Plastik Pet Şişelerden Sal Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

sal yapımıkendimiz yapalım

Son zamanlarda google arama motorunda “Kolay Proje Yapalım” anahtar kelimesi kullanılarak proje örnekleri arayan kullanıcı sayılarında artış olduğu gözlemlendi. Sizlerde şekilde görüldüğü gibi bir Kolay Proje olan SAL PROJESİNİ yapmak istiyorsanız buyrunKENDİMİZ YAPALIM.

kendimiz yapalımatık maddelerin değerlendirilmesi

Projeyi yapmaya başlamadan önce kaç adet plastik pet şişesi toplamamızı hesaplamamız gerekmektedir. Kendimi ve bir arkadaşımı taşıması için gerekli olan plastik pet şişe miktarını hesaplamak için ARŞİMET PRENSİBİNDENfaydalanıyoruz. Arşimet prensibine göre sıvı içerisine batırılan bir cisim, batırılan kısım kadar sıvıyla yer değiştirir. Yerini değiştiren sıvının ağırlığına eşit bir kuvvetle aşağıdan yukarıya doğru kaldırılır.

Sal üzerine binecek olan iki kişi için toplam ağırlık 170 kg olsun. Arşimet prensibine göre  0.5 lt. (1 lt=1 kg) pet şişelerden  minumum 340 adet lazım. Biz işimizi sağlam yapalım birde fazla kilolu arkadaşlarımızında bineceğini hesaplarsak 400-500 arası pet şişe topluyoruz. Artıkım toplama yöntem ve teknikleri sizin yaratıcılığınıza kalmış. Okul,market,toplu alışveriş merkezleri vb.

projekendimiz yapalım

Projemizin planı şekilde görüldüğü gibi olacak.

  1. Platform olarak kontrplak kullanılacak.
  2. Pet şişeler balıkçı ağına toplanacak.
  3. Pet şişeleri platforma montaj etmek için PVC kullanılacak.
kendimiz yapalımproje

İlk olarak balık ağlarımızı 2m boy 1m en ölçüsünde kesiyoruz. Kestiğimiz yerleri aşağıda bulunan fotoğraflarda görüldüğü gibi plastik kablo kelepçeleri ile birleştiriyoruz. Elde ettiğimiz ağların içine pet şişelerimizi eşit olacak şekilde oluşturduğumuz DUBA nın içine dolduruyoruz.

proejlerteknoloji tasarm

Elde ettiğimiz dubaları PVC borularla şekilde görüldüğü gibi birleştiriyoruz. Oluşturduğumuz çerçevenin boyu 2m genişliği ise 1m. Projemizin çerçevesini oluştururken sıhhi tesisat malzemeleri kullandık ama siz farklı alternatifler kullanabilirsiniz.

pvc projelerisal yapımı

Köşe birleştirme işlemlerini su tesisatı yapan dükkanlarda yaptırabilirsiniz. Gerekli alet ve donanıma sahipseniz PVC birleştirici aletleri kullanarak kendiniz evde yapabilirsiniz.

teknoloji ve tasarım dersiteknoloji tasarım

 

Ewet arkadaşlar artık projemizin son adımlarını yapıyoruz. Sırada PATFORMU oluşturmak kaldı. DUBA’larımızı kontrplak üzerine aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi:

  • PVC Kelepçeleri
  • Civata
  • Uçurtma ipi kullanarak montaj ediyoruz.

 

inovasyonbasit proje

İştee bu kadar arkadaşlar BİTTİİİİ.. Unutmadan SAL’ınızı kullanmak için KÜREKLERE ihtiyaç duyacaksınız. Başka bir yazımızda sizlere KÜREK yapımını anlatacağız. Şimdilik kürek benzeri veya hazır kürekleri kullanarak SAL keyfi çıkarmaya başlayın.

paylaş:

Yorum Yap