Resimli Atkı Modelleri Örnekleri Anlatımlı Yapılışı, Nasıl Yapılır

MALZEME : Astra
RENK NO : 1182, 207,217 (2 yumak) 1183,139,184,161 (Ter yumak)
ŞİŞ NO: 4,5
ÖRGÜ ŞEKLİ: Jakarlı örgü
AKSESUAR: Ponpon için elyaf
Malzemeler ve renk numaraları Nakoya göre verilmiştir.

Yapılışı:ATKI: 70 ilmekle başlanır ve diyagramdaki örgü tekniği uygulanarak 2,5 metre örülür. Atkı uçlarında 30 cm’lik bölüm dikilir. Alttan 15 cm lik bölüm elyafla doldurularak bağlanır ve 1 ponpon elde edilir aynı şekilde kalan 15 cm’lik bölüm bağlanarak ikinci ponpon yapılır. Bu uygulama atkının her iki ucunda tekrarlanarak uçlarda 2′şer ponponla atkı tamamlanır.
BERE: 90 ilmekle başlanır ve diyagramdaki örgü tekniği uygulanarak 70 cm örülür. Tepe kısmına gelen bölümün 15 emi dikildikten sonra içi elyafla doldurularak ponpon yapılır. Ponponun hemen altından yapılan şık bir düğümle bere tamamlanır.


——————————————————–
Üç tane ince uzun şerit örüyoruz. Lastik örerseniz daha düz, bir sıra ters bir sıra düz örerseniz resimdeki gibi daga yuvarlak bir atkı elde edersiniz. Üç şeriti resimdeki gibi aynı renk yada farklı renklerde örebilirsiniz. Evdeki artmış yünleri değerlendirmek için farklı renklerde örmek iyi bir fikir. örgü bittikten sonra uçlarına ponpon yapıyoruz. Şeritleri lastik örerseniz düz durması için aralarda gizli dikişle tutturabilirsiniz.

——————————————–

Bere Modeli:
Malzemeler:100 gr ip
10 numara tığ.
Beremizin ilk sırasına 10 zincir yaparak başlıyoruz.İkinci sırada içerisine 30 adet tek mil başılı dolgu yapıyoruz ve uçlarını birleştirerek yuvarlak yapıyoruz.Üçüncü sırada yine aynı şekilde dolgu yapmaya devam edeceğiz ancak dolguların arasına bazen bir bazen iki dolgu yapacağız .Bu şekilde her sırada dolgu sayısını artırdıkça zaten beremiz yuvarlak sekli alacaktır.Yaklaşık 12 sıra bu sekilde dolgulara devam edeceğiz ve istediğimiz uzunluğa ulaştığında beremizi bitireceğiz.
Beremizin motifleninin yapımı:
Öncelikle resimde olduğu gibi kare motifleri öreceğiz ve çiçekleri üzerine tığ ile ekleyeceğiz.Çiceklerimizi yaparken önce küçük çiceği yapacağız bitince çiçeğimizin arkasına başlangıç yerini dörderip zincir yapıp geri batarar yaprakları yapabileceğimiz zincirleri oluşturacağız ve aynı şekilde büyük çiçeklerimizi de yapacağız ve motiflerimizi uç uca ekleyerek beremizin bitiş yerinin uzunluğuna ulaştığımızda tığ ile çiçekleri berenin ucuna birleştireceğiz.
ATKI MODELİ :
MALZEMELER:
300 gr ip
10 Numara tığ
Atkımızı örmeye motiflerden başlayacağız.Kare motiflerimizi oluşturduktan sonra bere modelimizde olduğu gibi çiçekleri karelere yerleştireceğiz ve tığ ile oraya ekleyeceğiz.Yaklaşık 40 motif atkımızın uzunluğu için yeterli olacaktır.

——————————————
Malzeme:150 gr nako bonbon ip – 4,5 no şiş
Örneği: 25 ilmek başladım.5 ilmek haroşa,5 ilmek şişe 2 boş sararak ördüm.bir sonraki sırada sardığım ipleri saldım, diğerlerini haroşa ördüm.2 sıra haroşa örerek bu sefer sardığım yerleri değiştirerek(haroşanın üzerne örnek,örneğin üzerine haroşa)devam ediyorum.aralara hep 2 sıra haroşa örülecek..

paylaş:

Yorum Yap