Septik şok neden olur? Septik şok tanı ve tedavisi hakkında bilgi

Septik-sok.jpg (475×550)

Septik şok nasıl bir hastalıktır? Septik şok ölümcül müdür yani ölüme neden olur mu? Septik şok nasıl tedavi edilir? Septik şokun başlıca belirtileri nelerdir ve Septik şoka sebep olan faktörler ile ilgili ayrıntılı bilgi…

Septik şok, ateşte yükselme, solunumda hızlanma, kalp atımında fazlalaşma ve lökosit oranında artma ya da azalma ile ilk belirtilerini veren hastalıktır.

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke, septik şokun başlangıç aşaması olan sepsisi, “Bir enfeksiyona karşı vücudun verdiği kontrolsüz aşırı yanıt” olarak tanımladı, tablonun bakteri, mantar ve virüs nedeniyle gelişebildiğini söyledi.

Bağışıklık sistemini etkileyen kanser, diyabet gibi hastalıkların ya da tedavi sırasında kullanılan bazı ilaçların sepsisi kolaylaştırabildiğine dikkat çeken Dr. Büke, 65 yaş üstü veya çocuk hastaların da risk grubunda yer aldığını ifade etti.

Sepsiste erken teşhisin hayat kurtarabildiğini dile getiren Çağrı Büke, septik şoka ve çoklu organ yetmezliğine girmemek için bazı belirtilere dikkat edilmesini gerektiğini söyledi. Tüm enfeksiyon durumlarında 4 önemli belirtinin büyük önem taşıdığını kaydeden Büke, şöyle devam etti: “Ateş çok önemli. 38,3 ve üzeri ateş önemli bir bulgu. Ayrıca 36 derecinin altındaki vücut ısısı da sepsis açısından uyarıcı olmalıdır. Solunum sayısının dakikada 20’nin üstüne çıkması, kalp atım hızının 90’ın üzerinde olması ve lökositin 12 binin üstünde ya da 4 binin altında görülmesi de belirtiler arasındadır. Bu dört belirtiden 2’si varsa bu kişinin aksi ispat edilene kadar sepsis olduğunu kabul edip en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.”

Tedaviye rağmen sepsis vakalarının septik şoka girebildiğini de kaydeden Büke, septik şokta ise tansiyon düşüklüğü, kalp kaslarının kasılmaması durumunun yaşandığını ifade etti.

paylaş:

Yorum Yap