Orman Mühendisliği Bölümü nedir, nasıl bir bölüm, ne iş yapar, ne işe yarar, iş imkanları alanları, bilgi ve yorumlar

Orman Mühendisliği Bölümü İle İlgili Bilgiler, Orman Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi Kısa, Orman Mühendisliği Bölümü İle İlgili Yorumlar ve Tanıtımı, İş İmkanları, İş Olanakları ve İş Alanları

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Orman Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Orman Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Orman Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Orman alanlarının saptanması, korunması, işletmesi ve geliştirilmesi gibi konularda eğitim ve araştırma yapılır. Genellikle devlet sektöründe çalışılabilir. Ancak özel sektörde iş bulunabilmekte ve müteahhitlik yapılabilmektedir.

Programın Amacı: Orman mühendisliği programı, orman alanlarının saptanması, korunması, işletilmesi ve geliştirilmesi gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Orman mühendisliği programında başta biyoloji özellikle botanik olmak üzere genellikle kimya, matematik gibi temel bilim dersleri verilir. Lisans programlarına özgü dersler ise, daha çok son iki yılda toplanmıştır. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Öğrenciler stajlarını fakültedeki uygulama alanlarında ve kamuya veya özel sektöre bağlı işletmelerde yaparlar.

Gereken Nitelikler: Orman mühendisliği programına girebilmek için, başta biyoloji olmak üzere, fen derslerinde başarılı ve ortalamanın üzerinde bir akademik yeteneğe sahip olmak gereklidir. Açık havada, çoğunlukla da kentlerden uzak, tenha yerlerde yaşamaktan hoşlanan kimseler ormancılıkla uğraşmaktan mutlu olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Orman mühendisliği bölümünü bitirenlere “Orman Mühendisi” ünvanı verilir. Orman mühendisi orman alanlarını saptar, haritalarını hazırlar, yeni orman yetiştirilecek araziyi belirler, ağaçlandırma yapar, kesilecek ağaçların belirlenmesi, programlı ağaç kesimi, ağaçlardaki zararlı hayvanlarla ve orman yangınları ile savaşım için gerekli planları hazırlar ve uygular.

Çalışma Alanları: Orman mühendisleri genellikle devlet sektöründe görev almaktadırlar. Bazıları da özel sektörde iş bulabilmekte veya müteahhitlik yapabilmekte ve daha doyurucu kazanç sağlayabilmektedirler.

Orman Mühendisliği Nedir, Orman Mühendisliği Ne İş Yapar, Orman Mühendisliği Maaşları, Orman Mühendisliği İş İmkanları, Orman Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Orman Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Orman Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Orman Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Orman Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Orman Mühendisliği Tanıtımı, Orman Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Orman Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Orman Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Orman Mühendisliği İş Bulma Durumu

paylaş:

Yorum Yap