Mp3 Çalar ne zaman kim tarafından bulundu, mp3 çaları kim icat etti, ilk bulan ve yapan kimdir

Mp3 Çaların mucidi kimdir
Mp3 Çaları Kim icat etti

Alman şirketi Fraunhofer-Gesellshaft’ın çalışanları Bernd Kurten, Karl-Heinz Brandenburg, Bernhard Grill, Thomas Sporer, ve Ernst Eberlein MP3 standartının mucidi sayılabilirler.

Fraunhofer Şirketi ayrıca mp3 çalarlar yapmaya çalıştı ama başarılı olamadılar. 1997 yılında Tomislav Uzelac tarafından MP3 Playback Motoru AMP icat edildi. Fakat ticari olarak değer kazanmadı. Ancak birkaç ay sonra, Dmitry Boldyrev ve Justin Frankel AMP teknolojisini Windows içine taşıdılar. Sonuç olarak Winamp adı verilen küçük, bedava mp3 çalar doğmuş oldu.

Taşınabilir Mp3 Çalarların icadı

Mp3 o kadar çok popüler oldu ki, şirketler taşınabilir mp3 çalarlar yapmaya başladı. Bu cihazların ilklerinden biri Güney Kore’de SaeHan Bilgi Sistemleri tarafından 1998 yılında piyasaya sürülen MPMan oldu. Onu Rio PMP300 izledi. 1999 yılında Compaq 1200 şarkıyı depolayabilen PJB 100 piyasaya sürdü.

2001 yılı Ekim ayında, Apple, iPod tanıttı. iPod disk kapasitesi olarak bir devrim yaptı ve 5 GB lık kapasitesi, diğer mp3 çalarlara göre daha küçük boyutu ve kullanımı kolay bir arayüz ile liderliği ele geçirdi.

Mp3 artık standart hale geldi. iPod (ve rakipleri) daha sonraki sürümlerinde müzik dosyalarının yanında video dosyalarını oynatma özelliklerini getirdi.

2003 yılında mp3 çalarlar ve cep telefonları ilk kez kombine edildi. İnsanlar artık cep telefonlarında mp3 formatlı şarkıları dinleyebilir, onları zil sesi olarak kullanabilir hale geldi.

paylaş:

Yorum Yap