MX vs. ATV Alive Tanıtım İnceleme Nasıl Oynanır, Karakterleri Oyuncuları Bölümleri Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:  MX vs. ATV Alive  Oyun İncelemesi,    Oyununun Tanıtımı Video, MX vs. ATV Alive  Oyunu Nasıl Oynanıyor,  MX vs. ATV Alive Oyununun Karakterleri Hakkında Bilgi Detaylı Ayrıntılı, MX vs. ATV Alive  Oyuncuların Özellikleri İle İlgili Kısa Bilgiler, 

Konu yarış oyunları olunca her nesilde önümüze çok fazla seçenek çıkıyor. Bu alanda çalışan çok sayıda yetenekli geliştiricinin olması sanırım türü sevenler için büyük şans. Gran Turismo, Forza Motorsport, Dirt, Need for Speed seriler yarış severlerin her zaman beğeni ile oynadıkları yarış oyunları olarak gözümüze çarpıyor. Farkındaysanız hep araba yarışlarını saydım; çünkü bu tür, yarış oyunları arasında en büyük ilgiyi görüyor. Sanırım arabaların her zaman hayatımızın bir parçası olması bunun en büyük nedeni. Tabi bunun yanında araba yarışları kadar ilgi görmeyen yarış türleri de bulunuyor. Hayır fütüristik yarış oyunlarından bahsetmiyorum, tam aksine motosikletleri kullandığımız yarışları kastediyorum. Örneğin Tourist Trophy: The Real Riding Simulator adlı oyununu aramızda kaç kişi hatırlıyor? Buna rağmen Gran Turismo dediğimde herkes bu ismi duymuştur öyle değil mi? Halbuki iki oyunu da Polyphony Digital geliştirmiş. İkisi de çok kaliteli oyunlar. Buna rağmen Tourist Trophy artık devan etmiyor. Herşeye rağmen araba yarışlarının gölgesinde kalan bu tür yine de varlığını sürdürüyor. Moto GP ve Mx vs ATV gibi seriler ile kötü sayılmayacak motosiklet yarışı oyunlarını oynayabiliyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Asfalt ve düzgün pistleri unutun, kirlenme zamanı

THQ da motosiklet yarışlarını oynamamızı sağlayan firmalardan birisi. Bu yıl da karşımıza MX vs ATV serisinin 4. oyunu Alive ile çıkıyorlar. MX ve ATV adından da anlaşılacağı gibi MX adını verilen motosikletler ile ATV adını verdiğimiz (All Terrain Vehicle) her türlü zeminde gidebilen 4 tekerlekli araçların bir arada olduğu bir yarış oyunu. Bu seri bizi asfalt yollardan, düz ve güvenli yarış pistlerinden alıp çamurların, engebelerin, sert dönüşlerin ve atlayışların bulunduğu bir dünyaya götürüyor. Rainbow Studios’un yarattığı bu seri şimdiye kadar çok büyük başarılar elde edemedi. Yine de kendine bir hayran kitlesi kazanmış olacak ki serinin 4. oyunuyla karşı karşıyayız. Serinin önceki oyunlarını da oynamış birisi olarak bu serinin türü sevenleri tatmin edecek kalitede olduğunu söyleyebilirim. Yine de Rainbow Studios’tan bizi örneğin Dirt 3 gibi günlerce ekranın başına bağlayacak bir yarış oyunu beklemek de hata olur. Zaten onlar da Mx vs ATV: Alive’da yine beklentilerimizin ne altında, ne de üstünde bir oyun yapmışlar.

Motocross meraklıları MX vs ATV: Alive’ı ilgiyle takip ediyorlardır, sanırım oyunu oynadıktan sonra ilgilerini kaybedecekler.

 

     Mx vs ATV: Alive’ı açtığımızda ilk dikkatimizi çeken şey sinematiklerin bile oyunun ne kadar yüksek aksiyona sahip olduğuna işaret etmesi oluyor. Birbirini saf dışı etmek için şiddete başvuran yarışçılar dikkat çekici. Oyunun ana menüsü ise iki bölüme ayrılıyor. Ana menü, Race Menu (Yarış Menüsü) ve Customize Menu (Özelleştirme menüsü) olarak ikiye ayrılmış. Race menu’de Single Player, Xbox Live Multiplayer, Local Multiplayer, Motoclub Depot (online için) gibi alt bölümler yer alıyor. Customize menüde ise araç seçimi, araç özelleştirmesi, yarışçı ve ekipman seçimi gibi seçenekler bulunuyor.

Tabi biz ilk olarak single player (tek kişilik oyun modu) bölümüne giriyoruz. Burada National, Short Track ve Free Ride gibi bölümler var. National bölümünde uzun pistlerde çok sayıda yarışçıya karşı kıran kırana bir mücadele veriyoruz. Oyunun en büyük bölümünü de National yarışlarının kapladığını belirtelim. Short Track ise adından da anlaşılacağı gibi oldukça kısa, ama zorlu pistlerde rakiplerimize karşı yarıştığımız bir bölüm. Free Ride ise serinin önceki oyunlarında da rastladığımız, geniş alanlarda tek başımıza yeteneklerimizi konuşturduğumuz bir bölüm. Yani ne kadar uzun mesafeler arası atlayış yaptığımız veya havada ne kadar süre kaldığımız gibi şeyler göz önüne alınıyor. 

Sadece rakiplere kaşrı değil, doğaya karşı da mücadele edeceğiz

Single Player başlığı altında saydığımız 3 bölüm de sizin için önemli olacaktır, çünkü oyunda XP (experience) yani deneyim puanı sistemi kullanılıyor. Yarışlarda elde ettiğiniz derecelere göre veya Free Ride’taki rekorlarınıza göre deneyiminiz artıyor ve Level atlıyorsunuz. Level atladıkça yeni pistler, araçlar, eşyalar açma şansınız oluyor. Tabi oyundaki zorluk seviyesine göre leveliniz de daha hızlı artabiliyor. Açıkçası bu Level atlama sistemini çok beğendiğimi söylemeliyim, ama buna rağmen oyundaki bir çok şeyin en başta kapalı olması ve bunları açmak için çok çaba göstermek oyunun zevkini de baltalıyor. Oyunun başında daha fazla seçenek sunulması oyuncuların Mx vs ATV: Alive’a daha fazla ilgi göstermesini sağlayabilirmiş. THQ’nun böyle bir karar almasında oyunun çok sayıda içeriğinin online olarak satılması da etkili olmuş. Kısacası oyuncuları online olarak çeşitli eşyalar ve özellikler satın almaya zorlamaya çalışan firma, bu nedenle içeriğin oyunun başında çok kısıtlı vermiş.

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap