Okey Nasıl Oynanır? Kısaca Resimli Basit Anlatım ve Okey Kuralları Tam Listesi

Aşağıda okey oynamayı bilmeyenler için okey oyun kurallarının tamamını ve okeyin nasıl oynandığını anlatıyoruz. Önce basit olarak fazla zamanı olmayanlar için kısaca okey oyununu nasıl oynayacağınız verilmiştir. Ardından resimli olarak tüm detaylarıyla okey nasıl oynanır okuyabilirsiniz.

Okey Oyununu Nasıl Oynayacaksınız

Okey, dört kişilik bir masa oyunudur. 1’den 13’e kadar giden 4 renkten 2’şer adet taşla oynanır. Oyunda 2 adet “sahte okey” taşı ile toplam 106 taş vardır. Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki “ıstaka”ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü “okey”dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.

Oyun, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı yanındaki oyuncuya atmasıyla oyun başlar. Okey’de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek (13’ten sonra sadece 1 gelebilir) ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar.

Sahte Okey nedir?

Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olduğu ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet “sahte okey” taşı vardır. Örneğin yere kırmızı 10’lu açılmışsa, okey kırmızı 11’dir. Sahte okey de oyunda kırmızı 11’in yerine kullanılır.

Okey Gösterge nedir?

Oyun başlarken yere açılan taşın diğer teki eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona “gösterge” denir. Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Oyun nasıl biter?

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Okey’de Çifte Gitmek nedir?

Eğer oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaradan çift taşlar varsa “çifte gidebilir”. Yani eline aynı renk ve numaradan 7 çift taş toplamaya çalışır. Dilerse oyun boyunca çifte gittiğini açıklamaz. Ama oyun boyunca bütün oyuncuların yanlarındaki oyuncuya attığı bütün taşları açık olarak görmek istiyorsa “çifte git” butonuna basar. Böylece oyun başından beri atılan taşları takip edebilir hale gelir. Bir oyuncu çifte giderek biterse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Okey’e Dönmek nedir?

Elindeki 14 taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip “okeye dönebilir”. Amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Okey Puanlama

Okey’e başlarken her oyuncu 20 puandadır. Kazanan oyuncunun puanı sabit kalırken, kaybedenlerden 2’şer puan düşülür. Oyunculardan biri 0 olduğunda oyun biter. En yüksek puandaki oyuncu oyunun galibi olur. Eğer oyun renkli olursa, yani kırmızı veya siyah bir taş okeyse düşülen puan 2 ile çarpılır. Okey atılarak ve çifte gidilerek bitirilirse de 2 ile çarpılır. Örnek: Renkli seçenekli bir oyunda eğer okey siyah veya kırmızı iken oyuncu çifte giderek okey atmışsa toplam düşülecek puan: P = 2*2(renkten)*2(okeyden)*2(çiftten) = 16’dır. Eğer bir oyuncu 1 den 13’e kadar sıralı olarak tek renkten oluşan elle biterse oyun biter. Bu oyuncu oyunun galibi olur, diğer oyuncular kaybeder.

Okey nasıl oynanır resimli

Okey oyunu her yerde karşımıza çıkabilecek bir masa oyunudur. 4 kişi ile oynanır.. evde adam yoksa 2-3 kişide oynanabilir   toplamda 106 taş vardır. 1 den 13 e kadar 4 farklı renkli sayılardan oluşmaktadır..
Oyun okeyce tabirler elini bitirme ile oyun biter. ilk açılışta 15 taş bir kişi alır diğerleri 14 alır.. 15 taş alan 1 taşını atarak oyun başlar.. bitme olayıda şöyledir. en az 3 er dizili eliniz olması gerekiyor.. ve taş çekip attığınız zaman elinizdeki tüm taşların bir yerde sırada durması gerekiyor. yani boşta taş kalmayacak.Elinizi Şu Şekillerde oluşturabilirsiniz…
1. olarak elinizde aynı renklerden seri taşlarla elinizi oluşturabilirsiniz.. en az 3 seri aynı renkden taşlar olmalıdır. 13 sayısından sonra 1 sayısı yanına gelir.. fakat 2 gelemez. yani 12 13 1 olur fakat 12 13 1 2 olamaz. Okey nasıl oynanır resimli anlatım2. taş oluşturma şekli ise farklı renklerdeki aynı rakamlarla oluşturulan ellerdir. en az 3 farklı renkden oluşan aynı rakamlar ile elinizi tamamlayabilirsiniz.. Okey nasıl oynanır resimli anlatımOkey taşınızı herhangi 2 taşın yanına koyarak el oluşturabilirsiniz.. mesela yukardaki örnekde 3 farklı 9 ile el yapılmış.. okey taşınız ne olursa olsun 2 tane 9 olsaydı okeyinizi onun yanına koyabilirdiniz..

Sahte okey ise okey taşlarının yerine kullanılan taşlardır. mesela okeyiniz kırmızı 9 ise sahte okey sadece kırmızı 9 yerine geçer..
Elinizi bitirmenin 3. yolu ise çift ile bitmektir.. 7 tane taş çift olmalıdır. ve son taşı atarak bitebilirsiniz.. Okey nasıl oynanır resimli anlatım

Okey kısaca bu şekildedir.. Sorularınız ve anlamadığınız yerler hakkında Altdaki yorum bölümünden sorularınızı bize sorarak en kısa zamanda cevaplarınızı alabilirsiniz.
101 oyununuda öğrenmek isteyen arkadaşlarımız varsa başka bir konuda onuda anlatabiliriz.. oda kolaydır aslında okey gibidir fakat büyük taşlarla elinizi kurmanız avantajlıdır çünki kurulu 3 taşın ortasındaki sayılar toplanır ve 34 olduğunda elinizi açabilirsiniz.

OKEY NASIL OYNANIR-VİDEOLU ANLATIM BÖLÜM

Etiket: okey nasıl oynanır, okey nasıl oynanır resimli, okey nasıl oynanır resimli anlatım, okey nasıl biter, okey nasil oynanir resimli anlatim, okeyde nasıl bitilir, okey nasıl oynanır videolu anlatım, 101 okey nasıl oynanır resimli anlatım, okey nasil oynanir resimli, okeyde nasıl bitilir resimli anlatım

paylaş:

1 Yorum

  1. hocam kolay gelsin de ben anlamadım. Şimdi nasıl dizecem ve dizdikten sonra kazandığımı nerden anlıyacam?

Yorum Yap