Neşet Ertaş’ın Hayatının Özeti Kısaca

Neşet Ertaş kimdir kısa bilgi,

Neşet Ertaş yaşı, doğum tarihi, nereli, memleketi ve kariyeri hakkında bilgi,

Neşet Ertaş biyografisi ve resimleri,

fft64_mf1664349.Jpeg (478×322)

Neşet Ertaş,1938 Çiçekdağı, Kırşehir doğumlu Türk ozan. Abdal müzisyen olarak da tarif edilir.Bozkırın Tezenesi olarak da bilinir. Kırşehir Abdal’larındandır.Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne hanımdır. Annesinin ölümünden babası ve kardeşleriyle birlikte sonra köyüne yerleşmişlerdir ve çocukluğu bu köyde geçmiştir.

Neşet Ertaş, 1950’li yılların sonunda İstanbul’a gelerek ilk plağını Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder. Daha sonra Neşet Ertaş Ankara’ya yerleşir.

Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gider. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.

Demirel zamanında kendisine sunulan ‘devlet sanatçılığı’ ünvanını O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına aldım. diyerek geri çevirmiştir.

Neşet Ertaş 25 Eylül 2012 Tarihinde izmir’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

paylaş:

Yorum

 1. Allah Sizden Razı Olsun Beni Neyden Kurtardıgınızı Anlayamazsınız 😀

 2. Çoook işime yaradı saolun valla performans vardı müzikten onu yapıyom çooooook sağolun

 3. vallha ben 6. sınıfa gidiyorum müzik öğretmeni ödev vermişti gerçekten çok işime yaradı güzel site 🙂

 4. ben 6. sınıfa gidiyorum bizim Şafak hoca performans ödevi verdi ve süper ………..

 5. saolunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 6. çok teşekkür ed4rim müzik ödevimdi 100 puan aldım çok saolun bütün arkadaşşlarıma bu siteyi önericem

 7. 7. SINIFA GİDİYORUM ÖGRETMENİMİZ ÖDEV VERDİ ÇOK GÜZEL BİR SİTE

 8. Demirel zamanında kendisine sunulan ‘devlet sanatçılığı’ ünvanını O dönem Süleyman Demirel BU CÜMLE SİZEDE SAÇMA GELMİYOMU SONUNA KADAR YAPTIM AMA BU YÜZÜNDEN HERŞEY BATTI OFFFFFFFFFFFFFFFFFF 🙁 🙁 >:(

 9. ALLAH sizden yardımcı olsun emek çekmişsiniz müzik performasında bana çok yardımcı oldunuz !

 10. valla çok işime yaradı bazı yerlerde yazım hatası var ama yardımcı oldu

 11. Çok teşekkürler müzik sınavında öğretmen bazı sanatçıların hayatını istiyor thanks

Yorum Yap