Patates kilo aldırırmı, patates kilo yaparmı, haşlanmış patates yemek şişmanlatırmı, diyet yaparken patates yenirmi?

Türk halkının yüksek oranda tükettiği patates vücut için gerekli olan karbonhidratın bitkilerde depolanmış hali olan nişastayı yüksek oranda içeren bir bitkidir. Patates içeriğinde ki yüksek nişasta oranı ile kilo almayı tetikleyebilir. Ancak tüketiminin tamamen kesilmesi doğru değildir. Patatesi tüketirken kabukları soyulup ılık suda yaklaşık olarak 20 25 dakika bekletildiği taktirde içinde ki nişastanın bir kısmını suya bırakacaktır. Bu da işlem uygulanan patatesin kilo alınımına etkisini azaltacaktır.


Patates kilo aldırır mı? şeklinde ki soruya verilecek en genel yanıt herşeyin fazlasının kilo alınımına yol açtığı  gibi patatesinde fazla tüketilmesi durumumda kilo aldıracağı yönünde olacaktır. Patatesin kilo aldırmasında tek etken miktarı değildir elbette. Patatesin ne şekilde tüketildiği de oldukça önemlidir. Örneğin patatesi kızartma yaparak tüketiyorsanız kilo almanın yanında yağlanma, kalp krizi riski, kroner damarların tıkanması gibi riskleride göz alıyorsunuz demektir. Patatesin en sağlıklı tüketimi suda haşlanmış olanıdır. Patates kavurma patates ile yapılan en masum yemek oluyor bu durumda.


Patatesi tüketirken miktarına ve yemeklerde hazırlanma şekline çok dikkat etmelisiniz. Patateslerinizi yemeklerde kullanmadan önce ılık tuzlu suda 15 dakika bekletin ve ardından yıkayın. Bu onun içinde ki nişastayı suya salmasını sağlayacak ve sizin daha az karbonhidrat tüketmenizi sağlayacaktır. Patateslerini eğer suda haşlıyorsanız kabuklarını soydukdan sonra 4 5 dakika ılık suda bekletmekte fayda var. Eğer patateslerinizi kızartmak istiyorsanız yağda kızarmış patateslerinizi fritözden çıkarttıktan sonra direk tabağa koymak yerine bir kağıt havlunun üzerine koyun ve birkaç dakika bekletin. Bu sayede hem patatesleriniz içinde ki yağın bir kısmı kağıt havlu tarafından emilecek hemde patatesleriniz dinlenerek soğumaya kalmış olacak. Patatesi tüketmekten çekinmeyin ancak tüketirken lüften miktarına önem gösterin. Patatesi hayatınızdan tamamen çıkarmak kendinize işkence yapmaktan başka bir şey değildir. Her besinde olduğu gibi ölçülü yendiği taktirde patatesde kilo yapmaz. 

Patates kızartması ve haşlaması kilo yapar mı

Patates, havuç gibi glisemik indeksi yüksek gıdaları tüketirken haşlama veya ızgara olarak tüketseniz bile sonuçta nişasta veya şeker oranları yüksektir, fazla yediğinizde kilo aldırabilirler. Ama çok yemek istiyorsanız haşlama veya ızgara olarak yiyin. Kızartacaksanız da yanık yağ olmamasına özen gösterin. Çok az yağla yapılan pişirme tekniklerini tercih edin.

Patates kilo aldırır mı
Patates kilo aldırır mı? diye çok soru ile karşılaşıyoruz.Patatesi eğerçok seviyorsanız siz eönereceğimiz pişirme tekniklerini kullanarak tüketin.Kesinlikle yanmış yağ ile kızartma yapmayın hem kanser içeren maddeler bulunur hem kiloya sebebiyet verir.BUnun için buğulama , az yağlı kızartma, fırınlama,haşlama tekniklerini kullanınız.
Patates kilo aldırır mı
Patatesin şeker ve nişasta oranı yüksek olduğu için kesinlikle fazla tüketmeyin.Az miktarda tüketin hiç yememiş olmaktan iyidir.BU şekilde yemeyeçalışın.Pataes gibi havucu da tüketirken haşlama yöntemini kullanın o da aynı patates gibidir.

paylaş:

Yorum Yap