşırı ve uzun süreli bağırmaya bağlıdır. Ses kısığlığının daha fazla sürmesi genellikle sesin çok fazla süre yüksek volümde veya uzun süreli uygun olmayan şekilde kullanımına bağlıdır. Sesin böyle kullanımı nasıra benzeyen ses teli nodüllerine (şarkıcı nodülü) veya ses teli poliplerine yol açabilir. Nodül profesyonel yaşamda sesini aşırı derecede çok kullanan erişkinlerde ya da oyun sırasında çok bağıran çocuklarda yaygındır. Polipler veya nodüller nadir olarak kansere yol açarlar.

Erişkinlerde ses kısıklığının yaygın bir nedeni gastroözofagel reflüdür. Bu hastalıkta mide asidi yutaktan yukarı çıkarak ses tellerini tahriş eder. Bu hastaların çoğunda mide hastalıklarında görülen yanma şikayetleri yoktur. Ses genellikle sabahları kötüdür ve günün ilerleyen saatlerinde düzelir. Bu hastalar boğazda bir şişlik (yumru) hissi ve yapışkan mukus varlığından şikayet ederler ve boğazlarını temizlemek içinaşırı bir istek gösterirler.

Sigara içme ses kısıklığının bir diğer nedenidir. Sigara gırtlak kanserinin ana nedeni olduğundan sigara içenlerde uzun süreli ses kısıklığı KBB uzmanına gitmeyi gerektirir.

Ses kısıklığına yol açan nadir nedenler arasında alerjiler, tiroit bezi hastalıklmarı, sinir sistemi ile ilgili hastalıklar, gırtlağın yaralanmaları ve bazen normal adet dönemi yer alır. Yaşlılıkla birlikte seste bir miktar kısıklık olması doğaldır.

Soru: Ses kısıklığını kim tedavi edebilir?
Cevap: Soğuk algınlığına veya gribe bağlı ses kısıklığı aile hekimleri, çocuk uzmanları, dahiliye uzmanlarınca da değerlendirilebilir.

Ses kısıklığı iki haftadan uzun ve bilinen bir neden yoksa KBB uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Ses problemleri en iyi şekilde sesin fonksiyonlarını bilen profesyonel bir ekip tarafından değerlendirilir. Bu ekim içinde KBB uzmanı, konuşma bozuklukları uzmanı ve şan hocası bulunmaktadır. Ses bozukluklarının birçok farklı tipi vardır. İpuçları ancak profesyonel ekiplerce değerlendirilmektedir.

Soru: KBB uzmanına ne zaman gidilmeli?
Cevap:
·
Ses kısıklığınız 2-3 haftadan uzun sürmüşse,
·Ses kısıklığına aşağıdaki nedenlerden biri ya da birkaçı eşlik ediyorsa,
·Grip veya soğukalgınlığı dışında bir ağrı,
·Kanlı öksürük,
·Yutma güçlüğü,
·Boğazda kitle hissi,
·Birkaç günden fazla süren tam ses kaybı veya seste ciddi değişiklikler.

Soru: Ses kısıklığı nasıl değerlendirilir?
Cevap: KBB uzmanı ses kısıklığının ve genel sağlık hikayenizi tam olarak alacaktır. Doktorunuz boğazanızı küçük bir ayna ya da değişik optik cihazlarla ses tellerinizi muayene edcektir. Muayenin videoya kaydı rahatsızlıını tam analiz etmeye yardımcı olacaktır.

Bu işlemler rahatsızlık verici değildir ve hastaların çoğu tarafından tolere edilmektedir. Bazı hastalarda akustik analiz olarak bilinen özel testler sesin değerlendirilmesi için örahatsızlık verici değildir ve hastaların çoğu tarafından tolere edilmektedir. Bazı hastalarda akustik analiz olarak bilinen özel testler sesin değerlendirilmesi için öneribilir. Bunlarla sesteki düzensizlikler sesin akustik içeriği, hava akımı ve diğer özellikler ölçülür. Elde edilen sonuçlar tanıda ve tedavide yararlıdır.

Soru: Ses bozuklukları nasıl tedavi edilir?
Cevap: Ses kısıklığının tedavisi nedene yöneliktir. Ses kısıklıklarının çoğu sesin dinlendirilmesi ve kullanımının yeniden düzenlenmesi ile tedavi edilebilir. Doktorunuz sesi kullanma ile ilgili bazı önerilerde bulunacaktır. Polip veya bazı nodüllere de küçük bir operasyon önerilecektir.

Sigarayı bırakma ve sigara içilen ortamlardan uzak durma bütün hastalar için önerilir. Sıvı alınması yararlıdır.

Konuşma dili bozuklukları uzmanı bazı ses bozukluklarını giderebilen rehabilitasyonu sağlayabilmeleridir. Bazen hastalar yüksek sesle konuşma, bağırma gibi aşırı kullanım ve sigara içimi gibi kötü alışkanlıklara sahip olmaktadır. Konuşma eğitimi ile sesin daha doğru çıkartılması öğretilebilir. Nodül gibi problemler çözülebilir. Hastaların sorunu özellikle şarkı söyleme ile ilgili ise şan hocası hastanın tekniğini düzelterek sorunu çözebilir.

