Resimlerin üzerindeki reklamları, flash ve videoların içindeki reklamları engelleme, nasıl engellenir?

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet siteleri artık eskisi kadar temiz ve düzenli değil. Sayfanın neredeyse her tarafından reklam fışkırabiliyor. Website yöneticileri daha fazla para kazanmak için şimdilerde sayfalarındaki resimlerin içine ve videoların içine bile reklam kodları yerleştiriyorlar. Haliyle bu durum kullanıcıları rahatsız ediyor.  Hiç kimse reklam dolu bir sayfada dolaşmaktan keyif almaz. Peki ya ne yapacaksınız? Bu resim, video ve flash reklamlarını engellemenin bir yolu yöntemi varmı? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Hem de hiçbir ücret ödemek zorunda kalmadan sadece ücretsiz bir tarayıcı eklentisi ile bu işi kökünden halledebilirsiniz. Bu kullanışlı ve faydalı eklentinin adı Adblock Plus. Firefox için en iyi ve olmazsa olmaz eklentilerden biridir. Şimdi sizlere bu eklentiyi nereden, nasıl yükleyeceğinizi ve gerekli ayarları nasıl yapacağınızı göstereceğim.

Mozilla’nın en popüler ve en işlevsel eklentileri içinde ilk sıralarda kendine yer bulan Adblock Plus eklentisi Türkiye’de de bir çok Mozilla Firefox kullanıcısı tarafından kullanılmakta. Peki Adblock Plus nedir?

Adblock Plus; İnternet ortamında gezdiğimiz sitelerin çeşitli kısımlarına konumlandırılmış, genelde kullanıcıların dikkatini çekecek yerlerde bulunan ve sitenin tarayıcımızda açılma süresini olumsuz etkileyen, gereksiz yer kaplayan, gözümüzü rahatsız eden, müstehcen reklamların çıktığı, görselleri sayfa düzenini bozmadan kısmen veya tamamen olarak kaldırmasına yarayan firefox eklentisidir. Böylece hem kotamızı hem de internet hızımızı standartlarımızın üzerine çıkartmış oluyoruz.
Şimdi Firefox Adblock Plus etkentimizi birlikte uygulamalı olarak deneyip inceleyelim. Şimdi eklentimizin bulunduğu kısma (buraya) giderek Add to Firefox butonuna tıklayın ve eklenti ekranındaki “Şimdi kur” butonuna tıklayarak eklentiyi kurmaya başlayınız.

Eklentimizi yükledikten sonra değişikliklerin etkin olabilmesi için Firefox uygulamasını baştan başlatıyoruz.

Görüldüğü üzere Firefox web tarayıcımızın üstünde
Kurulum aşamasını geçtikten sonra nasıl kullanılacağına nelere dikkat edeceklerimize bakıyoruz.

Simge Renkleri
Kırmızı: Eklentinin etkin olduğunu gösterir. (Simge sağ tık > Adblock Plus’ı etkinleştir)
Yeşil: Eklentinin o anki bulunduğunuz sitede devre dışı bırakıldığını gösterir. (Simge sağ tık > Bu sitedeyken devre dışı kal)
Gri: Adblock Plus’ın etkin olmadığını gösterir. (Simge sağ tık > Adblock Plus’u etkinleştir)

Reklam kaldırma çeşitleri
1.Reklam kaldırma yönetmi
Reklamlarından rahatsız olduğumuz siteyi açıp Adblock simgesinin üzerine tıklıyoruz. Sayfa altında açılan ekranda sitedeki tüm görsellerin bağlı olduğu dizin konumları çıkacaktır, klavye veya fare yoluyla sıra sıra aşağı inerek geçiniz. Görsellerin kaynak linklerini sırasıyla geçerken sitedeki rahatsız olduğumuz resimi, flash türündeki görselleri eklenti kırmızı noktalardan oluşan kare içine alacaktır.
Eğer sizi rahatsız eden bir reklam veya resim ise sırasıyla geçtiğimiz kaynak linkinin üzerine çift tıklayarak veta enter tuşuna basararak engelleme ekranını açarız.Ve kırmızı yuvarlak içine gösterdiğim yeri işaretledikten sonra Süzgeç ekle butonuna basıyoruz ve reklam bulunduğu yerden kayboluyor.

Dikkat! : Burada önemli bir noktaya değinmekte fayda var.
http://www.sitedomain.com/468×80.swf
ve
http://www.sitedomain.com/*
İki dizin yolu var. Eğer içinki şıkkı seçersek siteye ait tüm görselleri engellemiş oluruz ve sitenin düzeni bozulur. Bizim amacımız rahatsızlık veren görselleri engellemek. Bu yüzden site dizinindeki 468×60.swf flash dosyası şııkını seçerek süzgeç ekle diyoruz. 

2.Reklam kaldırma yöntemi
Resim engelleme: Bir de en kolay yöntemi belirtelim. Site üzerinde gözümüze batan ve bizi rahatsız eden Resim üzerine gidiyoruz, sağ tıklıyoruz ve “Resimi engelle..” seçeneğine tıklayarak resim 5 te ki gibi görseli engelliyoruz.
Flash engelleme: Engellemek istediğimiz flash görselin üzerine geliyoruz ve hemen görsel reklamın çevresindeki bir köşede engelle kutucuğu çıkıyor, ona tıklayıp engelleme ekranından resim 5’te ki gibi engelliyoruz.

Bence harika bir program ve kesinlikle herkesin kullanmasını tavsiye ediyorum…

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap