Sanat alanında ün yapmış kişiler türk, tanınmış ünlü insanlar

Sanat alanında ün yapmış kişiler türk, tanınmış ünlü insanlar

Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Tüm dünyanın tanıdığı isimler arasında Türk edebiyatının önemli yazarları da bulunuyor. “İnce Memed”, “Demirciler Çarşısı Cinayeti”, “Yer Demir Gök Bakır”, “Binboğalar Efsanesi” gibi eserleriyle yurtdışında çok sayıda ödül alan Yaşar Kemal’in, 29 dilde yayımlanmış kitaplarıyla dünya yazınında çok önemli bir yeri var.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Orhan Pamuk, dünyanın en prestijli Nobel Ödülü’nü alan ilk Türk oldu. Kitapları 58 dile çevrildi ve 100’ü aşkın ülkede yayımlandı. 2005 yılında Prospect dergisi tarafından dünyanın 100 entelektüeli arasında gösterildi, 2006 yılında ise TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

1999 yılında çektiği “Harem Suare” ile Cannes Film Festivali’nde ödül alan Ferzan Özpetek, bu filmle İtalya’da gişe rekorları kırdı. 17 yaşında İtalya’ya giden ve Roma’ya yerleşen Ferzan Özpetek, sinemayı öğrendiği, yaşamını kurduğu İtalya’da Türk kimliğini de katarak çektiği filmlerle dünyanın en ünlü yönetmenlerinden biri oldu.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Cannes Film Festivali’nde Üç Maymun filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan…
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Almanya’da yaşayan Türk yönetmen Fatih Akın 2004’de “Duvara Karşı” filmiyle Berlin Altın Ayı ödülünü, 2007’de “Yaşamın Kıyısında” filmiyle Cannes Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü aldı. Akın, son filmi ‘Soul Kitchen’la ise Venedik Film Festivali’nde jüri özel ödülünü kazanarak üç büyük festivalden de ödüle ulaşan yönetmen ünvanını aldı.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Türkiye’nin adını yoğun olarak duyurduğu alanların başında tekstil ve moda geliyor. Türk modacıları tasarımlarıyla dünya podyumlarında yer edinirken, Rıfat Özbek… Hüseyin Çağlayan… Atıl Kutoğlu… Dice Kayek markasını yaratan Ece Ege ve Ayşe Ege… Cemil İpekçi gibi modacılar dünyaca ünlü sanatçıları giydiriyor.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Türk sanatçılar hem popüler, hem klasik müzikte hatırı sayılır bir yere sahip. Pop müzik sanatçısı Tarkan, parçaları ve klipleriyle dünya gençliği tarafından tanınıyor.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Fazıl Say; Gershwin, Stravinsky ve Mozart yorumlarıyla pek çok ülkede “Yılın CD’si” ödülünü kucakladı. Sanatçı, Aşık Veysel’e getirdiği özgün yorumla da dikkatleri üzerine topladı.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Mehveş Emeç… Ayşegül Sarıca… Piyanis Gülsin Onay… Burçin Büke… İdil Biret… Güher-Süher Pekinel kardeşler… Keman sanatçısı Suna Kan… Ayla Erduran… Flüt virtüözü Şefika Kutluer…
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Caz müziğinin iki önemli ismi Kerem Görsev ve İlhan Erşahin de kendi alanlarında Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor. Yıllardır New York’ta yaşayan tenor saksafoncu İlhan Erşahin, Valery Panomaroy, Wallace Rooney, Kenny Garret gibi devlerin topluluklarında çaldı ve tanınmış sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

D.J Arkın Allen”, nam-ı diğer “Mercan Dede” ise doğuya özgü Sufi müziğini çağdaş müzikle harmanlayarak adını dünyaya duyurdu.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Başarılardan ötürü Grammy Özel Ödülü’ne layık görülen Türk müzik yapımcısı Arif Mardin, Amerikan plak sanayii çevreleri tarafından çok iyi tanınan bir isim. Mardin’in çalıştığı ünlüler arasında Bee Gees, Barbara Streisand, Bette Midler, Aretha Franklin, Diana Ross, Ringo Starr gibi devler bulunuyor.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Dünya müzik devi Atlantic Records’un eşbaşkanı Ahmet Ertegün de çok sayıda ünlüyü müzik dünyasına kazandıran bir kişi. Time dahil pek çok dergiye konu olan Ertegün, Aretha Franklin’in söylediği “Spanish Harlem”, Donna Summer’ın seslendirdiği “There Goes My Baby” ve dillerden düşmeyen “Stand By Me” adlı parçaları meşhur etti.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

On iki dev adam… Milli Basketbol Takımımız… NBA’deki gururlarımız Hidayet Türkoğlu ve… Mehmet Okur… Ünlü basketbolcular ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyaretinde beğenisini sunduğu isimler oldu…
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Dünya Kupası’nda üçüncülüğü elde eden A Milli Futbol Takımı, günlerce spor kamuoyunu meşgul etti. EURO 2008 Avrupa Şampiyonası’nı sahadaki mücadelesi ve son dakika golleri manşetlere taşındı…
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Dünya sualtı dalış rekortmeni Türk dalgıç Yasemin Dalkılıç…
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Everest’e çıkan ilk Türk dağcısı Nasuh Mahruki
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Dünya Süper Sport Motorsiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

Tıp ve bilim alanında da Türkiye’nin adını dünyaya duyuran çok sayıda isim var. ABD’nin önde gelen kalp cerrahlarından Mehmet Öz, “Batı tıbbı ile alternatif tıbbı birleştiren” çalışmaları ile ünlü.
Dünya nın Tanıdığı Türkler

 

ABD’de yaşayan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, alanı nöroşirürjide rakipsiz kabul ediliyor ve Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil ediyor.
 dünyaca ünlü türk sanatçılar, dünyaca ünlü sanatçılarımız, türk modacıların isimleri, ünlü türk sanatcılar, dünyanın en ünlü sanatçıları, dünyaca ünlü sanatcılar, dünyaca tanınan türkler, dünyaca ünlü türk sanatçıları, dünyaca tanınmış türk sanatçılar, dünyada tanınan türkler, dünyaca ünlü türk şarkıcılar, dünyaca tanınmış türkler, pop müzik sanatçıları, ünlü türk modacıların isimleri, dünyaca ünlü türk sanatçıların isimleri, ünlü türk modacılar, tanınmış türkler, dünyaca tanınan türk sanatçılar, dünyanın tanıdığı türkler, dünyanın en ünlü sanatcısı
paylaş:

Yorum

 1. ne güzel şeyler yazıo bundan sonra böyle ödevlerim olursa hep bu siteye giricem

 2. gerçekten de çoooo iyiii
  🙂 ben de hep burdan yapmayı düşünüyom ödevlerimi….

 3. ödevimde çok işe yaradı çok iyi hep ödevlerimi burdan yapacağım

 4. bu makaleden faydalanarak ödevimi hazırladım. katkınız için teşekkür ederim. yazan elleriniz dert görmesin.

Yorum Yap