Ömer Seyfettin’in Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

1884 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde dünyaya gelen Ömer Seyfettin, öğrenimine Gönen’de başladı. Daha sonra Ayancık’ta ve İstanbul’daki Mekteb-i Osmaniye’de devam etti. 1893 yılında Askeri Baytar Rüşdiyesi’ne geçti ve 1896 yılında bitirdikten sonra, babasının asker olmasının da etkisiyle, Kuleli Askeri İdadi’sine kayıt oldu. Bir süre sonra Edirne Askeri İdadisi’ne geçti ve eğitimini bu okulda tamamladı. 1900 yılında Edirne Askeri İdadisi’nden mezun olduktan sonra İstanbul’daki Mekteb-i Harbiye’ye kayıt oldu ve buradan piyâde asteğmeni rütbesiyle mezun oldu. Teğmen rütbesiyle 1903-1909 yılları arasında İzmir’de, üsteğmen rütbesiyle de Rumeli’de görev yaptı.

Askerlikten ayrılmasının ardından Selanik’e geçen Ömer Seyfettin, Genç Kalemler dergisinde yazı yazmaya başladı. İlk yazısı “Yeni Lisan”, 1911 yılında Genç Kalemler dergisinde yayımlandı. Balkan Savaşının başlaması üzerine askerliğe geri döndü ve bir yıl süreyle Yunanlıların elinde esir kaldı. Esaret hayatı süresince okumaya ve yazmaya önem verdi. Bu dönemde yazdığı en önemli hikayeler olan “Mehdi” ve “Hürriyet Bayrakları” Türk Yurdu dergisinde yayımlandı.

1913 yılında esirlikten kurtuldu ve İstanbul’a döndü, kısa bir süre sonra da askerlikten yine ayrıldı. Hayatına yazarlık ve öğretmenlik yaparak devam etmeye başladı. Türkçü bir akım izleyen “Türk Sözü” dergisinin başyazarlığına getirildi. 1914 yılında Kabataş Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak başladığı görevini ölümüne kadar sürdürdü. 6 Mart 1920 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Ömer Seyfettin, yazılarında ve öykülerinde halkın anladığı yalın bir dil kullanmıştır. Arapça ve Farsça sözcük kullanmamaya özen göstermiştir. Edebiyatta sade bir Türkçe kullanılmasını savunan en önemli yazarlardan biri olmuştur. Bu nedenle hikayeleri günümüzde bile kolayca ve anlaşılır olarak okunabilmektedir. Hikayelerinde akıcı ve ilgi çekici bir üslup vardır. Gereksiz uzatmalardan ve süslü anlatımlardan her zaman uzak durmuştur.

Eserleri:

Roman:
Ashâb-ı Kehfimiz, Efruz Bey, Yalnız Efe

Öykü:
Harem, Yüksek Ökçeler, Gizli Mabed, Beyaz Lale, Asilzâdeler, İlk Düşen Ak, Mahçupluk İmtihanı, Dalga, Nokta, Tarih Ezelî Bir Tekerrürdür

İnceleme:
Milli Tecrübelerden Çıkarılmış Ameli Siyaset, Yarınki Turan Devleti, Türklük Mefkuresi, Türklük Ülküsü

Etiketler: ömer seyfettinin hayatı ve eserleri, ömer seyfettinin hayatı, ömer seyfettin hayatı, ömer seyfettin bütün eserleri, ömer seyfettinin hayatı ve eserleri özet, ömer seyfettin hayatı kısaca, ömer seyfetin hayatı, ömer seyfettin hayatı ve eserleri, ömer seyfettinin hayatı ve eserleri kısaca, ömer seyfettin kısaca hayatı ve eserleri, ömer seyfettin kısa hayatı, ömer seyfettin in hayatı ve eserleri, ömer seyfettinin hayati ve eserleri, ömer seyfeetin hayatı ve eserleri, omer seyfettinin hayati, ömer seyfettin hayatının özeti, ömer seyfettının hayatı ve eserlerı, ömer seyfettin eserleri ve hayatı, ömer seyfettinin hayatı ve eserleri kısaca özet, ömer seyfettin hayatı ve eserleri kısa, ömer seyfettin hayatı ve eserlei, ömer seyfetinin hayatı ve eserleri, ömer seyfetttinin hayatı, ömer seyfettin bütün hikayeleri 1 özet, ömer seyffettinin hayatı
paylaş:

Yorum Yap