Soru: Hafif ses kısıklığını önlemek ve tedavi etmek için ne yapabilirim?
Cevap:
·
Sigara içiyorsanız bırakınız.
·Alkol ve kafein gibi vücudu susuz bırakan faktörlerden uzak durunuz.
·Pasif sigara içicisi olmaktan kurtulunuz.
·Bol miktarda su içiniz.
·Evinizi nemlendiriniz.
·Baharat ve alkolden uzak durunuz.
·Sesinizi çok uzun süre ve çok şiddetli kullanmaktan uzak durunuz.
·Profesyonel ses eğitimi alınız.
·Sesiniz bozuk ve kısık ise konuşma ve şarkı söylemkten kaçınınız. (Burkulmuş bilekle yürümek gibi).

Doç. Dr. Dilaver ÖZTURAN

Ses Kısıklığı ve Tedavisi

Ses tellerinde meydana gelen bir rahatsızlık normal konuşmayı etkiler. Geçici ses kaybının en sık karşılaşılan nedeni larenjit hastalığıdır. Larenjit, gırtlak ve gırtlaktaki ses tellerinin bir enfeksiyon sonucu iltihaplanmasıdır. Sesin aşırı bir şekilde kullanılması da ses kısıklığına yol açabilir. Ses kısıklığı genellikle ağrı yapmaz ve birkaç gün içinde geçer. Ev tedavilerine iyi yanıt verir.

Ses kısıklığı, gırtlakta bulunan ve konuştuğumuz zaman titreşimleriyle ses oluşturan ses tellerinin normal hareket edememesinden kaynaklanır. Soğuk algınlığı gibi virütik enfeksiyonlarda ses kısıklığına da sık rastlanır. Sigara dumanı ve diğer tahriş edici maddeler de larenks iltihaplarına neden olur. Şarkıcılar, öğretmenler gibi seslerini çok fazla ve uygunsuz kullanan kişiler ses kaybına yatkındır. Devamlı ses kaybı veya ses kısıklığına ise ses telleri üzerindeki polipler (iyi huylu tümörler) veya nadiren de kanser neden olur.

Ses Kaybı ve Ses Kısıklığı Tedavisi

 • Bir enfeksiyonunuz varsa çalışmalarınızı kısıtlayın ve hastalığı soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı gibi tedavi edin.
 • Sesinizi dinlendirin ama fısıldamayın.
 • Havayı bir nem cihazı, bir tas kaynar su veya kalorifere yakın yere koyacağınız tas içindeki su ile nemlendirerek gırtlağınızı nemli tutun.
 • Bol sıvı alın fakat idrar miktarını artırarak su kaybına neden olduğu için kafein ve alkolden uzak durun.
 • Sigara içmeyin ve kirli hava teneffüs etmeyin.
 • Boğazınızı temizleme hareketi gırtlağınızı tahriş edebilir. Onun yerine yutkunmayı deneyin.

Aromaterapi

 • Çabuk rahatlamak için, antiseptik ve antienflamatuar özellikli lavanta, sandal ağacı ve papatya yağı (toplam dört-altı damla) katılmış kaynar suyun buharını teneffüs edin.
 • İltihabı azaltmak için, yarım bardak ılık suya ikişer damla sandal ağacı ve limon yağı damlatıp bununla gargara yapın.

Bitkisel İlaçlar Tedavi

 • Sığırkuyruğu, adaçayı, kekik veya zufa otu çayı ile sıcak kompres hazırlayın. Bunu boğazınızın etrafına yerleştirin. Isıyı tutması için üstüne kuru bir havlu sarın. Kompres soğuyunca yenileyin.
 • Yarım bardak ılık suyun içine birkaç damla mür, adaçayı veya çay ağacı tentürü damlatın ve bununla günde üç ila altı kez gargara yapın.
 • İki saatte bir, ekinezya, sığırkuyruğu, kedi nanesi, ökdürük otu ve kekik karışımından hazırladığınız çaydan için.

Uyarı: Bitkisel ilaçlar fazla alındığı takdirde sağlığa zararlı olabilecek aktif maddeler içerir. Önerilen dozu aşmayın ve herhabgi bir kuşkuya kapıldığınızda doktora danışın. Doktorun verdiği ilaçları kullanırken ayrıyeten bitkisel ilaçlar kullanmadan önce doktorunuza danışın. Hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz varsa, emziriyorsanız, 70 yaşın üzerindeyseniz, 16 yaşından küçükseniz doktora danışmadan bitkisel ilaç kullanmayın.

Anahtar Kelimeler:Ses kısıklığı, Ses kısıklığı bitkisel tedavisi,Ses kıklıkları, bitkisel ses kisikliği tedavisi,ses kısıklığına bitki tedavisi,ses kısıklığı bitkisel tedavi, ses tellerine bitkisel çözüm

 

paylaş:

Yorum Yap