Örüntü ile ilgili performans ödevi, örüntüler nedir örüntü örnekleri hakkında proje ödevi ve performans ödevleri

2. Sınıf Matematik Örüntü Oluşturma Proje Performans Görevi

DOSYAYI DİREK İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

ÇEŞİTLİ DEĞİŞİK ÖRÜNTÜ ÖRNEKLERİ RESİMLERİ

Örüntü Performans Ödevi

Örüntü Performans Ödevi

Bu resim küçültülmüştür. Gerçek boyuta dönmek için tıklayın. 668×344.

Örüntü Performans Ödevi

Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi TR kaynaklı olarak hazırladığımız bilgi notunda sizlere matematik dersi ile ilgili  bilgiler vermeye devam ediyoruz. 

Örüntü

Belirli bir kurala göre düzenli bir şekilde tekrar eden veya genişleyen şekil ya da sayı dizisine örüntü denir. Örüntüler eş yada benzer çokgenler kullanılarak oluşturulur.

Örneğin, kağıttan birbirine eş bir sürü üçgen şeklini kestiniz.Bunlarla bulmaca gibi balık, kuş,ev,halı,kare,dikdörtgen gibi farklı desenlerde yeni şekiller meydana getirebilirsiniz.İşte bu oluşturduğunuz yeni şekillere örüntü adı verilir.

[​IMG]

[​IMG]

Bir süslemede, her köşedeki düzgün çokgensel bölgelerin kenar sayıları süslemenin kodunu verir. Burada verilen süslemeli şeklin ortadaki köşelerinden birini belirleriz ve bu köşe etrafında oluşan şekillerin kenar sayısı ve kaç tane olduğuna göre kod yazarız.
Karelerden oluşan bir süslemede kod 4,4,4,4 (burada köşe etrafında 4 kenarlı 4 tane kare var)
Eşkenar üçgenlerden oluşan bir süslemede kod
3,3,3,3,3,3 (burada köşe etrafında 3 kenarlı 6 tane üçgen var)
Düzgün altıgenlerden oluşan bir süslemede kod
6,6,6 (burada köşe etrafında 6 kenarlı 3 tane altıgen var)

[​IMG]

[​IMG]

[​IMG]

[​IMG]


ana okulu örüntü etkinlikleri

[​IMG]

[​IMG]

Bilgi Media & Vikipedi Matematik Dersi ansiklopedisi   

örüntü örnekleri, 1 sınıf matematikte örüntü nedir, örüntü performans ödevi örnekleri, 5 sınıf matematik örüntü performans ödevi, oruntu performans odevi, şekilli örüntü örnekleri 5 sınıf, 6 sınıf örüntü ve süslemeler performans ödevi, 7 sınıf matematik performans örüntü ve süslemeler örnekler, matematik performans ödevi örüntü ve süslemeler, örüntü örnekleri 8 sınıf

2.SINIF ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELERLE İLGİLİ PERFORMANS ÖDEVİ ÖRNEĞİ

DERS:Matematik
KONU:Örüntü ve Süslemeler-Fotoğraf çerçevesi yapma
AMAÇ:Değişik nesne ve şekilleri belli bir kurala göre dizme
SÜRE:1hafta
KULLANILACAK MALZEMELER:Makarna,boncuk,çıkartma,elişi kağıdından kesilmiş geometrik şekiller,mercimek,fasülye vs.,yapıştırıcı,mukavva,makas,fon kağıdı
ÇALIŞMA BASAMAKLARI:
1.Malzemeler temin edilecek
2.Örüntü kuralı belirlenecek
3.Mukavva istediğimiz bir geometrik şekilde kesilecek
4.Mukavvanın üzerine fon kağıdından kalıp kesilip yapıştırılacak
5.Kurala uygun şekilde malzemeler yapıştırılacak.
6.Çerçeveye kendi yaptığımız pastel boya bir resim konularak teslim edilecek.
7.Çalışmayı nasıl yaptığımız rapor halinde yazılacak.
8.Temiz bir şekilde kapak hazırlanıp 1 hafta içinde teslim edilecek.
17 Nisan tarihli sayfamda örüntü ve simetriyle ilgili (Kolye yapma)performans ödevi örneğini bulabilirsiniz.
Bu ödevi öğrencilere grup çalışması olarak sınıfta yaptırdım

Bugün çocuklarla matematik dersi konusu olan örüntü ve süslemelerle ilgili performans çalışması yaptık.Öncelikle öğrencileri dörder kişilik gruplara ayırdım. Mukavva ya da ona benzer sert bir maddeden hazırlatmış olduğum fotoğraf çerçevelerini dağıttım.Bu arada çerçeveler günlerce öncesinden evde hazırlatılmıştı.Öğrenciler süsleme için getirdikleri malzemeleri ve yapıştırıcılarını biraraya getirdiler.Öncelikle ellerindeki malzemenin nitelik ve niceliğine göre kafalarında bir örüntü kuralı belirlediler ve çalışmaya başladılar.Maşallah hepsi de gayet başarılı örnekler ortaya çıkardı.Fotoğraflarda çok net görünmese de,gerçek halleri oldukça güzel oldu.Çocukların mazlum bakışları sizi yanıltmasın,grup çalışmasının tüm nimetlerinden yararlanarak(gürültü yapma anlamında)1.katta tutulmuş bir nöbetin de üzerine,canıma okudular:)

Konu etiketleri: örüntü performans ödevi örnekleri, oruntu örnekler, örüntü ile ilgili performans ödevleri, örüntü proje ödevi, örüntü örnekleri, performans ödevi örüntüler, örüntülerle ilgili performans ödevi, oruntu ornekleri, örüntü ödev kapakları, örüntüye örnekler, örüntülerle ilgili örnekler, örüntü ile ilgili performans, örüntüye örnek, oruntuyle ilgili performanslar, örüntü ile ornek performans,

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap