Sabah namazının vaktinin başlaması ve bitmesi, ne zaman başlar ne zaman biter, saat kaçta başlıyor kaçta bitiyor?

Sabah namazı kılmak bir çoğumuz için oldukça zor gelebilir ya saatini ayarlıyamayız yada en son ne zamna kılınır bilemediğimiz için kafamızda sorular olaşabilir.Sabah namazı vakti ne zaman ve en son sabah namazı ne zaman kılınır bu sorunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanifilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsaktan hemen sonra kılınmamaktadır.Ayrıca imsak vaktinde değil de namaza başlanacağı vakit ezan okunur ki, insanlar namazın kılındığı vakti bilip cemaate gelsinler diye namazdan önce okunmaktadır.

Sabah Namazı İmsak girer girmez de kılınabilir. Ezanı beklemeniz şart değildir.Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa Hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gereklidir.

Eğer Zamanında sabah namazını kılamadıysanız güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsanız, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza edebilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap