Peygamber Efendimizin En Sevdiği İsimler, Hz. Muhammed’in Beğendiği İsimler Nelerdir

Peygamberimiz Hz.Muhammed (SA)’in en çok hoşuna giden isimlerin ad listesi aşağıda verilmiştir.

Çocuklarımıza koyacağımız isimler bir ömür boyu onlarla birlikte anılacaktır. Bu yüzden isim seçerken dinimizin uygun gördüğü isimleri koymak son derece önemlidir. Peygamber Efendimizin beğendiği ve sevdiği isimleri koymak da son derece önemlidir. Her ne kadar Peygamber Efendimizin sevdiği isimlerin tümünü bilemesek de onun isim koyduğu kişilerin hikayelerinden bazı sonuçlara varabiliriz:

– Sehl İbnu Sa’d es-Sâidi (r.a.) buyurdu ki: Hz. Peygamber (s.a.v.) Fâtıma (r.a.) annemizin evine uğramıştı. Hz. Ali (r.a.)’yi evde bulamayınca: “Amca oğlun nerede?” diye sordu. Fatıma (r.a.): “Aramızda bir şekerlenme oldu. Bunun üzerine bana kızdı ve çekip gitti” dedi. Resûlullah (s.a.v.) birine: “Hele bir arayıver nereye gitmiş” diye emretti. “Mescidde yatıyor!” diye haber verince, Resûlullah (s.a.v.), ‘Kalk ey Ebu Turâb, kalk ey Ebu Turâb (yani Toprak babası) diye seslendi.Sehl der ki: Hz. Ali (r.a.)’nin en çok sevdiği ismi bu isimdi.

-Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Zeyneb Bintu Ebî Seleme’nin ismi Berre idi “Nefsini tezkiye ediyor” denildi Bunun üzerine Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) onu Zeyneb diye isimlendirdi

– Hz. Aişe (r.a.): “Ey Allah’ın Rasûlü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var, (benim yok)”. Dedi ki: “Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen.” Aişe, “Ümmü Abdillah (Abdullah’ın annesi)” diye künye almıştı”

-İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) diyor ki: Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) Âsiye (isyankâr, itaatsiz kadın) ismini değiştirip Cemîle (güzel kadın) yaptı

– Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: “Abdullah İbnu Ebi Talha’yı doğduğu zaman Resûlullah (s.a.v.)’a götürdüm. Bebek bir bez içerisinde idi. Vardığımızda Resûlullah (s.a.v.) devesine katran sürüyordu. “Beraberinde hurma da getirdin mi?” diye sordu. “Evet” dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi, sonra çocuğun ağzını açtı. Ağzına tükrüğü püskürttü. Bebek, yalamaya başladı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) “Ensar’ın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor)” diye latife etti ve çocuğuAbdullah diye isimledi.”

Örnek olabilecek diğer mübarek isimler şunlardır:

Peygamberimizin Hanımları

Ayse-i Siddiyka (ra)
Cuveyriye Bint-i Haris (ra)
Hafsa (ra)
Hatice-yi Kübra (ra)
Meymune bint-i Haris (ra)
Safiye Bint-i Hayy (ra)
Sûde Bint-i Zem’a (ra)
Ümm-i Habibe (ra)
Ümm-i Seleme (ra)
Zeyneb Bint-i Cahş(ra)
Zeyneb Bint-i Huzeyme (ra)

Peygamberimizin Kızları

Fatıma (ra)
Rukiyye (ra)
Ümmü Gülsum (ra)
Zeynep (ra)

Peygamberimizin Torunları

Emame Bint-i Ebi’l As (ra)
Zeynep Bint-i Ali bEbî Tâlib (ra)
Hala ve Teyzeleri
Erva Binti Abdülmüttalib (ra)
Halide binti Esved (ra)
Safiyye Binti Abdülmuttalib (ra)
Ümmü Haram (ra)

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap